Piwo. Czy kiedykolwiek sięgając po ten orzeźwiający napój, zastanawiałeś się, jakie składniki wykorzystano do jego produkcji? Jeżeli nie, to za chwilę przekonasz się, że skład piwa jest wyjątkowo mało skomplikowany. Mało tego, coraz więcej osób postanawia otworzyć przydomową browarnię!
Woda i słód
Pierwszym składnikiem, bez którego nie mógłby się obyć żaden napój, jest woda. Od jej źródła zależy to, z jaki gatunkiem i o jakiej jakości piwa mamy do czynienia. Nie mniej istotnym składnikiem jest słód, którego źródłem są wysuszone i skiełkowane ziarna zbóż. Odmienną barwę i aromat (np. wędzony, palony, karmelowy) uzyskuje się przez zastosowanie różnego rodzaju słodu. Jego konkretny typ uzyskiwany jest przez dobór właściwego stopnia termicznej obróbki ziarna.
Drożdże piwowarskie – charakterystyka drożdży piwowarskich
Kolejnym składnikiem piwa są drożdże. To dzięki nim nasze piwo posiada wyjątkowy aromat, zachęcający do dalszego spożycia. Drożdże mogą zapewnić zapach kojarzony z mieszanką moreli i brzoskwiń, maślanką czy dojrzałymi bananami.
Drożdże w zapisach encyklopedycznych definiowane są jako jednokomórkowe grzyby. To one rozmnażają się poprzez pączkowanie bądź liczne zarodniki. Główną funkcją w browarnictwie stał się proces szeroko pojętej fermentacji alkoholowej. Wytwarzają one alkohol, ale jednocześnie dzięki nim powstaje dwutlenek węgla oraz związki stricte aromatyczne.
Powstałe związki aromatyczne stwarzają bukiet piwa. Zróżnicowane szczepy powstałych drożdży wykorzystywane są w szczególności do warzenia wielu gatunków piwa. Powodują one niezwykle szybkie fermentowanie brzeczki. Jakość drożdży jest bardzo ważna, ponieważ odpowiada za czas fermentacji, jak i również obniżenie wartości,,PH“.
Klasyfikacja drożdży zawiera dwie grupy. Są nimi te przeznaczone do fermentacji dolnej (jest tutaj mowa o przystosowaniu do temperatur w przedziale od 5 do 13 °C) oraz górnej.
Ciekawostką jest, że poszczególny browar zawiera prawidłowo dobrany szczep grupy drożdży. Uzależnione jest to przede wszystkim od warunków wytwarzania oraz wszelkich cech jakościowych sztuki warzonego piwa.
Podsumowując najwyższa jakość drożdży przekazuje piwu pełnię aromatów od tych delikatnych nut po te najbardziej ostre i wyraziste.
Chmiel
Niezwykle charakterystycznym składnikiem złocistego trunku jest chmiel. Nadaje on piwu specyficzny aromat i goryczkę. Posiada jednocześnie antyseptyczne właściwości, co w sposób naturalny pozwala na konserwację płynu w butelce. Wręcz pozorom, piwo zawiera niewiele chmielu, dlatego nazywanie go zupą chmielową jest poważnym nadużyciem!
Zioła i przyprawy
Coraz chętniej producenci piwa sięgają po różne przyprawy i zioła. W produkcji wykorzystywana jest m.in. trawa cytrynowa, papryczka chilli, imbir i miód lipowy. Obecność ziół i przypraw w składzie piwa ma na celu podkreślenie jego naturalnego smaku. Dużą rolę w branży piwnej odgrywają również owoce. Są coraz częściej tematem przewodnim konkretnej marki piwa. Przy produkcji wykorzystywane są takie owoce, jak chociażby jabłko, gruszka, ananas, żurawina, cytryna, malina i grejpfrut.
Piwo piwu nierówne!
Urozmaicanie składu piwa pozwala na tworzenie nowych, nieznanych wcześniej smaków, po które coraz chętniej sięgają konsumenci. Poszukują oni czegoś, co ich zaskoczy i nie będzie powtarzalne wśród konkurencji. Choć być może każdy z nas posiada swoją ulubioną markę piwa, to jednak rynek napojów alkoholowych nie pozostaje bierny na rosnące oczekiwania ze strony smakoszy. To powoduje, że w sprzedaży pojawia się coraz więcej piw różniących się od siebie nie tylko składnikami, ale również wyglądem czy technologią produkcji. Przyjrzyj się też tematowi o pasteryzacji. Czy piwo niepasteryzowane jest lepsze?