Jak uchronić się przed zawałem serca?

Spis treści

zawal serca

Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonu. Choroby związane z układem krążenia to więc nie przelewki. Zwłaszcza u nas – facetów, występuje podwyższone ryzyko ataku. Warto jednak wiedzieć, że niebezpiecznym czynnikom chorobowym można zapobiegać. Wiele z nich zależy od nas samych. Dieta, styl życia czy używki to tylko niektóre z elementów wpływających na Twoje serce. Dowiedz się, jak o nie zadbać, póki jeszcze jest na to czas.

Czym jest zawał serca?

Zawał czy atak serca to potoczne określenie dotyczące bardziej oficjalnego, medycznego terminu „zawał mięśnia sercowego”. Chyba każdy spotkał się kiedyś ze stwierdzeniem, że ktoś przeszedł zawał serca albo też umarł z jego powodu. W końcu choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Jednak mało kto wie, co tak naprawdę oznacza zawał serca. Tłumaczenie warto rozpocząć od objaśnienia pojęcia samego zawału.

Najprościej rzecz ujmując, zawał to martwica narządu lub tkanki. Jego bezpośrednią przyczyną jest niedokrwienie organu. W przypadku ataku serca to właśnie ono zostaje odcięte od dopływu krwi. Jeśli do pikawy przestaje dopływać krew z narządów wieńcowych, to zaczyna ona stopniowo obumierać.

W pierwszym etapie zawału pojawiają się problemy z prawidłowymi skurczami komórek mięśnia sercowego (kardiomiocytów). Później jest jeszcze gorzej. Komórki zaczynają się rozpadać, a zawarte w nich substancje przedostają się do krwi. W wyniku tego procesu patolog może łatwo rozpoznać, że to właśnie zawał był przyczyną śmierci.

Rodzaje niedokrwienia mięśnia sercowego

Warto też wiedzieć, że występują różne rodzaje zawałów. W ramach klasyfikacji ataków serca można wyróżnić dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich odnosi się do lokalizacji zawału. W końcu atak może dotknąć różnych części serca. W medycynie funkcjonują więc określenia takie jak zawał przedniej, tylnej lub bocznej ściany. Atak może być również przednio-przegrodowy lub podwsierdziowy.

Oprócz lokalizacji i rozległości zawału ważna jest także jego siła. Pacjent może doświadczyć ostrego zawału serca, cichego ataku bądź stanu przedzawałowego. Ten ostatni to tak właściwie jeszcze nie zawał, a choroba niedokrwienna serca. Polega ona na tym, że doprowadzana jest do niego zbyt mała ilość tlenu. Jeśli pacjent nie podejmie leczenia takiej dolegliwości, to przed nim prosta droga do zawału.

W najgorszym przypadku może on przybrać formę ostrego zawału serca, który zachodzi przy nagłym zablokowaniu przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. Istnieje jednak opcja, że wystąpi cichy atak. Jest on ciekawym stanem, o ile tak poważną chorobę mogę nazwać ciekawą. Jego oryginalność polega na tym, że ludzie, którzy go przeszli często nawet o tym nie wiedzą. Jak to możliwe?

Cichy zawał nie wywołuje klasycznych objawów dla martwicy serca. Podczas tego doświadczenia można odczuwać jedynie zmęczenie, osłabienie, bóle brzucha czy też kołatanie pikawy. Co więcej, taki atak jest w stanie trwać nawet kilka dni! Pozawałowi pacjenci często dowiadują się o przejściu choroby całkowicie przez przypadek – podczas rutynowych badań EKG.

Bezpośrednia przyczyna zawału serca

Jak wiadomo, atak serca wywołany jest jego niedokrwieniem. Jednak warto pamiętać, że jest to pośrednia przyczyna zawału. Głównym winowajcą groźnego stanu najczęściej jest blaszka miażdżycowa. Znajduje się ona w tętnicy wieńcowej, która odpowiada za doprowadzanie krwi do serca.

