leczenie kamieniami

Litoterapia jest jedną z dziedzin medycyny alternatywnej, która cieszy się sporą popularnością. Leczenie przy pomocy kamieni, choć wielu osobom wydaje się nieracjonalne, ma wielu zwolenników. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega litoterapia, na jakie schorzenia ma pomagać i co na to współczesna nauka, zapraszam Cię do przeczytania opisu tej metody leczenia.

Co to jest litoterapia?

We współczesnym świecie, obok konwencjonalnych metod leczenia, które są stosowane w przychodniach i szpitalach, istnieje również wiele nurtów medycyny alternatywnej. Jednym z nich jest właśnie litoterapia, czyli leczenie przy pomocy kamieni półszlachetnych i szlachetnych. Początki tej metody sięgają czasów starożytnych. W różny sposób stosowały ją ludy m.in. Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Również na terenie Europy wykorzystywano kamienie do leczenia chorego organizmu człowieka.

Dawna medycyna ludowa w XX wieku została nieco zapomniana. Ogromny postęp jej konwencjonalnej wersji sprawił, że wielu wcześniej nieuleczalnym schorzeniom wreszcie można było zaradzić. Nie mniejsze znaczenie miało wprowadzenie powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej w wielu krajach świata. Jak z tym w rzeczywistości jest, wszyscy wiemy. Niemniej jednak to nie prywatyzacja wielu gałęzi medycyny konwencjonalnej doprowadziła do powrotu do łask alternatywnych sposobów leczenia.

Litoterapia została na nowo odkryta (przynajmniej w świecie zachodnim) pod koniec XX wieku. Zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia doprowadziło do powstania wielu gabinetów, w których na powrót stosowana jest ta starożytna sztuka leczenia. Niekiedy bywa ona łączona z inną metodą wspomagania zdrowia, jaką jest krystaloterapia. W jej przypadku zamiast kamieni do ciała pacjenta przykładane są kryształy.

Kamienie używane w litoterapii

Tak jak wspomniałem, w litoterapii wykorzystuje się kamienie szlachetne i półszlachetne. Te pierwsze są oczywiście znane dużo bardziej. W celu wyleczenia danego schorzenia stosuje się więc m.in. brylanty, rubiny, szafiry i szmaragdy. Oprócz nich wykorzystywane są również minerały takie jak np. topaz, opal, akwamaryn i jadeit.

W zależności od potrzeb używa się również minerałów o mniejszej wartości dla jubilera. Zwolennicy litoterapii cenią jednak kamienie półszlachetne nie mniej niż ich droższe odpowiedniki. W tej metodzie wykorzystuje się więc choćby ametyst, agat, kwarc, jaspis, koral, marmur, bazalt, lazuryt, granat, koral, górski kryształ i krzemień.

Założenia litoterapii

Litoterapia opiera się na założeniu, że każdy kamień ma określony ładunek energetyczny. Dzięki temu, po przyłożeniu danego minerału do ciała, może on oddać część swoich właściwości człowiekowi. Działać to może zresztą w obie strony. Jeżeli terapeuta uzna, że ciało jego pacjenta obdarzone jest zbyt dużym potencjałem energetycznym, kamienie mogą zabrać nadmiar.

Kamienie służące do litoterapii przykłada się zarówno po podgrzaniu, jak i bez niego. Podczas zabiegu człowiek układa się na leżance. Litoterapeuta przykłada ciepłe lub zimne minerały w miejscach, które obdarzone są największym ładunkiem energetycznym. Są to części ciała takie jak kręgosłup i dłonie.

Na plecach są one układane przez litoterapeutę. W przypadku dłoni stosowane są dwie metody. W jednej pacjent trzyma kamienie w dłoniach. W drugiej zaś umieszczane są one pomiędzy jego palcami. Oprócz tego stosuje się też masaż polegający na delikatnym ocieraniu lub ugniataniu skóry kamieniami.

Koncepcja, zgodnie z którą każdy z minerałów ma swoje unikalne właściwości, nie ogranicza się wyłącznie do samych zabiegów. Wsparciem dla nich jest również m.in. noszenie naszyjników i pierścionków z danymi kamieniami.

