Hollywood przez lata zdążyło zapoznać nas z tysiącami aktorek i aktorów, którzy robią światowe kariery i pojawiają się na największych ekranach. Zdobywają statuetki, gromadzą fanów, zarabiają miliony. Twarzy kina, nawet tych najbardziej oryginalnych, jest tak dużo, że miałem problem z wybraniem jedynie 20 do mojego zestawienia. Wiem, że nie jest to ranking kompletny, ale takiego nie da się zrobić. Zapraszam do zapoznania się z sylwetkami 20 najbardziej charakterystycznych męskich twarzy kina!
Sean Connery
Na pierwszy ogień leci oczywiście jeden z aktorów, którzy wcielili się w Jamesa Bonda. Connery przyszedł na świat w 1930 roku w Edynburgu, a zmarł w 2020 roku na Bahamach. Pochodził z ubogiej rodziny i zaczął pracować już jako mały chłopiec. Szybko rzucił szkołę, wstąpił do marynarki wojennej, wykonywał mnóstwo przeróżnych zawodów. Jego kariera aktorska rozpoczęła się od roli w musicalu teatralnym. Jego debiutem filmowym była natomiast rola w Lilacs in the Spring z 1954 roku.
Później wcielał się w takie postacie jak m.in. Makbet, Wroński z Anny Kareniny czy najsłynniejszy w jego karierze James Bond. Poza filmami o Agencie 007 do najbardziej znanych tytułów, w których wystąpił, należą: Morderstwo w Orient Expressie, Powrót Robin Hooda, Imię róży, Nietykalni czy Indiana Jones i ostatnia krucjata. Za rolę w Nietykalnych otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Ostatni raz na wielkim ekranie pojawił się w 2003 roku przy okazji Ligi niezwykłych dżentelmenów.
Pierce Brosnan
Jak już jesteśmy przy Bondzie, to nie mogłem pominąć w zestawieniu Brosnana. Zresztą Agent 007 to tylko ułamek jego fascynującej kariery. Irlandzki aktor urodził się w 1953 roku. Gdy był mały zarówno ojciec, jak i matka od niego odeszli. Wychowywali go głównie inni członkowie rodziny. Jako młody chłopak zatrudnił się w cyrku, a następnie zaczął swoich sił w aktorstwie. Na ekranie zadebiutował pod koniec lat 70. XX wieku.
Do najważniejszych filmów w jego karierze należą m.in. Długi Wielki Piątek, Pani Doubtfire, Robinson Crusoe, Mamma Mia! czy Autor Widmo. Wśród jego najnowszych projektów znajduje się np. Black Adam na podstawie komiksu DC. Zdarzyło mu się otrzymać Złotą Malinę za jedną z komedii romantycznych, w których wystąpił, ale to nie odbiera mu ikoniczności i tego, że był (i jest) jednym z najbardziej rozpoznawalnych Bondów.
Daniel Craig
Obiecuję, że to ostatni Bond w moim zestawieniu. Daniel Craig to brytyjski aktor, który przyszedł na świat w 1968 roku. Pomieszkiwał w Liverpoolu, Londynie czy Manchesterze. Jako młody chłopak grał co nieco w rugby i szło mu całkiem nieźle. W pewnym momencie zdecydował o porzuceniu i sportu, i szkoły, a wszystko po to, aby dołączyć do teatru. Po pierwszych występach na scenach udało mu się ukończyć studia na Guildhall School of Music & Drama. Rok później można go było już zobaczyć w filmie Zew wolności, a później jego kariera nabrała rozpędu.
Do najpopularniejszych filmów w karierze Craiga należą m.in.: Elizabeth, Lara Croft: Tomb Raider, Dziewczyna z tatuażem, Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy czy Na noże. Jako Agent 007 wystąpił w jednych z najbardziej znanych części cyklu, np. Skyfall czy Casino Royale. Jedna z jego ostatnich produkcji, czyli Na noże, okazała się ogromnym hitem i Netflix kupił prawa do kilku kontynuacji. Pierwsza z nich ma zadebiutować pod koniec 2022 roku.
