Miejsca, które trzeba zobaczyć w Warszawie – moje TOP 10

Spis treści

co zobaczyc w warszawie

Mieszkam w Warszawie od lat i znam to miasto jak własną kieszeń. Wiem też, że niezależnie od tego, kiedy przyjedziesz do stolicy, zawsze jest tutaj co robić. Mimo wszystko najbardziej polecam odwiedzenie Warszawy latem. To wtedy dni są najdłuższe, zachody słońca najpiękniejsze, a spacery najprzyjemniejsze. Choć raz w życiu warto się tutaj znaleźć również w okresie świątecznym, gdy miasto ozdobione jest lampkami. Poznaj 10 najlepszych miejsc w Warszawie!

Łazienki Królewskie – na spacer, relaks i zdjęcia

Łazienki Królewskie to piękne ogrody z bajecznymi pałacami, które zawdzięczamy Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, a tym samym zielone serce stolicy, które znajduje się nieco ponad 2 km od centrum miasta. Miejsce to ma już kilka wieków, a jego popularność zupełnie nie słabnie. To jedna z najlepszych opcji na spacer czy piknik. Co kluczowe, można przechadzać się po tamtejszych ścieżkach zupełnie za darmo, a poza tym dostępne jest również, tym razem płatne, muzeum.

W ramach biletu da się zwiedzić pałac Na Wyspie, Pałac Myślewicki czy Starą Oranżerię. Obiekty są piękne i zawierają mnóstwo dzieł malarskich czy rzeźbiarskich. W Łazienkach jest także pomnik Fryderyka Chopina, obok którego odbywają się koncerty chopinowskie. W kompleksie organizuje się też inne występy, sztuki teatralne czy zajęcia i warsztaty. Przed przyjazdem do Warszawy koniecznie sprawdź, jakie aktywności czekają na ciebie podczas pobytu.

Muzeum Powstania Warszawskiego – imponujące zbiory

Historię powstania warszawskiego powinien znać każdy. W stolicy znajduje się niezwykłe miejsce poświęcone wydarzeniom z 1944 roku. Muzeum przy ulicy Grzybowskiej to interaktywna i wielowymiarowa wystawa, która przedstawia tragiczne losy powstańców i oddaje im hołd. Parter w pełni poświęcono przebiegowi całego powstania, a wyższe piętra odnoszą się m.in. do jego zakończenia i następstw.

W muzeum znajdują się powstańcze opaski naramienne, listy osób biorących udział w wydarzeniach, replika samolotu Liberator B-24J czy sala kinowa. Da się też wejść do podziemi, a także do pomieszczenia z aktami zgonów poległych. Odwiedzający mogą zbierać kartki z notatkami odnoszącymi się do wydarzeń, oglądać filmy związane z powstaniem i poznać mnóstwo szczegółów, o których nie mieli pojęcia nawet po najlepszych lekcjach historii. 

To wstrząsające miejsce, które ukazuje naszą historię, i każdy chociaż raz powinien je odwiedzić. Poza tym w kasie muzeum znajduje się minisklepik, gdzie można znaleźć m.in. ciekawe książki o Warszawie

Rynek Starego Miasta z Syrenką – pięknie i kolorowo

Rynek Starego Miasta to miejsce obowiązkowe do zobaczenia, a najlepiej podążać do niego ulicą Nowy Świat i Krakowskim Przedmieściem. To świetna trasa spacerowa, podczas której można zobaczyć jeszcze Pałac Prezydencki, Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej (po lekkim zboczeniu z trasy), Uniwersytet Warszawski czy Zamek Królewski. Na końcu trafia się do otoczonego kolorowymi kamienicami rynku – w jego centrum widnieje syrenka.

Zimą wokół rzeźby rozkłada się lodowisko, a nad całym placem wiszą złote lampki. Latem zaś panuje tam gwar dobiegający z ogródków restauracji znajdujących się wokół. To miejsce zawsze tętni życiem i można z niego łatwo dostać się na Barbakan. Poza tym, będąc w tamtych okolicach, warto zjeść np. w restauracji Magdy Gessler czy kupić pamiątkowe magnesy. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że natkniesz się na kataryniarza.

