Każdy dżentelmen powinien mieć wiedzę na temat alkoholi oraz tego, jak pić klasyczne trunki. Szanujący się facet obowiązkowo musi umieć odróżnić koniak od whisky. Oprócz tego przyda mu się również wiedza o składzie tego rodzaju napoju alkoholowego. Zapraszam Cię w podróż po historii koniaku.
Koniak – co to jest?
Koniak kojarzy się głównie z serialowymi babciami sączącymi go na serce. Alkohol ten natomiast jest bardzo klasycznym trunkiem, serwowanym na spotkaniach okolicznościowych lub podczas męskich wypadów na golfa.
Określenia koniak niekiedy używa się zamiennie z whisky lub brandy. Niewiele jednak osób wie, że pochodzenie tych trzech alkoholi znacznie się od siebie różni. Jestem ogromnym miłośnikiem picia koniaku, dlatego chcę przedstawić Ci wszystko, co potrzebujesz wiedzieć przed rozpoczęciem swojej przygody z tym trunkiem.
Podstawowe informacje na temat koniaku dotyczą procesu jego produkcji. Warto wiedzieć, że koniak powstaje z jasnych winogron, które poddaje się destylacji. Bazowy składnik trunku pochodzi z Francji. Jednak do produkcji koniaku używane są tylko trzy odmiany winogron uprawiane tylko w kilku miejscach kraju znad Sekwany.
Koniak jest alkoholem podwójnie destylowanym oraz leżakującym w specjalnych beczkach. Proces ten trwa od dwóch do nawet kilkudziesięciu lat. Po przeleżeniu odpowiedniego czasu osoba przygotowująca końcowy produkt decyduje o tym, jakie rodzaje koniaku zostaną ze sobą zmieszane.
Koniak – jak pić?
Zanim przejdę do omówienia samego rytuału związanego z piciem koniaku, muszę zwrócić Twoją uwagę na dobór trunku. Istnieje kilka odmian, które zdecydowanie wyróżniają się smakiem i aromatem. Każdy ma różne gusta smakowe i dlatego polecam Ci przejść się do dobrego sklepu z alkoholami, gdzie spytasz sprzedawcę, co poleca na początek.
Jeśli masz już trunek, to z pewnością chciałbyś dowiedzieć się, jak pić koniak. Otóż należy się nim delektować. Możesz to osiągnąć dzięki wolnemu sączeniu, które pozwala docenić smak trunku smak trunku. Zanim jednak przystąpisz do samej degustacji, powinieneś zapoznać się również z aromatem alkoholu.
Do koniakówki lub kieliszka tulipanowego nalej niewielką ilość alkoholu, a następnie zbliż naczynie do nosa – nawet bliżej niż przy degustacji wina. Pamiętaj o tym, że koniak nie może być podgrzany ani zbyt zimny. Wąchając trunek, skup się na odnalezieniu jak największej ilości różnych nut wyczuwalnych w aromacie konkretnego koniaku.
Kiedy już wystarczająco zapoznałeś się z zapachem, weź niewielki łyk, ale nie przełykaj go od razu. Pozwól mu poleżeć kilka chwil na języku i spróbuj dostrzec podobieństwa między aromatem a smakiem. Znalazłeś? To teraz możesz sączyć koniak łyczek po łyczku.
Nie zapominaj też, że lepiej pić go po posiłku – nigdy w trakcie. Najważniejszym aspektem spożywania koniaku jest poznawanie smaku trunku, który może zaniknąć podczas jedzenia. Na ogół jestem zwolennikiem zagryzania alkoholi różnymi dodatkami, ale uważam, że jeśli istnieje tradycja picia trunku w wybrany sposób, to powinniśmy się jej trzymać.
Z czym pić koniak?
Wiesz, czym jest koniak, jak go rozpoznać i jak długo może trwać proces jego dojrzewania. Teraz przejdziemy do tego, co można z nim łączyć. Wbrew pozorom jest naprawdę wiele dodatków do koniaku. W gorące, letnie dni nie krępuj się wzbogacić swojego koniakowego drinka o lód. Możesz nawet zmiksować go ze świeżymi owocami. Taki koktajl będzie przyjemnym połączeniem goryczki ze słodkością.
Wyjątkowo popularnym połączeniem jest również koniak z colą. Ta mieszanka znana jest głównie ze swojego wyrazistego smaku. Gorzko-słodki drink to idealna propozycja na letni wieczór. Podobnie jest z koniakiem i sokami owocowymi – sprawdzą się one szczególnie w gorące dni. Nie bój się eksperymentować!
Jakie właściwości ma koniak?
Właściwości koniaku znane są od setek lat. Babcie do dziś uznają ten trunek za lekarstwo na omdlenia i złe samopoczucie. Pamiętam, że kiedy byłem małym dzieciakiem, wszystkie ciocie zachwycały się działaniem i skutecznością koniaku. Chociaż wiele takich starych prawideł to historie wyssane z palca, to akurat w kwestii koniaku babcie i ciotki miały nieco racji.
Lekarze potwierdzają tezę o tym, że koniak przyspiesza akcję serca i ma właściwości obniżające ciśnienie krwi. Mówi się także, że koniak odpręża oraz redukuje stres. Jednak warto zadać sobie pytanie – jaki alkohol tego nie robi? Podsumowując, picie koniaku ma swoje plusy, ale wiadomo – wszystko należy robić z umiarem. Z racji na wysoką zawartość procentów nie jest to alkohol, który pija się codziennie.