Leonardo DiCaprio
DiCaprio urodził się w 1974 roku tak blisko Hollywood, że wręcz był skazany na karierę aktorską od najmłodszych lat. Dziś nie ma chyba na świecie osoby, która nie kojarzyłaby tej ikonicznej postaci. Jego kariera wystartowała bardzo wcześnie. Już jako nastolatek oswajał się z kamerą i planami nagraniowymi. Pojawiał się w małych rolach w telewizji i występował w reklamach. Miał zaledwie 11 lat, kiedy wystąpił w Dzieciaki, kłopoty i my, i 16, gdy zadebiutował serial Spokojnie, tatuśku!. Jego pierwszą rolą w filmie był występ w Critters 3.
Jakie filmy z DiCaprio trzeba znać? Do tytułów obowiązkowych należą: Co gryzie Gilberta Grape’a, Romeo i Julia, Titanic, Złap mnie, jeśli potrafisz, Krwawy diament, Infiltracja, Droga do szczęścia, Incepcja, Wyspa tajemnic, Django, Wielki Gatsby, Wilk z Wall Street, Zjawa, Pewnego razu… w Hollywood czy Nie patrz w górę. Można byłoby tak jeszcze wymieniać… Po wielu nominacjach DiCaprio w 2016 roku w końcu otrzymał Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie Zjawa.
Brad Pitt
Brad Pitt jest 11 lat starszy od Leonardo DiCaprio. Urodził się w stanie Oklahoma. Chciał być dziennikarzem, jednak w pogoni za aktorską pasją pod koniec studiów postawił wszystko na jedną kartę i przeniósł się do Los Angeles. Początkowo podejmował różne prace dorywcze, ale z czasem udało mu się dostać kilka ról, które uruchomiły późniejszą lawinę. W 1988 roku po raz pierwszy wcielił się w główną postać filmu. Była to Ciemna strona słońca. W latach 2005-2016 wraz z Angeliną Jolie tworzył jedną z najbardziej uwielbianych par Hollywood.
Do najważniejszych filmów w karierze Pitta bezapelacyjnie można zaliczyć następujące tytuły: Thelma i Louise, Wywiad z wampirem, Wichry namiętności, Siedem, Uśpieni, Joe Black, Podziemny krąg, Przekręt, Troja, Pan i Pani Smith, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, Bękarty wojny, Zniewolony. 12 Years a Slave, Nad morzem czy Pewnego razu… w Hollywood. Za Pewnego razu… w Hollywood otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.
Robert De Niro
Robert De Niro to nowojorczyk, który przyszedł na świat na początku lat 40. XX wieku. Swoją młodość spędził w Nowym Jorku, gdzie od dziecka uczył się aktorstwa i występował na teatralnych scenach. Był studentem Stella Adler Conservatory. W pierwszych filmach pojawił się w latach 60. W 1974 roku wystąpił w słynnym Ojcu chrzestnym jako młoda wersja głównego bohatera, Vito Corleone’a. Wiele razy grał w filmach Martina Scorsese.
Do jego najbardziej rozpoznawalnych ról należą występy w takich filmach jak m.in.: Taksówkarz, Nietykalni, Przebudzenia, Chłopcy z ferajny, Prawo Bronxu, Frankenstein, Uśpieni, Sylwester w Nowym Jorku, Poradnik pozytywnego myślenia, American Hustle, Porachunki, Praktykant, Joker czy Irlandczyk. Za rolę w Ojcu chrzestnym i Wściekłym byku otrzymał Oscary. De Niro ma na koncie jedne z najwybitniejszych filmów wszech czasów, a także luźne komedie typu Wojna z dziadkiem.