PGE Narodowy – to nie tylko boisko

Jeśli myślałeś, że PGE Narodowy to tylko stadion i szatnie, to byłeś w niemałym błędzie. Turyści mają do wyboru kilka tras zwiedzania, a ja polecam tę o nazwie „Poczuj się jak VIP”. W trakcie półtorej godziny odwiedzisz nie tylko najlepsze loże na całym obiekcie, ale również pomieszczenie, w którym sportowcy poddają się odnowie biologicznej, czy kaplicę wielowyznaniową.

Będziesz mógł wejść do strefy biznesowej, w której odbywają się m.in. eventy branżowe. Odwiedzisz pokój przeznaczony do konferencji prasowych czy szatnię piłkarzy. Taka wycieczka z przewodnikiem to masa ciekawostek i możliwość zajrzenia do miejsc, do których na co dzień nie ma wstępu ot tak. Od środka najlepiej widać potęgę PGE Narodowego.

Pałac Kultury i Nauki – symbol miasta

Niektórzy kochają ten budynek, a inni uważają, że szpeci miasto. Na ten temat można dyskutować, ale jedno jest pewne – PKiN to symbol Warszawy i punkt orientacyjny. Największa tamtejsza atrakcja to taras widokowy zlokalizowany na wysokości 114 m. Wystarczy kupić bilet w kasie, aby w niespełna 20 sekund dostać się windą na górę i podziwiać miasto z wysokości.

Ponadto istnieje opcja zakupienia wycieczki z przewodnikiem, podczas której oprowadza on grupę po najbardziej reprezentacyjnych miejscach budynku. Wchodzi się do różnych sal i poznaje wiele ciekawostek na temat pałacu. W pakiecie jest również wjazd na taras widokowy, a na górze można napić się kawy i zjeść pyszny deser (za dodatkową opłatą w kawiarni). Nawet jeśli PKiN nie wzbudza w Tobie zachwytów, to samą wycieczkę serdecznie polecam.

Pałac w Wilanowie – efekt wow o każdej porze roku

Pałac w Wilanowie to miejsce położone w południowej części miasta, do którego zdecydowanie warto podjechać. Wokół monumentalnego budynku znajdują się piękne ogrody, które latem i wiosną zachwycają zielenią, ale to zimą przyciągają całą masę turystów. Dlaczego? To właśnie wtedy organizuje się tam ogród światła i całe otoczenie pałacu wypełnia się kolorowymi światełkami, które robią ogromne wrażenie.

W muzeum da się zobaczyć królewskie apartamenty w barokowym stylu, liczne działa sztuki, a także wystawy czasowe. Na terenie obiektu odbywają się często różnorodne wydarzenia związane m.in. z aktualną porą roku czy nadchodzącymi świętami. Zwiedzenie całego pałacu to zajęcie na kilka godzin, ale warto spędzić tam czas i zobaczyć, w jakim otoczeniu żył król Jan III Sobieski.

Fabryka Norblina – muzeum i dobre jedzenie

Aktualnie jednym z najmodniejszych miejsc w stolicy jest Fabryka Norblina. Przychodzi się tam zarówno do muzeum, jak i na lunch czy kolację. Odbywa się tam również sporo premier kinowych i innych eventów. W XIX i XX wieku funkcjonowało tam przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją różnych elementów metalowych, w tym m.in. rur czy blach. Pozostałości fabryki widać w dzisiejszej inwestycji.

