separacja w malzenstwie

Separacja to coraz częstsze zjawisko wśród wielu małżeństw. Gdy chemia znika, iskierki w oczach gasną i pojawia się rutyna, wiele związków przechodzi poważny kryzys. Życiowych problemów nie warto unikać, ale dobrze jest dać sobie czas i przestrzeń na ich przemyślenie. Rozłąka pozwala popracować nad sobą oraz jakością swoich relacji. Poznaj zarówno pozytywne, jak i negatywne strony separacji. Dowiedz się także, jak się zejść po takiej decyzji?

Separacja czy rozwód?

Wypalenie w związku to powszechny problem wielu mężczyzn, ale też i kobiet. W końcu, jeśli małżonkowie przestają się dogadywać, obydwie strony odczuwają nieprzyjemne skutki wspólnego życia. Co zrobić, gdy związek ewidentnie chyli się ku rozpadowi? Są dwie opcje – wziąć rozwód albo ubiegać się o separację.

Rozwód to, można powiedzieć, najbardziej drastyczne rozwiązanie kończące związek. Stanowi ono ostateczną, nieodwracalną oraz trwałą formę rozstania. Dlatego też decydują się na nią pary, które widzą całkowity rozpad pożycia małżeńskiego. Jeśli pomiędzy partnerami nie ma już żadnej więzi fizycznej, duchowej czy nawet majątkowej, orzeczenie rozwodu i rozwiązanie małżeństwa wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem.

Wyjście to otwiera drzwi do nowego życia, ponieważ całkowicie odcina Cię od starego partnera. Kiedy sąd orzeknie rozwód, byłych małżonków przestaje obowiązywać obowiązek pomocy (poza ewentualną wypłatą alimentów), a także wspólność majątkowa czy możliwość dziedziczenia po partnerze. Dodatkowo osoba, która w wyniku zawarcia związku małżeńskiego zmieniała nazwisko, po rozwodzie bez problemu może wrócić do swojej pierwotnej godności.

Jako że rozwód stanowi nieodwracalną formę rozstania, o odcięciu się od eks nie warto decydować pod wpływem silnych emocji czy jednorazowej kłótni. Kiedy związek zaczyna się sypać, ale jeszcze nie jest w całkowitym rozkładzie, istnieje szansa na jego odbudowę. W takim przypadku, zamiast brać rozwód, można spróbować ubiegać się o orzeczenie separacji.

Separację i rozwód różni głównie aspekt odwracalności. W przypadku rozwodu powrót do stanu małżeńskiego jest niemożliwy. Natomiast separacja tak naprawdę w ogóle nie wpływa na ważność związku małżeńskiego. Ten typ rozstania jest rodzajem czasowej przerwy we wspólnym pożyciu. Pary decydują się więc na separację, aby spróbować samodzielnego życia i móc zdecydować, czy widzą dalszą przyszłość swojego związku.

Podczas separacji można podejmować różne próby naprawy relacji. Warto spojrzeć na małżeństwo z innej perspektywy, pójść na terapię czy po prostu przemyśleć wszystkie sprawy. Jedni będą potrzebować na to więcej czasu, a drudzy mniej. Warto jednak odetchnąć od siebie nawzajem i zastanowić się nad tym, czy rozłąka utwierdza w przekonaniu o bezsensowności dalszego wspólnego życia.

Separacja i ryzyko rozpadu związku

Separacja to czas przemyśleń, ale i samotności oraz zwiększonego dystansu. Kumulacja wszystkich aspektów rozłąki może przynieść inne skutki, niż te, które początkowo zakładałeś. Zamiast zniesienia separacji, powrotu do partnerki i odbudowania zdrowej relacji, tymczasowe rozstanie może poskutkować całkowitym rozpadem związku.

Podstawowym problemem par w separacji jest to, że liczą one na przeminięcie wszystkich problemów. Przeczekanie trudności czy ochłonięcie po sporach daje złudną nadzieję na poprawę sytuacji. Złudną, bo niezgodności nie są konsultowane i przerabiane z drugą osobą. Jeśli nie podejmiesz poważnej rozmowy z partnerką, to po powrocie do wspólnego życia oboje wciąż możecie odczuwać trudności małżeńskie. Nierozwiązane problemy z przeszłości z łatwością sprawią, że zatracicie w sobie wolę dalszej walki o związek i postanowicie ostatecznie się rozejść.

