ksiezna diana

Życiorys księżnej Diany z pewnością był skomplikowany. Trzyosobowe małżeństwo, odwieczna batalia z paparazzi i realia życia w brytyjskiej rodzinie królewskiej to tematy, które do tej pory poruszają media z całego świata. Nic więc dziwnego, że na temat życia Lady Di powstało wiele produkcji filmowych. Przedstawiam Ci aktorki, które wcieliły się w postać „królowej ludzkich serc” i zrobiły to z różnym skutkiem.

Podstać księżnej Diany jako inspiracja wielu produkcji filmowych

Księżna Diana to postać, która na zawsze zapisała się na kartach historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Nic w tym dziwnego, ponieważ jej życiorys był pełen kontrowersji. Życie w rodzinie królewskiej, nieszczęśliwa miłość, depresja, głośny rozwód, nieudane próby samobójcze i tragiczna śmierć. Niektóre tajemnice z życia księżnej ujrzały światło dzienne w 1992 roku. Wówczas miała miejsce publikacja książki autorstwa dziennikarza Andrew Mortona „Diana. Prawdziwa historia”.

To właśnie za sprawą tej bibliografii opinia publiczna dowiedziała się m.in. o poważnym kryzysie w małżeństwie Diany i ówczesnego księcia Karola, zażyłej relacji Karola z Camillą Rosemary Shand, problemach w rodzinie Windsorów oraz prześladowaniach księżnej ze strony dziennikarzy i tabloidów.

Relacji pomiędzy małżeństwem w żaden sposób nie zmieniły narodziny synów – księcia Williama i księcia Harry’ego. Życie pośród rodziny królewskiej miało być dla Diany pełne bólu i cierpienia. W tym samym roku, w którym ciemna strona relacji w rodzinie królewskiej wyszła na jaw za sprawą książki, książę i księżna ogłosili separację. W 1996 roku finalnie doszło do rozwodu, po którym Lady Di odżyła. Wydawało się, że księżna Diana wreszcie zazna szczęścia. Okazało się jednak, że los ma dla niej inne plany. W 1997 roku „królowa ludzkich serc” zginęła w tragicznym wypadku samochodowym podczas ucieczki przed paparazzi. Do tej pory pojawia się wiele spekulacji i teorii na temat jej śmierci, która wstrząsnęła całą Wielką Brytanią.

Aktorki, które wcieliły się w postać księżnej Diany

25 lat po tragicznej śmierci księżnej Diany jej temat nadal jest poruszany w mediach. Na przestrzeni lat powstało mnóstwo produkcji, które przedstawiają życie Lady Di z różnych perspektyw. W związku z tym w jej postać wcieliło się wiele aktorek. Niektóre z nich odrywając rolę nieszczęśliwej księżnej, spotkały się z uznaniem ze strony widowni. Inne zaś nie poradziły sobie z tym zadaniem i spłynęła na nie fala krytyki.

Serena Scott Thomas w filmie Diana: jej prawdziwa historia

Diana: jej prawdziwa historia to produkcja z 1994 w reżyserii Kevina Connora, oparta na wcześniej wspomnianej bibliografii księżnej autorstwa Andrew Mortona. W rolę księżnej Diany wcieliła się Serena Scott Thomas.

Julie Cox w produkcji Zakochana księżna

Scenariusz filmu Zakochana księżna powstał na podstawie autobiografii kapitana Jamesa Hewitta – oficera kawalerii w armii brytyjskiej i jednocześnie znajomego księżnej Diany, z którym Lady Di miała romans. Postać Jamesa Hewitta nie wzbudza pozytywnych odczuć. Mówi się, że film powstał na podstawie jego częściowo zmyślonych wspomnień.

Sam Hewitt był łasy na światło reflektorów, co udowodnił chęcią sprzedaży intymnych korespondencji z Dianą po jej śmierci i publikacją książki rok po tragicznym wypadku. Z tego powodu produkcja zyskała opinię kontrowersyjnej i spotkała się z mieszanym odbiorem. W filmie Zakochana księżna w postać Diany wciela się Julie Cox znana również z roli księżniczki Irulany w miniserialu science-fiction na podstawie powieści Franka Heberta.

Amy Seccombe i film Diana – królowa ludzkich serc

Film z 1998 roku, którego fabuła skupia się na ostatnim roku życia księżnej Diany. Produkcja porusza takie tematy jak działalność charytatywna księżnej, jej relacje z kardiochirurgiem Hasnatem Khanem oraz ostatnim mężczyzną w życiu Diany – Dodi Al Fayedem. Film opowiada także o batalii księżnej z prasą oraz jej relacji z synami. Tym razem postać Lady Di została odtworzona przez wcześniej nieznaną widowni Amy Seccombe, o której po premierze produkcji świat ponownie zapomniał.

