pewnosc sibie

Nie przejmuje się opinią innych, chodzi wyprostowany, chętnie zabiera głos w towarzystwie – to tylko kilka cech pewnej siebie osoby. Postawa polegająca na poczuciu własnej wartości jest pożądana przez wszystkich głodnych świata. W tym tekście postaram się przybliżyć Ci pojęcie pewności siebie i podpowiem, jak możesz ją budować. Ale czy pewność siebie w pracy i w związku to to samo? Przekonajmy się!

Pewność siebie – co to takiego?

Mam wrażenie, że każdy z nas podświadomie wie, czym jest pewność siebie, ale zdefiniowanie tego pojęcia, aby oddawało jego pełny sens, nie jest proste. Bo przecież inaczej przejawia się pewność siebie podczas prezentacji w pracy, a inaczej na pierwszej randce. Jak zatem określić to w taki sposób, aby obejmowało wszelkie obszary, których może dotyczyć? Przeczytałem sporo definicji z różnych dziedzin i z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że pewność siebie najlepiej zdefiniować jako poczucie własnej wartości. Jest to także postawa, którą da się oceniać na różnych poziomach. Pewność siebie może być niska, wysoka, a nawet za niska i za wysoka. Nierzadko słyszy się także o problemie z brakiem pewności siebie.

Ciekawym zagadnieniem psychologicznym jest to, skąd właściwie bierze się poczucie własnej wartości, dlaczego u każdego jest inne i czy można je zmieniać. Nie ma chyba nic tak złożonego, jak człowiek. Ludzka psychika jest bardziej złożona niż kopalnie kryptowalut, dlatego jest nie do podrobienia nawet przy współczesnych sukcesach sztucznej inteligencji.

Pewność siebie, jaką mamy, i to, na jakim poziomie jest nasza samoocena, są zbudowane z doświadczeń, które spotykają nas właściwie od samego początku życia. Wpływ na akceptację samych siebie mają m.in. przeżycia z dzieciństwa, sposób naszego wychowania, otaczające nas środowisko i ludzie, relacje z innymi, zdobywana wiedza o świecie i o sobie, a także poglądy czy kultura. To i tak jedynie część z całego mnóstwa czynników, które wpływają na to, jak bardzo wierzymy w siebie i jak bardzo sobie ufamy. Bo pewność siebie bazuje także na zaufaniu do własnego ciała, umysłu i podejmowanych decyzji. Do wszystkich definicji pewności siebie dodałbym to, że aby była ona na odpowiednim poziomie, trzeba dobrze znać samego siebie. Poznawanie własnego umysłu jest po pierwsze bardzo ciekawe, a po drugie ogromnie pomaga w codziennym życiu. Jeśli czujesz się atrakcyjny dla siebie (nie tylko fizycznie, ale i psychicznie), łatwiej Ci odczuwać pewność siebie ułatwiającą przedzieranie się po tym świecie. Jest wtedy ona pewnego rodzaju mieczem, którym możemy pokonywać pojawiające się przeszkody, aby brnąć dalej naprzód i się rozwijać.

Jak zwiększyć pewność siebie?

Zgodzisz się chyba, że poczucie pewności siebie jest cechą pożądaną, szczególnie przez osoby bardzo nieśmiałe i wycofane. Wysoka samoocena (ale nie za wysoka!) jest odbierana bardzo pozytywnie przez innych. Kobiety lubią pewnych siebie mężczyzn, a pracodawcy lubią pewnych siebie pracowników. Nie każdy ma jednak wystarczające zaufanie do własnego ja, więc sporo osób szuka sposobów na zbudowanie wiary we własne możliwości. W procesie jej budowania polecam zwrócić uwagę na:

  • swoje zalety i mocne strony – aby być pewnym siebie, musisz wiedzieć, w czym jesteś dobry i co masz do zaoferowania. Musisz zdawać sobie sprawę z własnych mocnych stron i cech, którymi się charakteryzujesz. Jeśli masz problem z odnalezieniem w sobie wartościowych przymiotów, trudno będzie Ci zbudować pewność siebie. Kiedy wiesz, w czym jesteś dobry, możesz doskonalić te umiejętności i wykorzystywać je np. w kontaktach z innymi;

  • nieustanny rozwój i pasje – pewny siebie człowiek nie może stać w miejscu, bo właściwie cały czas do czegoś dąży. Jeśli wiesz, co wychodzi Ci dobrze i co lubisz robić, jakie masz pasje, możesz to zgłębiać i czerpać satysfakcję z tego, że coś robisz i że robisz to dobrze. Warto też wychodzić poza swoją strefę komfortu i próbować nowych aktywności, zdobywać rozmaite doświadczenia, bo jest to ogromnie budujące i pozwala na oswajanie się z sytuacjami różnego typu;

  • pracowanie nad słabościami – świadomość swoich mocnych stron to jedno, ale nikt z nas nie składa się z samych superlatywów. Każdemu z nas coś wychodzi gorzej, ale w celu zdobywania większej pewności siebie warto pracować nad tym, co w nas słabsze. Ważna jest także świadomość, że słabość nie jest negatywna i nie oznacza nic złego.