Warto też pamiętać, że wejście w stan separacji może w negatywny sposób oddziaływać na sferę bliskości fizycznej i emocjonalnej. Samodzielne życie z dala od drugiej połówki zwiększa dystans pomiędzy partnerami, przez co czasami ciężko jest powrócić do wspólnej codzienności. Podczas separacji spotykasz się z partnerką sporadycznie lub nawet wcale. Całkowicie zmienia się więc dynamika związku. Ulotne chwile razem mogą być znacznie przyjemniejsze niż życie pod jednym dachem. Dlatego też istnieje ryzyko, że Tobie albo Twojej partnerce bardziej będzie odpowiadać takie życie.

Samotność podczas separacji

Samotność podczas trwania separacji pozwala wszystko przemyśleć i rozważyć sens dalszego związku. Jednak jest to też kwestia, która może doprowadzić do zgubnych działań. Brak fizycznego kontaktu może okazać się źródłem innych problemów. Zbyt długa separacja często staje się więc zalążkiem do szukania bliskości u innych osób. Fizyczne potrzeby doprowadzają więc do romansów, które mogą całkowicie zaprzepaścić szansę na odbudowywanie małżeństwa.

Korzyści płynące z separacji

Warto jednak podkreślić, że przejściowy okres rozłąki nie zawsze przynosi tylko i wyłącznie negatywne skutki. Podczas separacji małżonkowie mogą całkowicie zmienić swoje podejście do życia i spojrzeć na dotychczasowe doświadczenia bardziej krytycznie. Dobra ocena sytuacji, jej analiza i zrozumienie stanowią fundamentalny krok na drodze do złagodzenia konfliktu małżeńskiego. W przejściu tych wszystkich etapów powinna też pomóc terapia przeprowadzona pod okiem psychologa.

Do specjalisty warto wybrać się na zarówno w towarzystwie partnera, jak i samodzielnie. Małżeńska terapia umożliwi przegadanie problemów i ułatwi zrozumienie drugiej strony konfliktu. Wspólne wizyty mogą przynieść owocne skutki, takie jak np. sprawniejsza komunikacja w związku, brak wypominania sobie starych błędów czy lepsze pojęcie na temat potrzeb drugiej połówki.

Wizyta sam na sam z psychologiem również może przynieść Ci wiele korzyści. Dzięki rozmowom z lekarzem ustalisz swoje priorytety, przepracujesz indywidualne problemy i negatywne przeżycia, a także zrozumiesz własne emocje oraz zachowania. Ostatecznie terapia może ułatwić Ci powrót do małżonki i dalsze, pozytywne funkcjonowanie w związku.

Czy po separacji może nastąpić zejście?

Jeśli od razu nie zdecydowaliście się na rozwód, szanse na ponowne zejście się po separacji nie są mrzonką. Trzeba tylko chcieć i umieć udowodnić, że tak jest. Zarówno Ty, jak i Twoja partnerka musicie zmienić podejście do waszej relacji.

Wypracujcie system komunikacji, w którym będziecie mogli dzielić się swoimi spostrzeżeniami bez sprzeczek oraz niepotrzebnych konfrontacji. Słuchajcie siebie nawzajem i bądźcie uważni na wzajemne potrzeby. Zamiast dziwić się opinii drugiej strony, spróbujcie ją zrozumieć. W przypadku odmiennych zdań starajcie się rozwiązać problem w sposób merytoryczny, a nie emocjonalny. Złość, irytacja czy nawet strach o drugą osobę nie są dobrymi doradcami dla sensownych rozwiązań.

Dajcie też sobie na to wszystko czas. Przy podjęciu decyzji o separacji ustalcie, jakiej przerwy potrzebujecie, aby móc przemyśleć wszystkie sprawy. Rozłąka powinna trwać więcej niż tydzień czy dwa. Dopiero dłuższy czas umożliwia małżonkom poznanie życia bez drugiej połówki oraz świadomą analizę całej tej sytuacji. Nie warto naciskać na szybsze zejście – może to sprawić, że partnerka poczuje się przez Ciebie kontrolowana i nie zdecyduje się na powrót do wspólnego życia.

12 / 100

Dodaj komentarz