Michelle Duncan w Miłość, cokolwiek to znaczy

Autorzy produkcji Miłość, cokolwiek to znaczy z 2005 roku skupiają się na relacji ówczesnego księcia Karola z Camillą Parker Bowles. Jest to więc ukazanie historii rodziny królewskiej z zupełnie innej perspektywy, co zostało docenione przez widzów. W rolę księżnej Diany w tej produkcji wcieliła się Michelle Duncan znana m.in. z komediodramatu Nauka Jazdy. Jako ciekawostkę dodam, że tytuł produkcji nawiązuje do słów wypowiedzianych przez króla Karola w słynnym wywiadzie po zaręczynach z księżną Dianą. Na pytanie o to, czy para jest w sobie zakochana, Lady Di odpowiedziała twierdząco, natomiast Karol dopowiedział – „Whatever in love means”.

Naomi Watts w filmie Diana

Film z 2013 roku w reżyserii Olivera Hirschbiegela to jedna z najsłynniejszych produkcji o życiorysie księżnej Diany. Jego fabuła skupia się na dwóch ostatnich latach życia Lady Di, głównie jego sferze uczuciowej, czyli m.in. romansie z Hasnatem Khanem. Początkowo w postać księżnej miała wcielić się amerykańska aktorka i producentka Jessica Chastain, jednak finalnie rola ta przypadła Naomi Watts.

Zdania o tym, jak w produkcji wypadła dwukrotnie nominowana do Oscara brytyjska aktorka, raczej nie są pozytywne. Niektórzy twierdzą, że mimo wizualnego podobieństwa do Diany, Watts nie oddała w pełni charakteru swojej postaci, co miało wynikać m.in. z braku charyzmy. Potwierdza to fakt, że po premierze filmu Brytyjka zebrała spore zestawienie niepochlebnych opinii ze strony krytyków, a bukmacherzy błyskawicznie zakładali, że Watts zgarnie za rolę nagrodę Złotej Maliny w kategorii „Najgorsza aktorka”.

Emma Corrin w 4 sezonie The Crown

Zapewne kojarzysz produkcję o życiu Królowej Elżbiety II, którą można obejrzeć na Netflixie. The Crown doczekał się już 5 sezonów i cieszy się pozytywnymi opiniami zarówno ze strony krytyków, jak i widowni. W 4 sezonie w postać księżnej Diany wcieliła się Emma Corrin, która właśnie dzięki tej roli zdobyła największą popularność. Kreacja wówczas 24-letniej Corrin została doceniona. Krytycy pozytywnie wypowiadali się na temat jej gry aktorskiej, a kobieta została nagrodzona Złotym Globem w kategorii „Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym”.

Elizabeth Debicki w 5 sezonie The Crown

W piątym sezonie serialu twórcy The Crown rolę księżnej Diany postanowili powierzyć innej aktorce (zresztą zmieniła się cała obsada). Jest nią Elizabeth Debicki – Australijka z polskimi korzeniami znana m.in. z produkcji Wielki Gatsby. Pojawienie się zdjęć z planu serialu w sieci skutkowało szeregiem pozytywnych opinii internautów. Sam muszę przyznać, że Elizabeth Debicki jest niesamowicie podobna do księżnej Diany. Patrząc na niektóre zdjęcia, ciężko stwierdzić, czy w rzeczywistości przedstawiają one Lady Di, czy aktorkę z planu 5 sezonu The Crown.

Kristen Stewart w filmie Spencer

W 2021 roku miała miejsce premiera filmu Spencer. Czas akcji produkcji jest bardzo zawężony. Skupia się ona na 3 dniach Bożego Narodzenia spędzonych przez księżną wraz z członkami rodziny królewskiej. Wówczas Lady Di podjęła już decyzję o rozstaniu z Karolem. Dodam, że jest to bardziej artystyczna interpretacja stanowiąca połączenie fikcji z faktami aniżeli film biograficzny.

W rolę Diany wcieliła się Kristen Stewart. Gdy świat obiegła informacja o udziale aktorki w produkcji, w sieci zawrzało. Szczerze mówiąc, nie dziwię się, bo trudno było mi wyobrazić sobie znaną z sagi o wampirach Steward w tej roli. Co więcej, ciężko powiedzieć, że na co dzień jakkolwiek przypomina ona Dianę, ponieważ ma raczej chłodny typ urody.

Okazało się jednak, że aktorka wypadła bardzo dobrze. Zarówno sama produkcja, jak i kreacja Steward spotkała się z uznaniem ze strony krytyków. Świadczą o tym nominacje aktorki do licznych nagród, m.in. Oscara, Złotego Globu i Critics’ Choice oraz Nagroda Satelity przyznawana przez Międzynarodową Akademię Prasy, która powędrowała w ręce Steward.

Postać księżnej Diany jest bardzo złożona. W większości filmów jest ona przedstawiana jako skrzywdzona, samotna i nieszczęśliwie zakochana kobieta, która z marnym skutkiem próbuje odnaleźć się w realiach życia w rodzinie królewskiej. Część widowni domaga się jednak częstszego ukazywania relacji Karola i Diany z perspektywy obecnego króla Wielkiej Brytanii.

Produkcji o Lady Di jest sporo, a co za tym idzie – niektóre z nich są genialne, inne zaś słabsze. Która aktorka Twoim zdaniem najlepiej wypadła w roli księżnej Diany?

13 / 100

Dodaj komentarz