  • zachowanie i wygląd – wiem, że nie szata zdobi człowieka, ale to jak się czujemy może nas ozdobić np. uśmiechem na twarzy. Jeśli czujesz się dobrze w swoim ciele, nosisz to, co jest w Twoim stylu i pozwala Ci się wyrazić, masz odwagę być sobą, nawet jeśli Twój styl jest odjechany – świadczy to o twojej pewności siebie. Postawa ciała oraz mimika wpływają na to, jak odbierają Cię inni i jak odbierasz się sam. Jeśli na prezentacji w pracy staniesz z podkulonym ogonem i zaczniesz mamrotać pod nosem, sprawisz wrażenie zawstydzonego. A jeśli wyprostujesz plecy, uśmiechniesz się i przywitasz wszystkich pewnym głosem, wrażenie będzie zupełnie inne. Chyba czujesz różnicę?

Dlaczego warto pracować nad pewnością siebie?

Mówimy o poczuciu własnej wartości, a więc o tym, czym ona jest, jak ją zwiększyć i co na nią wpływa, ale tak naprawdę w głowie rodzą się pytania: po co to wszystko?, co może mi to dać? Zalet płynących z pewności siebie jest mnóstwo, a moim zdaniem do największych korzyści z tego płynących należą:

  • odwaga do podejmowania nowych wyzwań;

  • wewnętrzny spokój i życie w zgodzie ze sobą;

  • lepsze znoszenie porażek i wyciąganie lekcji;

  • lepsze zdolności przywódcze;

  • większe szanse na odnoszenie sukcesów i w pracy, i w życiu codziennym.

Odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań to szansa na spontaniczne zwiedzanie świata, poznawanie rozmaitych ludzi czy nabywanie nowych umiejętności. Życie w zgodzie ze sobą jest kluczowe w samoakceptacji, bez której trudno o pewność siebie. Lepsze znoszenie porażek sprawia, że trudno Cię złamać i nigdy się nie poddajesz, bo wolisz walczyć o swoje i cały czas się uczysz. Zdolności przywódcze pozwalają Ci na lepsze zarządzanie czasem, bycie kierownikiem, zdobywanie dobrych posad, i co za tym idzie, świetnych pensji. Sukcesy w życiu zawodowym to nie wszystko, bo pewność siebie pomaga też w budowaniu relacji np. z nowo poznaną partnerką.

Pewność siebie w pracy

W pracy należy nieco uważać z pewnością siebie, szczególnie wtedy, gdy pracujemy w takim środowisku, gdzie jesteśmy często wystawiani na ocenę innych. Jak wspomniałem wcześniej, z poczuciem własnej wartości łatwo przesadzić i niekiedy przeradza się ona w zarozumiałość lub może być odbierana jako zadzieranie nosa. Wskazana jest jednak świadomość tego, co potrafisz, jakie są Twoje walory i co możesz zaoferować swojemu pracodawcy. A jeśli sam jesteś pracodawcą, warto uważać, by nie dać się ponieść poczuciu pewności i władzy, a traktować swoich podwładnych na równi. Zadowoleni z siebie pracownicy mają odwagę poprosić o podwyżkę, a ich szanse na awans są większe niż osób, które w ogóle się nie udzielają i jedynie wypełniają w ciszy swoje obowiązki.

Pewność siebie w związkach

Pewność siebie to przydatna postawa w związkach, szczególnie na początku. Przyda się chociażby do tego, żeby odważyć się do kogoś zagadać, czy wyjść na pierwszą randkę i prowadzić rozmowę. Nie warto jednak mówić zbyt dużo o sobie ani nie narzucać się drugiej osobie, bo może to być odebrane, podobnie jak w pracy, jako zbyt wysokie mniemanie o sobie i zarozumiałość. Twoja pewność siebie powinna pozwalać zaprezentować się drugiej osobie i dawać przestrzeń na poznanie się. Okazuje się przydatna także w trakcie spięć i kłótni. Niekiedy pozwala też wydostać się z toksycznych relacji, które wpływają na obniżenie samooceny.

Swoją pewność siebie możesz zdobywać na różne sposoby, ale tak naprawdę kształtuje się ona w Tobie już od lat. Polecam Ci przeczytać jakąś książkę psychologiczną na ten temat, jeśli Cię to interesuje. A jeśli masz problem z poczuciem własnej wartości lub chcesz mocniej nad tym popracować, warto udać się na terapię. Normalizowanie wizyt u psychoterapeutów to supersprawa! Czasem ktoś może nam pomóc odkryć samych siebie i poprawić coś, co wydawało się nie do poprawienia. Powodzenia!

14 / 100

2 thoughts on “Jak pracować nad pewnością siebie?”

Dodaj komentarz