Wszystko działa, jak w zegarku, dopóki blaszka nie postanowi sobie pęknąć. Wtedy zaczynają się kłopoty. Naokoło pękniętej blaszki miażdżycowej zaczyna tworzyć się skrzeplina. Doprowadza ona do całkowitego zablokowania przepływu życiodajnej krwi, a potem do martwicy serca.

Jednak pęknięcie blaszki nie zawsze stanowi bezpośrednią przyczynę zawału. Istnieją też inne schorzenia wpływające na zaburzenia prawidłowej pracy serca. Arytmia, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, skurcz tętnicy wieńcowej czy rozwarstwienie jej ściany to podstawowe czynniki decydujące o tym, że do serca dociera mniej tlenu, niż wynosi zapotrzebowanie mięśnia.

U jakiego pacjenta występuje ryzyko zawału?

Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do zawału serca. Podwyższone prawdopodobieństwo wystąpienia ataku dotyczy zwłaszcza osób, które chorują na różnorodne choroby układu sercowo-naczyniowego. Zachowaniu zdrowej pikawy nie sprzyja także cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu LDL we krwi czy dolegliwości związane z nerkami.

Schorzenia nie są jednak jedyną przesłanką do dostania zawału. Na możliwość wystąpienia ataku mają również wpływ czynniki takie jak uwarunkowania genetyczne, a nawet płeć czy wiek. Problemy sercowe znacznie częściej pojawiają się u osób po 40. roku życia, a w szczególności u mężczyzn. Tak, tak proszę Pana – ryzyko zawału u kobiet jest mniejsze niż u facetów. Jeśli więc partnerka każe Ci się przebadać, to wcale nie jest to taki głupi pomysł.

Palenie, stres, zła dieta – czy zwiększają ryzyko zawału serca?

Na występowanie chorób, wiek czy płeć nie do końca masz wpływ. Jednak w przypadku zawału istnieją również czynniki ryzyka, które zależą tylko i wyłącznie od Twojej postawy. Warto wiedzieć, że na zagrożenie zawałem dotyczy osób palących papierosy. Ograniczenie nikotyny może zdecydowanie poprawić kondycję organizmu i pomóc w uniknięciu niebezpiecznego ataku serca.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zwiększone ryzyko zawału jest niewłaściwa dieta. Nieodpowiedni sposób odżywiania to taki, który jest ubogi w potrzebne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Negatywne nawyki żywieniowe mogą prowadzić do otyłości oraz nadwagi, a te także nie sprzyjają dobrej pracy serducha.

Na problemy z sercem wpływa także silny stres. Mocne zdenerwowanie wpływa na agregację płytek krwi. Wiąże się to z możliwością wystąpienia skrzepu, który jest w stanie zablokować naczynia krwionośne. Konsekwencją takiej sytuacji może okazać się zahamowanie dopływu krwi do pikawy.

Jak uchronić się przed zawałem?

Połączenie kilku czynników ryzyka zawałowego to prosta droga do ataku, który może skończyć się naprawdę źle. Warto więc zapobiegać tym bodźcom, na które możesz mieć wpływ. Dzięki temu nie tylko ograniczysz ryzyko zawału, ale także zadbasz o ogólny poziom swojego zdrowia. Istnieje kilka sposobów, na zapobieganie atakom serca. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć regularne badania serducha, aktywność fizyczną oraz odpowiednie nawyki żywieniowe.

Profilaktyka chorób serca i układu krążenia

Szybkie rozpoznanie zdrowotnej dolegliwości niemalże zawsze jest kluczem do uniknięcia poważnych powikłań. Nie inaczej jest w przypadku chorób serca i układu krążenia, które mogą wpływać na występowanie zawału. Dlatego też tyle się trąbi o tym, jak mega ważne jest regularne przeprowadzanie profilaktycznych oraz diagnostycznych badań.

