Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na podróż?

Spis treści

Podróżowanie to nieodzowny element życia wielu osób. Bez względu na to, czy wybierasz się na wyjazd służbowy, czy na wyczekiwane wakacje, warto wykupić z tego względu odpowiednie ubezpieczenie. Czym kierować się przy wyborze pakietu ubezpieczeniowego? Już Ci podpowiadam.

Ubezpieczenie na podróż – dlaczego warto je kupić?

Ubezpieczenie zdrowotne warto wykupić, zarówno podróżując w obrębie własnego kraju, jak i w przypadku dalekich podróży zagranicznych. Zawsze wychodzi się z założenia, że planowana podróż obejdzie się bez żadnych kłopotów i na szczęście zazwyczaj tak jest. Mimo to zawsze należy mieć na uwadze, że wypadki chodzą po ludziach i każdemu może przytrafić się kryzysowa sytuacja.

Ubezpieczenie zdrowotne może przydać się w wielu przypadkach. Finansowanie leczenia okazuje się zbawienne w razie choroby czy nieszczęśliwego wypadku. Na urlopie ludzie są skłonni do robienia nieco bardziej, powiedzmy, śmiałych rzeczy, niż na co dzień. Z tego względu stosunkowo często dochodzi np. do wypadków podczas uprawiania sportów.

Zresztą nie trzeba ekstremalnych aktywności, żeby narazić się na uszczerbek na zdrowiu. Może to być zbyt długie przebywanie na słońcu, kolizja z innym pojazdem, kradzież bagażu, przypadkowe rozbicie hotelowego okna przez dziecko. Dużo by tu wymieniać, ale ogólnie rzecz biorąc, jest wiele sytuacji, gdzie ubezpieczenie zwyczajnie może Ci się przydać.

Najlepiej więc wychodzić z założenia, że cena polisy to nieodzowny koszt każdej podróży. Nie chodzi tu o to, żeby zawsze widzieć przyszłość w ciemnych barwach. Nazwałbym takie posunięcie zwyczajnym rozsądkiem i rozważnym planowaniem wyjazdu.

Podstawowa opieka zdrowotna na terenie Unii Europejskiej, czyli EKUZ

Jeśli wybierasz się w podróż do jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej lub Szwajcarii, Liechtensteinu, Norwegii czy Islandii, możesz wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ uzyskasz darmowo, jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ.

Należy jednak pamiętać, że karta nie gwarantuje Ci opieki zdrowotnej w każdym przypadku, a zakres świadczeń realizowany w jej ramach jest podstawowy. Co więcej, korzystając z opieki medycznej w konkretnym kraju, jesteś traktowany tak, jak jego mieszkaniec.

Przykładowo, gdy w danym państwie osoby ubezpieczone muszą pokrywać część kosztów wizyty lekarskiej, Ciebie również będzie dotyczył ten obowiązek. Bardzo ważną informacją jest również, że EKUZ nie pokryje m.in. kosztów transportu chorego do kraju oraz usług ratownictwa np. w razie wypadku na stoku. Z tego względu oprócz EKUZ zawsze warto mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Najlepiej, jeśli pokrywa ono koszty leczenia w wysokości minimum kilkudziesięciu (średnio 30) tys. euro. Nieco więcej warto wydać na ubezpieczenie turystyczne, w szczególności, jeśli planujesz podróż do kraju, w którym koszty leczenia są bardzo drogie, np. Stanów Zjednoczonych czy Australii. W tym przypadku suma gwarantowana powinna wynosić 50-60 tys. euro.

Oprócz wysokości sumy gwarancyjnej w przypadku kosztów leczenia, która bez wątpienia jest najistotniejszym elementem ubezpieczenia, należy również zwrócić uwagę na inne kwestie. Należą do nich m.in. charakter planowanej podróży.

Przykładowo, jeśli wybierasz się na dłużej do obcego kraju i zamierzasz poruszać się tam samochodem, warto wykupić dodatkowy pakiet obejmujący pomoc w razie kolizji czy wypadku. Z kolei przed urlopem na stoku za granicą warto pamiętać, że w przeciwieństwie do tego, jak sytuacja wygląda w Polsce, akcje ratowników górskich są płatne. Z tego względu najlepiej wykupić pakiet uwzględniający wysoką sumę gwarantowaną w przypadku działań ratunkowych. Przydatne może okazać się również dodatkowe ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Przed wykupieniem jakiegokolwiek ubezpieczenia polecam Ci dokładnie zapoznać się z jego warunkami, ponieważ bardzo łatwo tu o niedopatrzenia. Jeśli jesteś miłośnikiem jakiegoś sportu ekstremalnego, upewnij się, że Twoje ubezpieczenie go obejmuje. W przypadku, gdy nie wykupisz wymaganego rozszerzenia, a dyscyplina będzie klasyfikowana przez ubezpieczalnie jako aktywność o podwyższonym ryzyku, w razie wypadku możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania.

Warto również rozszerzyć polisę o tzw. klauzulę alkoholową. Obejmuje ona koszty leczenia oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Może przydać się np. w przypadku, gdy po kuflu grzanego piwa poślizgniesz się na lodzie albo doznasz jakichkolwiek obrażeń po wypiciu drinka na plaży. W przeciwnym razie ubezpieczalnia może odmówić Ci pokrycia kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania.

Życzę Ci, żeby każdy Twój wyjazd przebiegł bezproblemowo i obeszło się bez korzystania z polisy. Jednak zawsze warto dmuchać na zimne, a ubezpieczenie turystyczne powinno być dla Ciebie tak niezbędnym elementem wyjazdu, jak telefon czy portfel.

11 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy