Samotność występuje nie tylko w pojedynkę. Coraz częściej mówi się o niej w związkach. To bardzo ważny temat, dlatego postaram się przybliżyć Ci to zjawisko, a także zobrazować jego przyczyny i sposoby na naprawę relacji. Samotność w związku nie musi oznaczać jego końca!
Samotność w związku – co to jest?
Samotność w związku to uczucie, które sprawia, że mimo obecności partnerki czy partnera nie czujemy się w relacji wystarczająco spełnieni. To ciągłe doświadczanie dyskomfortu, niezadowolenia z relacji, która nie jest tak pełna, jak byśmy tego oczekiwali. To po prostu wrażenie bycia opuszczonym, niekiedy brak docenienia czy zrozumienia. Samotność w związku można przeżywać na różne sposoby, jednak jeśli nic się z tym nie robi, nie doprowadzi ona do niczego dobrego.
Przyczyny samotności w związku
Wejście z kimś w związek wydaje się ogromnie szczęśliwym momentem i rozpoczęciem zupełnie nowego rozdziału w życiu nowego rozdziału w życiu. I rzeczywiście tak jest, jednak nie ma związków idealnych. Samotność może pojawić się zawsze, niezależnie od stażu związku. Może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niekiedy pojawia się jednocześnie u obojga partnerów. Jakie są jej przyczyny?
Rutyna i nuda – związki są pełne emocji i motylków w brzuchu szczególnie na początku. Partnerom towarzyszy ekscytacja i podniecenie ciągłym poznawaniem siebie i robieniem nowych rzeczy. Po zamieszkaniu razem trzeba radzić sobie wspólnie z codziennymi obowiązkami i problemami. To, czy para jest w stanie ze sobą mieszkać, to niejednokrotnie największy test dla związku. Gdy mieszka się ze sobą długo, codziennie chodzi się do pracy, wychowuje dzieci, można popaść w rutynę i przestać się starać dla drugiej osoby. Należy pamiętać o tym, że o swoją partnerkę musimy zabiegać cały czas. Aby uniknąć nudy w związku, warto znajdować czas na randki, wspólne doświadczenia czy wyjazdy. Czasami wystarczy jedynie rozmowa, by poczuć się lepiej. Codzienne mechaniczne wykonywanie jedynie swoich obowiązków i niedostrzeganie drugiej połówki może prowadzić do samotności w związku. Często samotni czują się partnerzy, na których spada większość obowiązków domowych.
Inne oczekiwania względem relacji obu partnerów – każdy człowiek jest inny i ma inne potrzeby, a to istotna kwestia podczas budowania relacji z drugą osobą. Jeśli decydujesz się na stały związek, musisz wiedzieć, czego oczekuje od życia druga osoba, jakie ma plany, jakie wyznaje wartości, jaki jest jej język miłości. Tylko wtedy, kiedy Wasze pragnienia są spójne, można stworzyć związek pozbawiony samotności. Niekiedy różnice światopoglądowe wychodzą po latach, dlatego o ważnych sprawach, takich jak potrzeby seksualne, chęć założenia rodziny czy miejsce zamieszkania warto omówić już na początku i nie liczyć na to, że wszystko jakoś się ułoży.
Niepoświęcanie sobie należytej uwagi i czasu – ten podpunkt łączy się nieco z rutyną w związku, jednak nie zawsze z niej wynika. Czasami życie jest superintensywne, cały czas dokądś wyjeżdżamy, pracujemy, spotykamy się z przyjaciółmi… Zdarza się, że przez to nie zauważamy drugiej osoby jako jednostki, nie dostrzegamy jej potrzeb i zaniedbujemy wspólne chwile tylko we dwoje, co prowadzi do poczucia samotności w związku.
Brak zrozumienia – niezrozumienie drugiej osoby wynikać może z niedopasowania, ale nie zawsze. Ludzie na przestrzeni lat zmieniają się, a co za tym idzie – zmieniają się także ich wymagania. Problemy, których może nie rozumieć jeden z partnerów, mogą dotyczyć m.in. języka miłości, planów na przyszłość, potrzeb materialnych czy seksualnych. Gdy ktoś czuje się nierozumiany przez swojego partnera, prędzej czy później pojawi się u niego uczucie samotności.
Brak rozmowy i komunikowania swoich potrzeb – brak rozmowy to w dzisiejszych czasach bardzo duży i bardzo częsty problem. Nie możemy oczekiwać jak stereotypowe kobiety z dowcipów, że partner wszystkiego się domyśli. O swoich potrzebach trzeba mówić wprost, a wszelkie niejasności należy wyjaśniać poprzez rozmowę. Dialog to klucz do szczęśliwego związku pozbawionego samotności.
Jak poradzić sobie z samotnością w związku?
Zastanawiasz się, jak pogodzić się z samotnością w związku? Nie rób tego! Samotność w małżeństwie czy związku w ogóle nie powinna mieć miejsca. Jeśli się pojawia, trzeba z nią walczyć. Pierwszy sposób to szczera rozmowa o wzajemnych potrzebach i jasne komunikowanie o nich swojemu partnerowi czy partnerce. Postarajcie się spędzać ze sobą więcej czasu i poświęcać sobie dużo uwagi. Idźcie do kina, na spacer do parku, wyjedźcie na weekend czy zagrajcie razem w planszówkę. Nawet wspólne jedzenie obiadów czy kolacji może stać się dobrym nawykiem i czasem na podzielenie się ze sobą swoimi przemyśleniami. Jeśli mimo starań zauważycie, że poczucie samotności w związku nie mija, najlepiej zgłosić się na terapię dla par. Odpowiedni specjalista może być w stanie Wam pomóc, o ile oboje będziecie tego chcieć.
Czasami samotność w związku kończy się rozpadem relacji. Niekiedy okazuje się, że to najlepsze rozwiązanie, ponieważ osoby nie były do siebie odpowiednio dopasowane. Jeśli poczujesz, że w Twoim związku pojawia się samotność, reaguj jak najszybciej! Pamiętaj, że o relację z drugim człowiekiem trzeba dbać cały czas z jednakowym zaangażowaniem.