Tom Cruise
W 1962 roku w Syracuse urodził się Tom Cruise. Chłopiec chciał być sportowcem, ale przez kontuzję nie mógł spełnić swoich marzeń. Przez jakiś czas jego planem było zostanie księdzem i nawet przez rok był w seminarium. Wtedy zorientował się, że ciągnie go do aktorstwa. Porzucił plany związane z duchowieństwem i zaczął studia aktorskie w Nowym Jorku. Jego debiutanckim występem w filmie była rola w Niekończącej się miłości z 1981 roku. W 1986 roku wystąpił w najbardziej przełomowym filmie w karierze, czyli Top Gun. W 2022 roku zadebiutowała kolejna część tego hitu.
Poza tym ważnymi produkcjami w karierze Cruise’a są m.in.: Rain Man, Szybki jak błyskawica, Wywiad z wampirem, Mission: Impossible, Oczy szeroko zamknięte, Jerry Maguire, Ostatni samuraj, Walkiria czy Na skraju jutra. Aktor był kilka razy nominowany do Oscarów. Finalnie otrzymał kilka Złotych Globów, ale myślę, że wszystko jeszcze przed nim. W ostatnim czasie w Top Gun: Maverick pokazał, że wiele może jeszcze osiągnąć.
Jack Nicholson
Ta amerykańska ikona pojawiła się na świecie pod koniec lat 30. XX wieku. Debiut filmowy zaliczył w 1958 roku w produkcji pt. The Cry Baby Killer. Przed tym przez jakiś czas był członkiem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Po pierwszym pojawieniu się na ekranie nie zwalniał tempa. Występował nawet w kilku filmach rocznie. W 1975 roku zagrał jedną ze swoich najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ról. Chodzi oczywiście o występ w filmie Lot nad kukułczym gniazdem. Pięć lat później zajrzał przez drzwi w jednym z najsłynniejszych kadrów wszech czasów, czyli w Lśnieniu.
Zagrał w Batmanie, Lepiej być nie może, Lepiej późno niż później, Dwóch gniewnych ludziach, Infiltracji czy w Choć goni nas czas. Karierę aktorską zakończył w 2010 roku po premierze filmu Skąd wiesz?. W trakcie swojej kilkudziesięcioletniej pracy udało mu się zdobyć trzy Oscary, sześć Złotych Globów i całe mnóstwo nominacji. Choć nie widzimy go już w nowych produkcjach, to jego świetność wcale nie mija.
Tom Hanks
Kolejna ikona z Kalifornii to Tom Hanks, który urodził się w 1956 roku. Jako młody chłopak otrzymał rolę w sztuce Poskromienie złośnicy. W teatrze szło mu bardzo dobrze, po czym w 1980 roku otrzymał pierwszą propozycję filmową i zagrał w thrillerze On wie, że jesteś sam. W samych latach 80. wystąpił w kilkunastu produkcjach, a jego kariera nabrała rozpędu. W 1993 roku zadebiutował jeden z pierwszych kultowych tytułów z jego udziałem. Była to Bezsenność w Seattle.
Rok później wcielił się w głównego bohatera filmu Forrest Gump, który okazał się międzynarodowym sukcesem i do dziś cieszy się mianem jednego z najlepszych filmów w historii. Później nadszedł czas na inne znane tytuły, m.in.: Apollo 13, Szeregowiec Ryan, Masz wiadomość, Zielona mila, Cast Away – poza światem, Złap mnie, jeśli potrafisz, Kod da Vinci, Atlas chmur czy niedawny Elvis. Hanksowi udało się zdobyć dwa Oscary za role pierwszoplanowe. Na dodatek otrzymał je dwa lata z rzędu. Statuetki uhonorowały jego postaci w Forreście Gumpie i w Filadelfii.