Na co pomaga litoterapia?

Według osób, które propagują litoterapię jako rodzaj zabiegów medycznych, pomaga ona w leczeniu chorób niemal każdego organu człowieka. Dzięki niej możliwe ma być m.in. poprawienie pracy tarczycy i układu trawiennego, pozbycie się reumatyzmu i nadciśnienia, a także wyleczenie zaburzeń seksualnych, takich jak niskie libido i impotencja.

Zwolennicy litoterapii uważają też, że leczenie przy pomocy kamieni polepsza działanie układu nerwowego oraz narządów takich jak wątroba i nerki. Minerały mają wzmacniać też odporność i przyczyniać się do poprawy wzroku.

Litoterapia ma także poprawiać zdrowie psychiczne pacjenta. Szczerze mówiąc, po części może być to prawda. Nie wierzę, że przykładanie minerałów jest w stanie pomóc w leczeniu poważnych przypadłości, takich jak depresja. Jednak redukowanie stresu i obniżanie poziomu zmęczenia jest moim zdaniem jak najbardziej możliwe. W szczególności ciepłe kamienie układane na skórze lub pocieranie nimi ciała mogą być jak najbardziej relaksujące.

Litoterapia – opinie ekspertów

Idea, zgodnie z którą kamienie mogą przekazywać energię ciału człowieka lub zabierać jej nadmiar, nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych. Z tego też powodu litoterapia nie jest uznawana przez gremia naukowe za dziedzinę medycyny. Bliżej jej do ideologii, czegoś w rodzaju poglądu filozoficznego.

Niezależnie od tego, co uważają lekarze lub zwolennicy litoterapii, przyznać można, że zabiegi z użyciem kamieni nie są szkodliwe. Tak jak wspomniałem wcześniej, nie mam wiary w to, że szlachetne lub półszlachetne minerały są w stanie wyleczyć dolegliwości fizyczne i poważne problemy psychiczne.

Jeśli przykładanie kamieni niczego nie wyleczy, to przynajmniej nie zaszkodzi. Litoterapię można więc traktować jako alternatywną formę relaksu. Może być ona urozmaiceniem dla np. klasycznego masażu relaksacyjnego z użyciem rąk.

Jak zostać litoterapeutą?

Litoterapia nie jest dziedziną nauki, w związku z czym nie można się jej uczyć w żadnej szkole ani studiować na żadnej uczelni. Nie oznacza to jednak, że nie da się zostać dyplomowanym litoterapeutą. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że taki dyplom nie jest oficjalnym dokumentem państwowym.

Kursy litoterapii można znaleźć w internecie. Większość z nich prowadzona jest w formie e-learningowej. Zajęcia takie są płatne. Po ich zakończeniu i pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat ukończenia kursu, nazywany niekiedy dyplomem.

W trakcie zajęć z litoterapii dowiedzieć się można, jaki jest skład chemiczny kamieni i poznać właściwości zdrowotne każdego z nich. Oprócz tego na kursie pokazuje się, jak oczyszczać energię minerałów, gdzie je przykładać i w jakich konfiguracjach powinny być układane. Lekcje litoterapii mogą być też łączone ze zdobywaniem wiedzy z zakresu krystaloterapii.

Litoterapię bez wątpienia można nazwać powrotem do korzeni ludzkiej cywilizacji. Były to czasy, w których wiedza na temat ludzkiego ciała była nikła, a wiara w magiczne moce ogromna. Powstawały więc formy leczenia, które odbiegają od współczesnych wyobrażeń o leczeniu. Jednak mimo tego alternatywne metody, takie jak właśnie litoterapia, znajdują swoich zwolenników także dziś. I choć ich wpływ na zdrowie jest znikomy, to dobrze, że są ludzie, którzy chcą prowadzić takie zabiegi. Dzięki nim można się przynajmniej zrelaksować.

12 / 100

One thought on “Litoterapia (leczenie kamieniami) na czym polega ta niekonwencjonalna metoda?”

Dodaj komentarz