ochrona przed burza i piorunami

Zapewne niejednokrotnie słyszałeś o tragicznych skutkach uderzenia piorunów. Czasami takie wypadki prowadzą nawet do czyjejś śmierci. Warto zatem wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed burzą w różnych sytuacjach. Niesprzyjająca pogoda może napotkać Cię wszędzie – zarówno gdy będziesz w domu, jak i w drodze do pracy. Poznaj nieco praktycznych wskazówek!

Piorunochron – co to takiego?

Piorunochron to urządzenie, które powinno znajdować się na każdym budynku. Jeśli masz dom i nie zamontowałeś na nim jeszcze systemu odprowadzającego pioruny, to koniecznie nadrób zaległości. Piorunochron to sprzęt, który montuje się na najwyższym punkcie nieruchomości, czyli zazwyczaj na boku dachu. Ma on postać sterczącego, cienkiego pręta. W jego dolnej części znajduje się przewód, który trzeba poprowadzić po ścianie budynku aż do ziemi.

Piorun uderza w najwyższe punkty na danym terenie, więc, zamiast trafić w dom czy komin, jego moc dotknie właśnie pręta. Wtedy energia za pośrednictwem przewodu trafi do gleby i nie uszkodzi budynku. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że pierwszy piorunochron w Polsce znalazł się na dachu Zamku Królewskiego w Warszawie. Porządny system chroniący przed piorunami kosztuje kilka tysięcy złotych. Wydaje się to sporą kwotą, ale pomyśl, ile oszczędności może przynieść, zapobiegając przed uderzeniem.

Zabezpieczenie domu w trakcie burzy

Kiedy na zewnątrz szaleje burza, a Ty jesteś w budynku, najpierw zadbaj o to, aby zamknąć wszystkie okna i drzwi. Zmniejszysz szanse na przeciągi, a także wpadnięcie do wnętrza deszczu czy piorunów. Następnie odłącz wszystkie urządzenia podpięte do prądu. W tracie wyładowań może dojść do uszkodzenia telewizora, komputera czy innych sprzętów. Niektóre listwy mają zamontowane zabezpieczenia przepięciowe, więc jeśli masz w domu właśnie takie, to możesz korzystać z elektroniki, ale tylko tej podpiętej do tych źródeł zasilania. Najbezpieczniej jest jednak zawsze wszystko wyłączyć.

Przed burzą postaraj się schować wszelkie ruchome elementy z podwórka czy tarasu. Zadbaj o ukrycie leżaków czy doniczek z kwiatami, które rozpędzone przez wiatr mogą wyrządzić poważne szkody. Oczywiście, nie wybiegaj po nie w trakcie niepogody, tylko wtedy, kiedy widzisz, że pioruny dopiero się zbliżają. Jeśli burza Cię stresuje, spróbuj spędzić ten czas tak, jak lubisz. Pograjcie z bliskimi w planszówki czy poczytaj dawno zapomnianą książkę.

Co robić podczas burzy w samochodzie?

Czasami zdarza się, że burza spotyka kierowców w trakcie prowadzenia auta. Wtedy nie ma zbyt wielkiego pola manewru, jeśli chodzi o ucieczkę. Przede wszystkim trzeba zostać w środku. Pod żadnym pozorem nie wychodź z samochodu. Najlepiej będzie zatrzymać pojazd i zaparkować go w miejscu, w którym nic nie może na niego spaść.

Nie wolno parkować wtedy np. pod drzewami, bo uderzenie pioruna w konar mogłoby skończyć się tragicznie. Okna i drzwi pojazdu muszą być zamknięte. Niezależnie od tego, czy jesteś w środku, czy gdziekolwiek indziej – nie dotykaj metalowych elementów, bo mogą one przewodzić prąd.

Co robić w trakcie burzy na zewnątrz?

Jeśli burza spotka Cię na zewnątrz, Twoje zachowanie zależy od tego, w jakim miejscu dokładnie się znajdujesz. Czasami teren może być zupełnie pusty i okaże się, że to Ty jesteś najwyższym punktem w okolicy. Wtedy koniecznie porzuć wszystkie metalowe przedmioty, które masz ze sobą i oddal się od nich na co najmniej kilka metrów.

Najbezpieczniejszą pozycją dla Ciebie będą kucki. Zbliż do siebie stopy, a ręce zawiń wokół kolan. Nie kładź się na ziemi, bo im mniejszą powierzchnią dotykasz podłoża, tym lepiej. Nie chowaj się pod żadnymi drzewami ani daszkami, ponieważ mogą spaść na Ciebie gałęzie i dachówki. Jeśli znajdujesz się w akwenie lub gdzieś przy wodzie, najlepiej będzie, gdy oddalisz się od zbiornika. Pod żadnym pozorem nie kąp się w jeziorze czy morzu podczas burzy.

Skąd wiedzieć, że nadchodzi burza?

Zanim wybierzesz się na spacer w góry, wycieczkę nad jezioro czy inną wyprawę, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Jeśli jest podejrzenie, że mogą wystąpić pioruny, to lepiej zrezygnować ze spania pod namiotem właśnie w tym czasie. Czasami jednak prognoza nie jest wystarczająco precyzyjna i trzeba obserwować zmiany pogodowe, jakie zachodzą na niebie. Gdy dostrzegasz zbliżające się ciemne chmury, koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo i poszukaj bezpiecznego miejsca do kryjówki.

Najlepiej spędzić ten czas w jakimś budynku, ewentualnie samochodzie czy jaskini. Powinieneś nauczyć się oceniać, jak daleko od Ciebie znajduje się burza. W tym przydatne okazuje się liczenie odstępów pomiędzy kolejnymi uderzeniami piorunów. Im są one dłuższe, tym lepiej dla Ciebie. Oznacza to, że burza jest jeszcze daleko i masz czas na szukanie schronienia. Poza tym w sieci poza zwykłymi prognozami pogody możesz znaleźć radary burzowe.

Ubezpieczenie przed zniszczeniami burzowymi

Niezależnie od tego, jak dobrze zabezpieczysz swój dom przed burzą, natura jest zawsze silniejsza. Może dojść do szkód, więc warto wykupić polisę od skutków wyrządzonych przez pioruny. Skonsultuj się ze swoim ubezpieczycielem i dobierz ofertę spełniającą Twoje wymagania. Warunki mogą obejmować m.in. szkody na urządzeniach elektrycznych. Poza tym w zależności od tego, na jakim terenie mieszkasz, opłaca się też ubezpieczyć nieruchomość np. od skutków powodzi. Pamiętaj, że przezorny zawsze ubezpieczony.

12 / 100

Dodaj komentarz