lauterbrunnen w szwajcarii

Lauterbrunnen to miejsce przez wielu uznawane za najpiękniejsze w Szwajcarii. Coś musi w tym być, ponieważ wyjątkowe krajobrazy niejednokrotnie inspirowały wielkich twórców. Wenę znaleźli tam m.in. J.R.R. Tolkien czy Johann Wolfgang von Goethe. Unikatowe ukształtowanie terenu, wodospady i wszechogarniający spokój to kilka czynników, które tworzą klimat tego miejsca. Dowiedz się więcej o pięknej dolinie i zaplanuj swoją podróż jeszcze dziś!

Lauterbrunnen – gdzie to dokładnie jest?

Lauterbrunnen znajduje się w szwajcarskim regionie Oberland, w dolinie o nazwie Lauterbrunnental. W praktyce oznacza to nieco ponad 60 kilometrów na południowy wschód od Berna lub około 130 kilometrów na południowy zachód od Zurychu. Lauterbrunnen to gmina, w której skład wchodzi kilka wiosek, a jedna z nich także nazywa się Lauterbrunnen.

Jak dostać się do Lauterbrunnen z Polski?

Gdybyś chciał wyruszyć do Lauterbrunnen z Warszawy samochodem, to zajęłoby Ci to około 15 godzin. Trzeba jeszcze doliczyć do tego czas na postoje czy ewentualne utrudnienia na trasie. Miejscowość znajduje się prawie 1500 kilometrów od stolicy Polski. Nie ma tam lotniska, a najwygodniejszą formą dojazdu na miejsce jest pociąg. Niestety z Polski nie dojedziesz tam bezpośrednio, więc najpierw warto udać się np. do Berlina.

Innym sposobem na dotarcie do Lauterbrunnen jest lot samolotem do Szwajcarii i tam przemieszczenie się albo pociągiem, albo autem. Z Polski możesz polecieć do Zurychu i Genewy i zdecydowanie lepsza jest pierwsza opcja, bo trasa do doliny wodospadów jest stamtąd niemal o połowę krótsza. Do Zurychu udasz się z Krakowa czy Warszawy.

Poza tym z Warszawy polecisz także do Bazylei. Po doleceniu do Szwajcarii możesz wynająć samochód i szybko dotrzeć do Lauterbrunnen. Jeśli chodzi o podróż pociągiem, to z obu tych miast niestety czekają Cię przesiadki. Do celu dojedziesz bezpośrednio dopiero ze stacji Interlaken Ost.

Lauterbrunnen – co tam robić?

W Lauterbrunnen przede wszystkim trzeba podziwiać wspaniałe wodospady, z których słynie ten region. O tym jednak opowiem Ci za chwilę. Zimą cała okolica, jak to w Szwajcarii, zamienia się w istne królestwo dla narciarzy, więc można całe dnie spędzać na znajdujących się wokół stokach. Niezależnie od pory roku koniecznie musisz udać się kolejką na przełęcz Jungfraujoch.

Tamtejsze kolejki i pociągi zabiorą Cię w naprawdę niezwykłe miejsca. Jednym z nich jest znajdujący się niedaleko szczyt Schilthorn, który może skojarzyć Ci się trochę z polską Śnieżką. Nieopodal znajdują się także takie szczyty jak Jungfrau czy Monch. Z każdego z nich rozpościerają się widoki, które z pewnością zaprą Ci dech w piersiach. Pamiętaj, że nie bez przyczyny region ten nazywa się często najpiękniejszym w Szwajcarii.

Lauterbrunnen to miejscowość, która sama w sobie jest atrakcją, a wszystko przez jej unikatowe położenie. Dolinę otaczają górskie zbocza, a spacerów pomiędzy nimi nie da się porównać z niczym innym. Tamtejsze dróżki otoczone drewnianymi płotami wyglądają jak z bajki. Podczas spacerów można spotkać np. pasące się krowy.

Dla tych, którzy nie boją się wysokości, polecam odwiedzenie First Cliff Walk w Grindelwald. To most zawieszony na zboczu góry, który kończy się przeszklonym podestem. Można tam spojrzeć w przepaść, która znajduje się tuż pod nogami spacerowiczów. Część First Cliff Walk wisi także bezpośrednio nad przepaścią i nie dotyka nawet skały. Wielu turystów w tym miejscu wymięka, ale zdecydowanie warto spróbować tamtędy przejść.

Wodospady wokół Lauterbrunnen

Trzeba przyznać, że Lauterbrunnen odwiedza się przede wszystkim dla tamtejszych wodospadów. W okolicy jest ich aż 72, więc można spędzić nawet cały wyjazd na odwiedzaniu kolejnych kaskad. Jednym z najpopularniejszych wodospadów jest Staubbachfall, który ma prawie 300 metrów wysokości. Nieopodal miejsca, w którym spada woda ze skał, znajdują się zabudowania, co sprawia, że widok jest jeszcze bardziej niesamowity. Można nawet zjeść obiad w knajpce z widokiem na kilkusetmetrową siklawę.

Ogromną popularnością cieszą się również wodospady Trümmelbachfälle, które znajdują się wewnątrz skał. Trafiły nawet na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wstęp do zwiedzania tych wodospadów jest płatny, ale zdecydowanie warto je odwiedzić. W środku między skałami kursuje winda, która można przemieszczać się po tunelach. Poza tym koniecznie odwiedź także najwyższy wodospad Szwajcarii, czyli Mürrenbachfall. Ma on ponad 400 metrów wysokości.

Czy powinieneś odwiedzić Lauterbrunnen?

Uważam, że Lauterbrunnen powinien odwiedzić każdy, kto chce odpocząć i zregenerować swój umysł. To idealna okolica na ucieczkę szczególnie z dużych miast. Zimą odnajdą się tam również wszyscy fani sportów zimowych. To miejsce warto odwiedzić o każdej porze roku, ponieważ mnogość tras spacerowych, wodospadów i widoków pozwala zorganizować sobie czas niezależnie od aury. Jeśli zastanawiasz się nad wycieczką w te rejony, nie rób tego dłużej, tylko pakuj walizkę i wyruszaj do Szwajcarii.

16 / 100

Dodaj komentarz