Awaria auta to dopiero początek problemów. Oznacza ona duży, nieplanowany wydatek i zszargane nerwy. Uporanie się z kłopotem samemu nie zawsze jest możliwe do wykonania, a mechanicy… bywają nieuczciwi. Jak znaleźć warsztat samochodowy, który faktycznie naprawi pojazd, a nie tylko postara się wyciągnąć od Ciebie wszystkie Twoje oszczędności?
Jak sprawdzić rzetelność wybranego warsztatu samochodowego?
Wizyta u mechanika bywa stresująca zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadasz żadnej wiedzy na temat motoryzacji. Nie każdy mężczyzna musi wiedzieć, czym jest dwumasa, turbosprężarka lub gdzie znajduje się przepalona uszczelka pod głowicą – wystarczy, że ma prawo jazdy i potrafi zmienić koło w sytuacjach awaryjnych. Od pomagania mniej obeznanym w dziedzinie samochodowej są fachowcy – koniec końców dostają za to zapłatę.
Niestety, niektórzy mechanicy żerują na niewiedzy swoich klientów. Fora internetowe są pełne historii użytkowników, którzy dzielą się opowieściami o tym, w jaki sposób zostali oszukani. Istnieje słynne powiedzenie: „Gwarancja do bramy, a potem się nie znamy”, co ukazuje popularnie spotykaną mentalność dyletantów. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi można spotkać się, oddając samochód do podejrzanego warsztatu.
Jak sprawdzić rzetelność wybranego serwisu? Na sam początek, podczas konsultacji (zarówno telefonicznej, jak i stacjonarnej), musisz upewnić się, że mechanik jest w stanie wytłumaczyć Ci, na czym polega problem, a potem zaproponować rozwiązanie w prosty i zrozumiały sposób. Poprawna komunikacja to klucz do tego, aby nie popełnić żadnego kosztownego błędu.
Paragony i faktury – czasami warto zapłacić więcej
Pieniądze są ważną kwestią w życiu każdego. Chcesz zapłacić za naprawę auta jak najmniej? To zrozumiałe i oczywiste. Musisz jednak uważać na oferty mechaników, którzy proponują Ci tzw. dogadanie się bez wystawiania paragonu i faktury. To prawda, pozornie korzystają na tym wszyscy – redukcja kosztów jest zwykle odczuwalna. Mimo tego nie zgadzaj się na to.
Paragony i faktury służą jako dowód wykonanej transakcji. Jeśli ich nie otrzymasz, nie będziesz w stanie nic zrobić, gdy mechanik np.:
- ukradnie benzynę;
- użyje samochodu w niewłaściwy sposób (np. w celach prywatnych);
- przywłaszczy sobie Twoje mienie lub dopuści się wymiany sprawnych części na inne;
- nie podejmie się zadania, ale oszuka Cię, mówiąc, że to zrobił;
Nie istnieje wtedy żadna podstawa prawna, aby zgłosić spór. Warto jednak być przygotowanym na każdą ewentualność i to niezależnie od wszystkiego. Dokumenty pozwolą Ci też w przyszłości ubiegać się o gwarancję (pod warunkiem że warsztat jej udziela).
Opinie w internecie na temat usług i serwisu mają znaczenie
Oddajesz swój samochód, wracasz do domu i dopiero zaczynasz sprawdzać opinie na temat wybranego przez Ciebie serwisu? To niezbyt dobry ruch. Po tym, jak pozwolisz mechanikom działać, być może przeczytasz w sieci, że pomimo deklarowanego terminu, osoby tam pracujące lubią przedłużyć czas trwania naprawy o kilka tygodni. Jesteś w kropce, bo za 7 dni masz np. zaplanowany wyjazd wakacyjny lub służbowy.
Jak widzisz, sprawdzenie opinie przed faktem dokonanym ma duże znaczenie. Wszystko działa na Twoją korzyść, a ludzie mają tendencję do dzielenia się swoimi wrażeniami wtedy, gdy są negatywne. Nie ma serwisów idealnych, jednak analizując komentarze innych użytkowników i posiłkując się swoją wiedzą oraz intuicją, możesz ograniczyć szansę na to, że trafisz na warsztat, który jest beznadziejny.
Przeprowadzając weryfikację świadczonych przez mechaników usług, skup się przede wszystkim na:
- cenie;
- terminowości;
- jakości używanych części zamiennych.
Doświadczenie mechanika i historia zakładu
Każdy specjalista kiedyś zaczynał. Proces nauki wymaga popełnienia kilku błędów, a w życiu należy być egoistą: lepiej, żeby ktoś popełnił je na cudzym samochodzie niż na Twoim. Szukaj więc warsztatów, które funkcjonują na rynku już co najmniej od kilku lub kilkunastu lat. Będzie to oznaczać, że są konkurencyjne i istnieje powód, dla którego inni klienci korzystają z ich usług, a nie tych zapewnianych przez pozostałe serwisy.
Wybierz dwa z trzech: tanio, profesjonalnie, szybko
Tanio, profesjonalnie i szybko – nie da się mieć wszystkiego. Decydując się na skorzystanie z usług mechanika samochodowego, musisz mieć świadomość, że nawet wtedy, gdy trafisz na sprawiedliwego i rzetelnego, specjalista wciąż jest tylko człowiekiem. Poza tym każdy z nas chce dostać sprawiedliwe wynagrodzenie za wykonaną pracę.
Jeżeli chcesz naprawdę profesjonalną i szybką naprawę, musisz pogodzić się z tym, że będzie droga. Analogicznie, jeżeli ma być tania, ale nie nadszarpnąć Twojego budżetu, koniecznie licz się z tym, że pragnących tego samego co Ty, jest wielu (a to oznacza kolejki i odległy termin odebrania samochodu). Na temat szybkiej i taniej naprawy nie muszę się chyba rozwodzić, sam wiesz już doskonale, z czym się to wiąże. Ustal własne priorytety, a następnie się nimi kieruj.
Dobry mechanik udziela gwarancji na swoją robociznę
Rzetelny mechanik nie ma niczego do ukrycia. Wytłumaczy Ci, co zrobił, przedstawi konkretny koszt, zaproponuje wystawienie paragonu lub faktury, a na koniec zaproponuje udzielenie gwarancji. Nikt, kto wie, że dokonał poprawnej naprawy, nie będzie bać się jej efektu. Nawet jeżeli specjalista uzna, że nie ma sensu wykonywać reparacji, ponieważ to kwestia czasu, aż auto popsuje się na nowo, to… powiadomi Cię o tym na samym początku, a nie na końcu, abyś mógł podjąć samodzielną decyzję.
Przejrzysty cennik – musisz zawczasu znać koszty naprawy
Dzwonisz zapytać, czy Twój samochód jest już gotowy do odebrania, a mechanik odpowiada, że tak, po czym informuje Cię, że przy okazji wymienił:
- kilka innych części (które wiesz, że były sprawne);
- opony na nowe;
- olej napędowy;
- kierownicę, bo wytarła się na niej skóra.
Na sam koniec dodaje, że koszt naprawy wzrósł trzykrotnie. Nawet przez chwilę nie pomyślał o tym, żeby skontaktować się z Tobą wcześniej, aby zapytać o zgodę.
Chociaż wydaje się to nieśmiesznym żartem, takie sytuacje zdarzają się naprawdę. Przed wyborem mechanika sprawdź szczegółowo cennik usług oraz porozmawiaj z tym, komu oddajesz swoje auto. Uzgodnij konkretną cenę oraz upewnij się, że zostaniesz poinformowany o wszystkich podejmowanych decyzjach przez serwis.
Czasami bywa, że niektórych dodatkowych napraw nie sposób ominąć – niech fachowiec wytłumaczy Ci dokładnie dlaczego. Jeżeli nie będzie w stanie, powinna Ci się zapalić czerwona lampka.
Czy warto podejmować się naprawy auta samemu?
Kusi Cię, żeby podjąć się naprawy auta samemu? To niekoniecznie dobry pomysł, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz żadnej wiedzy na temat motoryzacji i mechaniki. Co prawda, możesz posiłkować się amatorskimi nagraniami-poradnikami, ale teoria ma to do siebie, że zwykle bywa prostsza od praktyki. Wbrew pozorom wcale nie jest tak trudno osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego, a dodatkowe uszkodzenia wygenerują kolejne koszty, których już nie unikniesz.
Innymi słowy, wszystko sprowadza się do zebrania dużej ilości informacji na temat wybranego przez Ciebie serwisu, a potem skutecznej, przejrzystej komunikacji z mechanikiem. Po spełnieniu tych dwóch warunków zyskasz pewność, że udało Ci się znaleźć dobrego specjalistę w Twojej okolicy.