Will Smith
Czas na zdobywcę Oscara, który na galę rozdania tych statuetek nie wejdzie przez kolejne 10 lat (o ile czytasz mnie w 2022 roku). Wszystko przez incydent, który miał miejsce na tegorocznym evencie, ale dziś nie o tym. Smith urodził się w Filadelfii w 1968 roku. Co ciekawe, jako nastolatek zainteresował się rapem i nagrywał swoje utwory. W duecie z kolegą udało mu się nawet zdobyć statuetki Grammy. Muzyk miał nieco problemów finansowych i właśnie wtedy rozpoczęła się jego aktorska przygoda.
W 1990 roku zadebiutował w serialu Bajer z Bel-Air. Jedną z jego pierwszy ról filmowych był występ w filmie Szósty stopień oddalenia. Następnie posypały się kolejne propozycje i kultowe role w takich produkcjach jak m.in.: Bad Boys, Faceci w czerni, Wróg publiczny, Ali, W pogoni za szczęściem, Siedem dusz, 1000 lat po Ziemi, Focus, Ukryte piękno czy King Richard: Zwycięska rodzina. Za ten ostatni Smith otrzymał Oscara. Wcielił się tam w Richarda Williamsa, czyli ojca słynnych tenisistek – Venus i Sereny.
Charlie Chaplin
Charlie Chaplin żył w latach 1889-1977. Pochodził z Londynu i wywodził się z aktorskiej rodziny. Wychowywała go matka, a jego dzieciństwo było bardzo ubogie i niezbyt szczęśliwe. Na scenie pojawiał się już jako mały chłopiec, głównie dzięki pracy matki. Na początku XX wieku został członkiem trupy, z którą trafił do Stanów Zjednoczonych. I wtedy wszystko się zaczęło. W filmie krótkometrażowym zadebiutował w 1914 roku. Swoją ikoniczną postać w czarnym meloniku wymyślił sam i przyjęła się tak dobrze, że znana jest do dziś.
Chaplin stał się twarzą kina niemego. Wystąpił w takich filmach jak m.in.: Pieskie życie, Brzdąc, Pielgrzym, Gorączka złota, Dyktator, Światła wielkiego miasta czy Król w Nowym Jorku. Pięć lat przed śmiercią otrzymał Oscara Specjalnego, który był nagrodą za całą jego twórczość. Trudno chyba o drugą aż tak rozpoznawalną męską postać kinematografii.
Timothée Chalamet
Od aktora urodzonego w XIX. wieku przechodzimy do jednego z najgorętszych nazwisk współczesnego kina. Timothée Chalamet przyszedł na świat w 1995 roku w Nowym Jorku. Debiutował na deskach teatru, otrzymywał też niewielkie role w kilku produkcjach, ale dość szybko udało mu się przebić do prawdziwego Hollywood. W 2014 roku wystąpił w filmie Interstellar, a trzy lata później otrzymał swoją przełomową rolę w melodramacie Tamte dni, tamte noce.
W 2018 roku zadebiutował film Mój piękny syn, w którym Chalamet zagrał u boku Steve’a Carella. Później był Król, Małe kobietki, W deszczowy dzień w Nowym Jorku, Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun czy Diuna. To aktor o wyjątkowych umiejętnościach, wielkim potencjale i bardzo charakterystycznej urodzie, która uważam, że doskonale sprawdzi się w nadchodzącej produkcji Wonka. Tam Chalamet ma odtworzyć młodą wersję Willy’ego Wonki, którego kiedyś zagrał Johnny Depp.
Anthony Hopkins
Powiedzieć, że Hopkins jest wybitny, to jakby nie powiedzieć nic. Tę twarz zna dosłownie każdy. Aktor pochodzi z Walii i urodził się w 1937 roku. Jako nastolatek wiązał swoją przyszłość z muzyką. Następnie trafił do Royal Academy of Dramatic Art, skąd jego droga poprowadziła go na deski teatru i plany filmowe. W filmach debiutował w latach 60., a dwie dekady później zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam udało mu się rozwinąć skrzydła.
