Renowacja starych mebli to świetny sposób na chwilową ucieczkę od codziennego stresu lub po prostu kreatywna forma spędzania wolnego czasu. Spróbuj podarować drugie życie staremu stolikowi czy krześle. Nawet, jeśli efekt końcowy Cię nie zadowoli, z pewnością sama czynność pozwoli Ci się zrelaksować. Temat zainteresuje w szczególności miłośników klimatycznych, nieszablonowych wnętrz, którzy chcą dodać do nich pierwiastek własnej twórczości. Jak się do tego zabrać?
Odnawianie mebli sposobem na relaks
Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu jest narażony na stres życia codziennego. Wymagający zawód, prywatne rozterki, spotkania biznesowe, goniące terminy – wszystko to sprawia, że jesteśmy spięci. W wolnej chwili ciężko o odpoczynek, ponieważ głowę zaprzątają myśli o tym, co trzeba zrobić kolejnego dnia, tygodnia, miesiąca… Właśnie z tego powodu warto znaleźć hobby, które pozwoli Ci się zrelaksować. Może to być sport, książka, film albo majsterkowanie. Moją propozycją na zajęcie głowy jest renowacja starych mebli.
To twórcze zajęcie, a więc za jego pośrednictwem będziesz mógł w pewien sposób wyrazić siebie, a dodatkowo rozwinąć swoje umiejętności manualne. Co więcej, nie dość, że miło spędzisz czas, skutkiem ubocznym Twojego hobby będzie mebel w zupełnie nowym wydaniu. Odnawianie drewnianych mebli nie jest niczym skomplikowanym, ale wiadomo, że trzeba się do niego należycie przygotować. Jak? Przeczytasz o tym poniżej.
Renowacja mebli – co jest potrzebne?
Najpierw zastanów się, jaka jest Twoja wizja, bo to od niej zależy, jakich materiałów będziesz potrzebował. Polecam Ci na początku zainspirować się tutorialami znalezionymi w Internecie albo zakładką „grafika” u niezawodnego wujka Google. Gdy już zdecydujesz, który mebel chcesz odnowić i jak ma wyglądać efekt końcowy, dokładnie przeszukaj swój garaż. Może gdzieś w jego zakamarkach ukrywają się papier ścierny, lakier do drewna albo pędzle i nie będziesz musiał kupować wszystkich narzędzi i materiałów.
Bez względu na to, jaki sposób renowacji wybierzesz, kilka podstawowych rzeczy przyda Ci się na 100%. Przede wszystkim zaopatrz się w folię zabezpieczającą albo duże kartony, solidną taśmę malarską, pędzle, wałki, szlifierkę oraz papier ścierny. Jeśli wybrany przez Ciebie mebel ma odznaczające się ubytki, będziesz potrzebował również masy szpachlowej i podkładu. Do malowania niezbędna jest oczywiście farba. Może być akrylowa, kredowa lub alkidowa w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. W przypadku, kiedy zależy Ci na uwydatnieniu naturalnych elementów drewna, wybierz bejcę. Na koniec sięgnij po lakier, który utrwali farbę i będzie chronił drewno.
Odnawianie drewnianych mebli krok po kroku
Metod oraz technik renowacji drewnianych mebli jest naprawdę mnóstwo i nie sposób, żebym opisał tu każdą z nich. Postaram się więc przytoczyć możliwie jak najbardziej uniwersalny „przepis” na podarowanie drugiego życia drewnianemu elementowi wyposażenia. Jeśli w tej dziedzinie jesteś kompletnie zielony najlepiej zacząć od prostych mebli z możliwie jak najmniejszą ilością zdobień i łączeń, na przykład stolika lub krzesła. No dobra, starczy już tego gadania, czas zabrać się do pracy.
Zaaranżuj miejsce pracy
Odpowiednio przygotowana przestrzeń to podstawa. Wybierz ustronne, komfortowe miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Na pewno złym pomysłem będzie renowacja mebli w małym mieszkaniu, które momentalnie wypełni się drażniącą wonią farby. Łatwo też w ten sposób ubrudzić wszystko, co znajduje się dookoła. Chcesz przecież coś odnowić, a nie zniszczyć, dlatego polecam Ci rozłożyć niezbędny sprzęt w garażu albo jeśli pogoda temu sprzyja – w ogrodzie.
Ma to jeszcze jeden zasadniczy plus. W takim miejscu będziesz mógł cieszyć się ciszą i spokojem. Kolejna sprawa to zabezpieczenie otoczenia. Nawet jeśli podłogę w garażu zdobi surowy beton, warto położyć na nim folię ochronną i przytwierdzić ją do podłoża za pomocą taśmy malarskiej. Niby prozaiczna kwestia, a może oszczędzić Ci wielu godzin sprzątania.
Przygotuj powierzchnię mebla
Przede wszystkim rozkręć mebel i podziel go na części. Aby farba odpowiednio przylegała do drewna, a całość wyglądała estetycznie, niezbędne jest też wyczyszczenie powierzchni mebla przed malowaniem. Etap ten polega na usunięciu starej farby, co możesz zrobić przy pomocy grubego papieru ściernego lub szlifierki.
Jeśli zamierzasz malować drewno bejcą i zależy Ci na jego naturalnym wyglądzie, to znaczy podkreśleniu rysunku słojów, musisz bardzo dokładnie usunąć starą farbę i skrupulatnie zeszlifować całą powierzchnię. Pamiętaj też, aby dokładnie oczyścić mebel z pyłu. Możesz użyć do tego odkurzacza, a szczeliny w drewnie dodatkowo przetrzeć małym pędzelkiem. Ostatnim krokiem na etapie przygotowywania drewna jest przetarcie go czystą, wilgotną ścierką.
Zlikwiduj uszkodzenia i ubytki
Kiedy mebel jest już wyczyszczony i suchy, ale zauważysz na jego powierzchni pęknięcia, rysy czy ubytki w drewnie, to właściwy moment, żeby je usunąć. Przyda Ci się do tego wcześniej wspomniana masa szpachlowa. Na mebel za pomocą szpachli nanieś jak najcieńszą warstwę preparatu i równomiernie ją rozprowadź. Gdy masa wyschnie, wróć do wcześniejszego etapu, ponownie szlifując i oczyszczając drewno.
Puść wodzę fantazji!
Wreszcie czas na najprzyjemniejszy etap pracy, czyli malowanie. W tym aspekcie masz szerokie pole do popisu, bo rodzajów farb jest naprawdę dużo. Klasyczny, elegancki wygląd drewnianemu stolikowi nada bejca, którą po wyschnięciu powinieneś pokryć warstwą lakieru. Ciekawym rozwiązaniem jest malowanie farbą kredową. W tym przypadku preparat nanosi się za pomocą pędzla, zostawia mebel do wyschnięcia (co trwa około 15 do 30 minut), a następnie przeciera jego powierzchnię papierem ściernym. Na końcu konieczne jest wykończenie w postaci nałożenia warstwy wosku bądź oleju do drewna.
Renowacja starych mebli może okazać się wciągającym hobby i sposobem na odpoczynek psychiczny. Zanim postanowisz zająć się odnawianiem ulubionej drewnianej komody, polecam Ci jednak poćwiczyć na starych krzesłach, których w razie ewentualnych komplikacji nie będzie Ci szkoda.