Funkcjonowanie układ krążenia można sprawdzić za pomocą podstawowych badań laboratoryjnych. Za ich sprawą można zobaczyć, czy we krwi pacjenta jest odpowiedni poziom cholesterolu, trójglicerydów, a także cukru. W celu uniknięcia sercowych kłopotów warto raz na jakiś czas wybrać się także na diagnostykę samego serca. Jakie badania należy wykonywać?

Ewentualne zakłócenia w działaniu serce wykaże elektrokardiografia (EKG), zdjęcie rentgenowskie (RTG) czy też echokardiografia (UKG lub potocznie „echo serca”). Czasami lekarze kierują także na koronografię, czyli zabieg, podczas którego sprawdza się drożność naczyń doprowadzających krew do serca. Na badania warto zgłosić się zwłaszcza w przypadku występowania bólów klatki piersiowej.

Zdrowy tryb życia a profilaktyka zawału serca

Chcąc obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca, warto zadbać również o ogólną kondycję organizmu. Można to zrobić poprzez wprowadzenie zdrowego stylu życia do swojej codzienności. Aktywność fizyczna to jeden z głównych elementów takiego sposobu funkcjonowania. Regularne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na całokształt procesów zachodzących w ciele człowieka.

Aktywność może więc usprawnić także funkcjonowanie serca. Dzięki przemyślanym ćwiczeniom siłowym i cardio obniżysz poziom cholesterolu we krwi, zrzucisz nadprogramowe kilogramy oraz dotlenisz organizm. Warto jednak pamiętać, że wysiłek nie może być zbyt intensywny, bo skutek ćwiczeń stanie się odwrotny niż zamierzany.

Praktykowanie zdrowego stylu życia wiąże się również z ograniczeniem czynników przemęczających organizm. Zbyt długa praca czy za mała ilość snu nie sprzyjają ani dobremu samopoczuciu, ani zdrowiu. Dodatkowo mają działanie stresogenne, a więc podwyższające ryzyko zawałowe. Do zasad zdrowego funkcjonowania warto dorzucić jeszcze ograniczenie spożycia alkoholu. Twój organizm z pewnością Ci za to podziękuje.

 Nawyki żywieniowe a zapobieganie zawałom serca

Aktywność fizyczna to nie jedyny element przynoszący korzyści w kwestii stanu zdrowia. Równie ważna jest dieta, za pomocą której można dostarczać organizmowi wszelkie potrzebne mikro- i makroelementy. Warto więc zadbać o zbilansowanie posiłków spożywanych każdego dnia.

W celu zapobiegania chorobom serca należy wdrożyć do jadłospisu dużo owoców i warzyw, zwłaszcza tych strączkowych i zielonych. Przy diecie, która ma służyć profilaktyce serca, zaleca się jedzenie bobu, fasoli, grochu, sałaty, szpinaku, pietruszki czy brokułów. Dobrym wyborem będzie również pomidor zawierający spore ilości potasu.

Nieodzownym elementem zdrowej diety są również ryby. Zawierają one zdrowe kwasy tłuszczowe, które zapobiegają stanom zapalnym naczyń krwionośnych. Dobroczynne tłuszcze znajdują się także w oliwach i płynnych olejach. Spożywanie tych produktów ma wpływ na ograniczenie rozwoju miażdżycy naczyń wieńcowych.

W antyzawałowej diecie powinny znaleźć się także artykuły pełnoziarniste. Taka mąka, makaron czy pieczywo będą o wiele zdrowszym wyborem niż pszenne zamienniki. Oprócz tego do menu można wpleść orzechy, które mają pozytywny wpływ na obniżenie cholesterolu.

17 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy

Wspinaczka – jak zacząć?

Złoty medal Aleksandry Mirosław – zdobyty w specyficznym speed climbingu – przyczynił się do okresowego wzrostu zainteresowania wspinaczką w Polsce.