zakres uslug prywatnego detektywa

Pracę prywatnego detektywa większość z nas kojarzy przede wszystkim z filmów, seriali i książek. Okazuje się jednak, że w realnym życiu takie osoby mają pełne ręce roboty. Każdy może tak naprawdę skorzystać z usług agencji detektywistycznej, aby rozwikłać nurtującą sprawę. Jaki jest zakres obowiązków prywatnego detektywa, jak znaleźć taką osobę i ile to wszystko kosztuje? Odpowiadam!

Prywatny detektyw – na czym polega jego praca?

Praca prywatnego detektywa jest jedną z tych, których z pewnością nie można uznać za monotonne. Taka osoba zajmuje się wieloma zróżnicowanymi sprawami, w tym m.in. zaginięciami czy szukaniem dowodów na zdrady partnerów. Każda zagadka jest nieco inna, nawet jeśli dotyczy podobnych sytuacji. Charakterystycznymi cechami takiej pracy są tajność i anonimowość zleceniodawcy. Zwykle detektyw działa bez ujawniania swoich celów, pozostaje niezauważony i tropi dowody np. za pomocą znajomości i kontaktów.

Detektywem nie może być każdy. Potrzebne są do tego nie tylko predyspozycje osobowe, ale również odpowiednie uprawnienia. Nie można pracować legalnie w tym zawodzie bez uzyskania licencji detektywistycznej. Osoba wykonująca taki zawód musi mieć ukończony 21. rok życia i nie może być karana. Tylko wtedy zdobyte przez nią dowody mają szansę na rozpatrzenie przez sąd czy uwzględnienie w działaniach policji lub prokuratury. W swojej codziennej pracy detektywi poszukują informacji na temat spraw dotyczących ich klientów i nierzadko zmuszeni są np. do śledzenia innych czy robienia im zdjęć.

Jak wynająć prywatnego detektywa?

Prywatnego detektywa najlepiej wynająć z agencji detektywistycznej. Wtedy można mieć pewność, że ma on odpowiednią licencję i kompetencje uprawniające go do wykonywania zawodu. Sporo takich miejsc da się znaleźć w sieci. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce frazę „agencja detektywistyczna” i dodasz do tego swoją miejscowość, a z pewnością wyskoczy ci co najmniej kilka adresów. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, koniecznie zapoznaj się z opiniami na jej temat oraz z zakresem usług, jaki widnieje na stronie internetowej.

Później wystarczy umówić się na spotkanie w agencji, a następnie opisać swoją sprawę i cel, jaki chciałoby się osiągnąć z pomocą detektywa. Tam specjaliści dopasują odpowiednią osobę do prowadzenia śledztwa, a także ustalą koszty wykonania zlecenia. Na koniec podpisuje się umowę pomiędzy klientem a agencją, w której zawarte są wszystkie informacje niezbędne do rozpoczęcia akcji. Zapisy dotyczą m.in. ram czasowych sprawy czy ustaleń dotyczących raportowania efektów działań. Nigdy nie podejmuj współpracy z żadnym detektywem bez pisemnej umowy i dokładnego zapoznania się z nią.

Ile kosztuje wynajęcie prywatnego detektywa?

Koszt współpracy z prywatnym detektywem jest uzależniony od specyfiki sprawy, a także okresu trwania całego śledztwa. Niektóre zlecenia wymagają długotrwałego dochodzenia do prawdy i działań na wielu polach jednocześnie. Zwykle można przyjąć, że za godzinę pracy prywatnego detektywa trzeba zapłacić około 200 złotych. Łatwo zatem policzyć, że może to być całkiem kosztowna inwestycja. Czasami jednak nie ma innego wyjścia, szczególnie gdy inne metody rozwiązywania problemu nie przynoszą oczekiwanych skutków.

W jakich sprawach najczęściej pomagają prywatni detektywi?

Działania detektywów są bardzo szerokie i każda sprawa to zupełnie odrębna historia. Jednymi z najczęstszych próśb klientów są te o zweryfikowanie wierności partnera lub partnerki. Kiedy ktoś ma wątpliwości co do tego, czy mąż lub żona nie spotykają się z nikim za plecami, proszą o pomoc detektywa. Ten śledzi podejrzanych o romans i zdobywa dowody na wierność lub jej brak. Potwierdzenie zdrady zwykle przedstawia w formie zdjęć.

Poza tym na detektywistyczny stół często trafiają sprawy zaginięć. Czasami śledztwa policyjne nie przynoszą skutków i wtedy rodzina zaginionego zwraca się o pomoc do prywatnego detektywa. Bardzo często dzięki takim działaniom można znaleźć nowe informacje nawet o sprawach sprzed wielu lat. Popularną sprawą zlecaną detektywom jest także kontrola rodzicielska. Gdy podejrzewa się, że dziecko mogło wpaść w złe towarzystwo lub oszukuje rodziców, ci nierzadko proszą detektywa o obserwację zbuntowanego nastolatka.

Detektywi pomagają klientom w zdobyciu dowodów na mobbing czy nadużycia seksualne. Czasami zgłaszają się również z problemami związanymi ze stalkerami. Pracodawcy mogą w ten sposób weryfikować swoich pracowników lub potencjalnych kandydatów. Metodę tę stosuje się w branżach, w których istotną rolę odgrywają np. umowy poufności. Niektórzy sprawdzają w ten sposób pracowników, co do których są podejrzenia, że nie stosują się do obowiązku pozostawania w domu na L4.

Przedsiębiorstwa korzystają z usług agencji detektywistycznych m.in. do przeprowadzania kontrwywiadów gospodarczych. Jak widzisz, zakres działań Sherlocków Holmesów może być ogromny – od spraw małżeńskich, aż po gigantyczne działania znaczących firm. Kluczowe jest to, aby wybrać skutecznego i mającego odpowiednie uprawnienia detektywa.

8 / 100

Dodaj komentarz