Najpopularniejszą rolą w karierze Hopkinsa jest ta w Milczeniu owiec z 1991 roku. Aktor otrzymał za nią nawet Oscara. Poza tym wystąpił w takich produkcjach jak m.in.: Dracula, Okruchy dnia, Wichry namiętności, Joe Black, Hannibal, Thor, Dwóch papieży, Ojciec czy Westworld. Za przejmującą rolę w Ojcu także został nagrodzony Oscarem. Ma na koncie także kilka statuetek Emmy czy BAFTA.
Morgan Freeman
Morgan Freeman to rówieśnik Jacka Nicholsona. Pochodzi z Memphis w stanie Tennessee. Najpierw grywał w teatrzykach szkolnych, a później (znowu podobnie do Nicholsona) związał się z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych. Po kilku latach takiej pracy udał się do Hollywood. Grywał i w teatrach, i w telewizji. Zdobył rozpoznawalność dzięki serialowi dla najmłodszych, pt. The Electric Company. Coraz częściej zaczął pojawiać się w filmach.
Największymi osiągnięciami w karierze Freemana są takie tytuły jak np.: Wożąc panią Daisy, Bez przebaczenia, Skazani na Shawshank, Siedem, Kolekcjoner, Bruce Wszechmogący, Za wszelką cenę, Batman – Początek czy Choć goni nas czas. W tym ostatnim główne role objął wraz z Jackiem Nicholsonem. Jeśli chodzi o nagrody, to Oscarem nagrodzono jego występ w filmie Za wszelką cenę. Oczywiście zdobył też mnóstwo nominacji i innych statuetek.
Johnny Depp
Johnny Depp to rocznik 1963. Pierwsze lata życia spędził w stanie Kentucky, a później mieszkał na Florydzie. Następnie oczywiście porwało go Hollywood. Gdy był młodzieńcem, grał w zespołach muzycznych. Po pewnych niepowodzeniach postanowił, że spróbuje swoich sił w aktorstwie. Dzięki znajomościom otrzymał w 1984 roku rolę w filmie Koszmar z ulicy Wiązów. Sześć lat później pojawił się w jednej ze swoich najbardziej charakterystycznych kreacji aktorskich, a mianowicie w Edward Nożycorękim.
Trzeba przyznać, że Depp ma na koncie całkiem sporo ról, w których gra bardzo oryginalne i ciekawe pod względem charakteryzacji postacie. Przykładami mogą być Piraci z Karaibów, Alicja w Krainie Czarów czy Charlie i fabryka czekolady. Poza tym aktor wystąpił w takich filmach jak m.in. Beksa, Co gryzie Gilberta Grape’a, Las Vegas Parano, Dziewiąte wrota, Czekolada, Marzyciel, Turysta, Dziennik zakrapiany rumem czy Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Niestety w ostatnich latach jego kariera znacznie podupadła przez batalię sądową z jego byłą żoną Amber Heard. W 2022 roku zwyciężył długi, publiczny proces, więc miejmy nadzieję, że powróci na duże ekrany w swoim wielkim stylu.
Rowan Atkinson
Kolejna twarz, której po prostu nie da się nie znać. Jaś Fasola, a właściwie Rowan Atkinson, urodził się w 1955 roku w Anglii. W młodości interesował się naukami ścisłymi i został absolwentem Oxfordu. W trakcie studiów zaczął występować na scenie zarówno jako aktor, jak i komik. Zawsze świetnie odnajdywał się w rozśmieszaniu innych. W latach 70. zadebiutował w telewizji, a także w filmie pt. Pleasure at Her Majesty’s.
Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola Jasia Fasoli. Wokół tej postaci skupiały się i serial, i filmy. Poza tym Atkinsona można zobaczyć w takich produkcjach jak Wiedźmy, Cztery wesela i pogrzeb, To właśnie miłość czy Johnny English. W 2022 roku na Netfliksie pojawił się serial Człowiek kontra pszczoła, w którym aktor gra niezdarnego opiekuna luksusowego domu. Postać przypomina zachowaniem Jasia Fasolę.
Al Pacino
Czas na nowojorczyka, który dzięki swoim włoskim korzeniom idealnie wpisał się w rolę członka włoskiej mafii w Ojcu chrzestnym. Al Pacino urodził się w 1940 roku. Najpierw planował zostać sportowcem, ale później udał się do szkoły aktorskiej. Brał także udział w zajęciach w Actors Studio. Po pierwszych rolach teatralnych w latach 60. przyszedł czas na debiut w filmie Ja, Natalia. Zaledwie 3 lata później otrzymał rolę w Ojcu chrzestnym.
W 1983 roku premierę miał wybitny Człowiek z blizną z jego udziałem. Później aktor wystąpił m.in. w Zapachu kobiety, Ludziach miasta, Adwokacie diabła, Ocean’s 13, Pewnego razu… w Hollywood, Irlandczyku czy Domu Gucci. Dzięki występowi w Zapachu kobiety Al Pacino otrzymał Oscara.
Marlon Brando
Marlon Brando to aktor z rocznika 1924. Zmarł w 2004 roku. Amerykanin znany jest przede wszystkim z roli w Ojcu chrzestnym. Jednym z jego pierwszy aktorskich występów był ten na scenach broadwayowskiego teatru.
Poza tym możesz go kojarzyć z takich filmów jak m.in.: Pokłosie wojny, Tramwaj zwany pożądaniem, Juliusz Cezar, Ostatnie tango w Paryżu, Superman, Czas Apokalipsy czy Łatwa forsa. Za Ojca chrzestnego i rolę w Na nabrzeżach otrzymał oscarowe statuetki.
Ben Affleck
Ben Affleck to aktor pochodzący z Kalifornii, który urodził się w 1972 roku. Chciał zostać aktorem, więc działał w tym kierunku od najmłodszych lat. Występował w reklamach i epizodycznych rolach w serialach i filmach. Od dziecka przyjaźnił się z Mattem Damonem.
Zasłynął dzięki takim produkcjom jak: Szczury z supermarketu, Buntownik z wyboru, Zakochany Szekspir, Odwieczny wróg, Pearl Harbor, Suma wszystkich strachów, Kobiety pragną bardziej, Legion samobójców, Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, Liga sprawiedliwości czy Ostatni pojedynek. Wyreżyserował film Operacja Argo, za co otrzymał Oscara. Współtworzył także scenariusz do Buntownika z wyboru, który także został nagrodzony statuetką.
Piotr Adamczyk
Zastanawiałem się, jakiego polskiego aktora powinienem umieścić w tym zestawieniu. Stwierdziłem, że jeśli popatrzymy globalnie, to chyba najlepszym wyborem będzie teraz Piotr Adamczyk. To warszawiak z tego samego rocznika, co Ben Affleck. Ma na swoim koncie mnóstwo występów w teatrach, polskich filmach i serialach, ale nie tylko. W ostatnich latach szczególnie mocno rozwija się jego kariera w amerykańskich produkcjach. Nasz rodak jest naprawdę znany w Hollywood!
Debiutował na ekranie w latach 80. W 1991 roku wystąpił w ekranizacji Ferdydurke. Później można było go zobaczyć w: Karierze Nikosia Dyzmy, Karolu – człowieku, który został papieżem, Czasie honoru, Lejdis, Listach do M., Przepisie na życie, Och, Karol, Sztuce kochania. Historii Michaliny Wisłockiej czy Mayday. Jeśli chodzi o amerykańskie produkcje, to zagrał w For All Mankind od Apple TV+, Hawkeye Marvela czy Nocnym niebie od Amazon Prime Video.
Jeśli nie znalazłeś tu swojego ulubionego aktora, to przepraszam! Wiem, że jeszcze sporo osób zasługuje na to, aby tu być. Masz jakieś swoje propozycje do takiego rankingu? A może kogoś byś z niego usunął? Napisz w komentarzu!