Obiekt można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem i dowiadywać się, jak dawniej działała tamtejsza firma. Warto odwiedzić strefę gastronomiczną, w której da się świetnie zjeść i wypić dobre drinki. Tamtejsze kino zachwyca wygodnymi fotelami, a seans to czysta przyjemność. Poza tym znajduje się tam Apple Muzeum Polska, w którym możesz poznać historię sprzętów z logiem nadgryzionego jabłka. Jeśli przyjeżdżasz z dzieciakami, to koniecznie zabierz je do Smart Kids Planet, gdzie czeka na nich masa atrakcji.

Bulwary Wiślane – najlepsze miejsce na spacer

Bulwary Wiślane to moje ulubione miejsce na wiosenny i letni spacer. To długi deptak znajdujący się przy rzece, który nie dość, że sam w sobie jest atrakcją, to jeszcze został otoczony wieloma innymi. To właśnie przy Bulwarach Wiślanych mieszą się pomnik syrenki, Centrum Nauki Kopernik, liczne bary czy widok na PGE Narodowy. Poza tym można stamtąd wyruszyć w rejs po Wiśle.

Jeśli chodzi o wodne atrakcje, to Warszawa w okresie wiosenno-letnim ma naprawdę sporo do zaoferowania. Można przepłynąć się zarówno zabytkowymi, drewnianymi łodziami, jak i nowoczesnymi statkami. To idealna opcja na zobaczenie miasta z zupełnie nowej perspektywy i świetny sposób na podziwianie zachodów słońca. Cudownie patrzy się na widniejące na pomarańczowym niebie wieżowce.

Centrum Nauki Kopernik – rozrywka dla małych i dużych

Centrum Nauki Kopernik znajduje się przy Bulwarach Wiślanych i warto odwiedzić je przed spacerem czy rejsem po rzece. To obiekt, który zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Można tam odwiedzić wystawy stałe, planetarium oraz ogród na dachu. Jak sama nazwa wskazuje, obiekt ma charakter edukacyjny. Został zaprojektowany tak, aby być, jak najbardziej interaktywny i nowoczesny, a wiedzę o świecie przekazuje w interesujący sposób.

W środku zwiedzający mogą wziąć udział w eksperymentach czy porozmawiać z robotem przypominającym Mikołaja Kopernika. Dodatkowo każdy zwiedza kolejne punkty w centrum według własnych preferencji i ciekawości. Na miejscu funkcjonuje teatr, w którym aktorami są roboty. Centrum Nauki Kopernik ma tak wiele atrakcji, że właściwie niemożliwe jest przetestowanie wszystkiego podczas jednej wizyty.

Browary Warszawskie – strefa gastronomiczna

Wiem, że coraz więcej osób podczas planowania wyjazdów skupia się na jedzeniu i punktach gastronomicznych. Jeśli należysz do takich turystów, to z pewnością spodoba Ci się w Browarach Warszawskich. To kompleks gastro, w którym znajdziesz mnóstwo różnorodnych restauracji. Zjesz tam nieziemskie sushi, wypijesz pyszne piwo, posmakujesz wspaniałych deserów czy obejrzysz różne wydarzenia sportowe. Na mecze szczególnie polecam lokal Roberta Lewandowskiego, który powstał z myślą o tym, aby być idealną przestrzenią do przeżywania piłkarskich (i nie tylko) emocji.

Poza tym w Browarach Warszawskich znajdują się, m.in. barber, siłownia czy centrum konferencyjne. Wszystko to powstało w murach dawnej wytwórni piwa i ma fenomenalny klimat. Strefa gastro została urządzona w surowo-nowoczesnym stylu. Na ścianach widnieją cegły, które nadają fantastycznego klimatu zarówno wieczorem, jak i za dnia. Natomiast jeśli pogoda dopisze, możesz się zrelaksować w tamtejszych ogrodach.

Warszawa to miasto, w którym cały czas jest coś nowego do odwiedzenia. Mimo że mieszkam tu tyle lat, stolica nieustannie mnie czymś zaskakuje. Gdy przyjeżdżasz tu raz na jakiś czas, koniecznie zapoznaj się z moimi polecajkami. A jeśli masz swoje ulubione miejsca, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

14 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy