stol drewniany

Drewniany stół kuchenny może kojarzyć się z tradycją, rodzinnym obiadem albo po prostu przytulnym wnętrzem. W końcu naturalne materiały zawsze ocieplają atmosferę i nadają pomieszczeniom oryginalnego klimatu. Jeśli podobają Ci się klasyczne rozwiązania, ale jednocześnie chcesz, aby Twoje wnętrze wyróżniało się spośród typowych aranżacji, możesz samodzielnie wykonać drewniany stół. Taki mebel będzie niepowtarzalnym egzemplarzem. Dowiedz się, jak go zbudować!

Jak zaplanować budowę stołu?

Drewniany stół to świetny dodatek do klasycznych wnętrz albo pomieszczeń w stylu rustykalnym, skandynawskim czy też vintage. Meble z naturalnych materiałów coraz częściej pojawiają się również w nowoczesnych lub industrialnych aranżacjach, gdzie przełamują surowość wystroju. Jeśli chciałbyś uzupełnić swoje wnętrze oryginalnym stołem z drewna, bez większych komplikacji możesz go wykonać samodzielnie.

Do budowy prostego stołu z drewnianych desek nie musisz angażować stolarza. Zadanie to jest w miarę łatwe, a więc poradzi sobie z nim nawet średnio wprawiony majsterkowicz. Cała operacja wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Zanim przejdziesz do jakichkolwiek czynności konstruktorskich, musisz najpierw zaplanować wymiary i wygląd stołu.

Najważniejszym krokiem jest oczywiście odpowiednie wymierzenie jadalni, salonu czy innego pomieszczenia, do którego docelowo chcesz wstawić stół. Musisz przecież wiedzieć, ile masz przestrzeni do zagospodarowania. Dodatkowo zastanów się także, jak duży stół jest Ci potrzebny. Jeśli mieszkasz sam lub jedynie ze swoją partnerką, wystarczy Ci niewielki dwuosobowy stolik. Dla posiadaczy większej rodziny przyda się mebel, przy którym zmieszczą się co najmniej cztery krzesła. Przy planowaniu rozmiaru stołu pamiętaj, że średnio na jedną osobę powinno się przeznaczyć około 60 cm długości blatu. Jest to wymiar, który pozwoli biesiadnikom na swobodę ruchów podczas spożywania posiłku.

Jakie drewno wybrać na stół?

Kiedy przemyślisz już wszystkie techniczne szczegóły dotyczące rozmiaru oraz kształtu stołu, przed przystąpieniem do pracy będziesz musiał podjąć jeszcze jedną ważną decyzję. Chodzi oczywiście o wybór materiału na drewniany blat oraz nogi mebla. Stół musi być wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia. Nie chcemy przecież, aby przy uderzeniu albo pierwszy lepszym kontakcie z dziecięcą zabawką, na blacie pojawił się ubytek bądź rysa.

Dlatego też dobrze jest postawić na twarde drewno o wysokiej tolerancji na czynniki zewnętrzne. Najlepszym wyborem będzie więc drewno dębowe bądź bukowe. Tego ostatniego nie warto jednak używać przy budowie stołu ogrodowego. Buk jest wrażliwy na wilgoć, przez co może nie sprawdzić się w zewnętrznych warunkach.

Stół drewniany możesz też wykonać z sosny. Ten rodzaj drewna jest mniej twardy niż wspominane buk i dąb, jednak miękkość sosnowych desek stanowi zarówno zaletę, jak i wadę tego materiału. Sosna jest łatwa w obróbce, a więc podczas tworzenia stołu sprawi Ci najmniej problemów. Z drugiej jednak strony, przy sosnowym wykończeniu możesz o wiele szybciej spodziewać się pęknięć, odprysków czy zarysowań. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się zrobić blat z tego materiału, będzie wymagał on częstszej renowacji oraz konserwacji.

Czego będziesz potrzebować, by zrobić stół z drewna?

Wykonanie prostego stołu z drewnianych desek wymaga zaopatrzenia się w kilka niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Oprócz zorganizowania drewna na blat i nogi stołu musisz wyposażyć się także w sprzęty takie jak:

  • kątowniki,

  • drewniane listewki,

  • wyrzynarka lub piła,

  • szlifierka lub papier ścierny,

  • wkręty,

  • wkrętarka,

  • lakier, farba lub bejca,

  • wałek albo płaski pędzel.

Pamiętaj, że narzędzia do cięcia drewna muszą być przystosowane do jego grubości oraz twardości. Deski z dębu czy buku będą potrzebować mocniejszej maszyny niż łatwa w obróbce sosna.

Jak zrobić stół drewniany? – instrukcja krok po kroku

Kiedy już przygotujesz wszelkie niezbędne narzędzia, możesz przystąpić do montażu całej konstrukcji. W pierwszym kroku należy przyciąć deski do pożądanej długości blatu. Następnie musisz jak najdokładniej dopasować do siebie drewniane elementy. Deski muszą przylegać do swoich krawędzi niemalże idealnie. W innym wypadku gotowy stół okaże się po prostu dziurawy.

W kolejnym kroku odpowiednio ułożone deski trzeba połączyć za pomocą listew. Przy użyciu wkrętów i wkrętarki musisz przytwierdzić drewniane elementy w poprzek konstrukcji blatu. Kiedy główna część stołu zostanie już wykonana, pozostaje Ci jeszcze przymocować do niej drewniane nogi. Na tę czynność warto poświęcić sporo uwagi, ponieważ od podstawy konstrukcji zależy stabilność całego stołu.

Nogi mebla muszą być równej długości, a więc do ich stworzenia najlepiej jest użyć gotowych belek. Nie będziesz musiał się wtedy martwić, że coś zostanie źle docięte i będzie niezdatne do użytku. Montaż nóg zacznij od wyznaczenia miejsc, w których będziesz je umieszczać. Następnie przymocuj nogi za pomocą kleju do drewna.

W tak przygotowanej konstrukcji zmierz przestrzeń pomiędzy nogami stołu i dotnij do niej opaski – wykorzystaj do tego drewniane listwy. Odpowiednio przycięte elementy przykręć do spodu blatu za pomocą wysokich kątowników. Te metalowe części będą utwardzać deski i zapobiegną ich ruszaniu. Kiedy już zamontujesz ostatnie listwy, konstrukcja stołu jest gotowa.

Jak wykończyć drewniany stół? – ostatnie szlify

Jeśli chcesz uzyskać piękny, drewniany stół, musisz się jeszcze trochę postarać. Zmontowana konstrukcja wymaga końcowej obróbki, do której należy zaliczyć szlifowanie oraz zabezpieczanie odpowiednimi środkami utrwalającymi. Aby stół był gładki, musisz dokładnie przetrzeć go papierem ściernym o adekwatnej granulacji. Jeśli posiadasz szlifierkę, również możesz ją wykorzystać do uzyskania idealnej nawierzchni mebla. Szlifowanie z tym narzędziem będzie zdecydowanie szybsze oraz mniej wyczerpujące.

Kiedy już opracujesz całe drewno, musisz jeszcze tylko pomalować je lakierem, farbą lub bejcą. Środki zabezpieczające konstrukcję najlepiej będzie aplikować za pomocą wałka lub płaskiego pędzla. Wykańczając stół specyfikami, pamiętaj o tym, aby nakładać je wzdłuż słojów drewna.

Dodaj komentarz