Co to jest trądzik różowaty i jak z nim walczyć?

Spis treści

Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba skóry, która ma nawrotowy charakter. Objawia się bolesnymi grudkami i krostkami, a także niestatycznym zaczerwienieniem. Wiele osób myli tę dolegliwość z trądzikiem pospolitym, jednak są to dwa zupełnie odmienne stany chorobowe. Czym dokładnie jest trądzik różowaty i jak można z nim walczyć? Podpowiadamy.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry, który objawia się w postaci rumienia, grudek, krost i rozszerzonych naczyń krwionośnych. Jest to dolegliwość, która najczęściej występuje u dorosłych kobiet. Pierwsze jej sygnały można obserwować około 30 roku życia.

Do objawów tej choroby zalicza się trądzik na policzkach i środkowej części twarzy w postaci grudkowo-krostkowej. Dodatkowo wzmożoną reaktywność naczyń powodującą napadowe rumienie, uczucie pieczenia i palenia w obrębie zmian, a także obrzęk twarzy. Skóra może być pogrubiała, o nieregularnej powierzchni.

Trądzik różowaty — przyczyny

Skoro już wiemy, co to jest trądzik różowaty, to warto poznać jego przyczyny. Zalicza się do nich predyspozycje genetyczne — nawet 1/3 pacjentów która cierpi na to schorzenie, ma dodatni wywiad rodzinny. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia naczynioruchowe, czyli skóra z tendencją do pajączków.

Trądzik różowaty mogą wywoływać również zmiany hormonalne związane ze stosowaniem antykoncepcji doustnej, a także chorobami tarczycy. Objawy wywołuje również patologicznie nasilona odpowiedź układu immunologicznego na czynniki zewnętrzne. Jak widać, przyczyny tego schorzenia mogą być bardzo złożone.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to dolegliwość, która leczona jest przez dermatologa. Do najczęściej stosowanych substancji zalicza się metronidazol, który zmniejsza zaczerwienienia skóry i hamuje stany zapalne, a także kwas azelainowy będący silnym przeciwutleniaczem, oraz nadtlenek benzoilu.

Lekarz może zalecić również stosowanie miejscowo na zmiany lub doustnie antybiotyków, takich jak na przykład tetracyklina. Leki te jednak działają na objawy, a nie przyczyny schorzenia, dlatego po ich odstawieniu istnieje ryzyko nawrotu choroby.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Osoby, które zmagają się z trądzikiem różowatym, powinny szczególnie dbać o pielęgnację swojej skóry. Muszą stosować wyłącznie łagodne kosmetyki, które nie posiadają w swoim składzie barwników, konserwantów ani substancji zapachowych. Do mycia najlepiej używać przegotowanej lub mineralnej wody.

Dodatkowo muszą pamiętać o ochronie UV, ponieważ słońce może nasilać objawy trądziku różowatego. Najlepiej jeżeli ograniczą stosowanie kosmetyków do minimum. Powinny one w swoim składzie zawierać substancje łagodzące takie jak alantoina, czy d-pantenol oraz odbudowujące barierę hydrolipidową skóry.

Czynniki zaostrzające trądzik różowaty

Do czynników które zaostrzają objawy trądziku różowatego, zalicza się przede wszystkim stres, alkohol, pikantne potrawy, produkty mleczne i te zawierające histaminę. Dodatkowo wysiłek fizyczny, promieniowanie UV, nagłe zmiany temperatur, czy silny wiatr również mogą mieć pogorszyć stan takiej cery.

16 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy