podrozowanie

Wydaje mi się, że jako społeczeństwo wciąż nie wyrośliśmy z przekonania, że podróżowanie jest drogie i mogą sobie na nie pozwolić jedynie bogaci. To nie jest prawda! Można zwiedzać świat zarówno za miliony, jak i w bardzo okazyjnych cenach. Kluczowe są chęci i umiejętność planowania. Z planowaniem wiąże się oczywiście konieczność wyszukiwania tanich lotów. Zebrałem dla Ciebie 5 porad, jak trafiać na dobre okazje. Zobacz, gdzie szukać lotów, w jakich terminach podróżować i z czego zrezygnować.

Gdzie kupować bilety lotnicze?

W sieci znajdziesz całkiem sporo wyszukiwarek tanich lotów, które umożliwiają przeglądanie ofert lotów po całym świecie. Gromadzą w sobie oferty różnych przewoźników, dzięki czemu są w stanie wyselekcjonować dla Ciebie najatrakcyjniejsze połączenia. Najpopularniejszą tego typu wyszukiwarką jest Skyscanner, a sporo osób korzysta także z eSky czy Kiwi. Wyszukiwarki działają w taki sposób, że można wprowadzić w nich miejsce startu podróży i cel, do którego chce się dotrzeć.

Najlepszą opcja, jeśli zależy Ci na niskiej cenie, jest kliknięcie opcji „Gdziekolwiek”, która wyszuka dla Ciebie najlepsze oferty z lotniska, z którego chcesz wystartować. Warto wybrać także opcję wyszukiwania najtańszego miesiąca podróży. Jeśli już znajdziesz odpowiadający Ci lot, najlepiej wejść na stronę konkretnych linii lotniczych i kupić bilet bezpośrednio od przewoźnika. Ceny mogą się wtedy nieco różnić, ale w razie wystąpienia jakichś kłopotów z lotem, lepiej kontaktować się z przedstawicielami linii lotniczych niż pośrednika.

Polecam Ci dołączenie do grup dotyczących tanich lotów na Facebooku. Jest ich naprawdę sporo, a użytkownicy dzielą się na nich superokazjami. Można tam wyhaczyć naprawdę świetne oferty, ale trzeba reagować szybko. Gdy na stronie przewoźnika nagle zwiększy się zainteresowanie danym terminem i kierunkiem, ceny mogą poszybować w górę.

Kiedy szukać promocji lotniczych?

Im wcześniej planujesz swój wyjazd, tym większą masz szansę na znalezienie atrakcyjnych cenowo ofert. Najtańsze bilety są dostępne zwykle miesiące przed planowanym terminem wycieczki. Jeśli chodzi o sam zakup, to czasami mówi się, że najkorzystniejsze ceny lotów są we wtorki, a czasami, że w niedziele. Ma to być może znacznie, ale aż tak bardzo bym się tym nie sugerował. Jeśli do odlotu pozostało sporo czasu, możesz np. śledzić przez kilka dni ceny biletów (w trybie incognito przeglądarki), żeby ocenić, czy faktycznie się one między sobą tak różnią.

Kiedy jest najtańszy czas podróży?

Najtańsze loty znaleźć można poza sezonem. Bilety do Grecji, Hiszpanii czy Włoch w trakcie wakacji będą oczywiście dość drogie. Wiosną i jesienią można liczyć na korzystniejsze oferty, a zimą ceny mogą wzrosnąć, szczególnie w okolicach Bożego Narodzenia. Wszelkiego rodzaju długie weekendy, np. majówka, nie idą zwykle w parze z niskimi cenami. Najlepiej szukać lotów w środku tygodnia, w okresach pozasezonowych. Nie musi to oznaczać oczywiście złej pogody. Wiosna i jesień w wielu ciepłych krajach także jest super. Poza tym dzięki takiemu podróżowaniu można uniknąć ogromnych tłumów turystów.

Bagaż i ubezpieczenie – czy to się opłaca?

Kiedy uda Ci się znaleźć tani lot i przechodzisz już do zakupu, nagle na stronie przewoźnika Twoim oczom ukaże się mnóstwo propozycji zwiększenia ceny. Będzie to m.in. zakup bagażu, wybór konkretnego miejsca na pokładzie, pierwszeństwo wejścia czy ubezpieczenie. Aby zapłacić za bilet taką sumę, jaką widziałeś na początku, musisz z tego wszystkiego zrezygnować. Na pokład samolotu zawsze możesz wziąć małą torbę czy plecak (dokładne wymiary sprawdź na stronie konkretnych linii lotniczych). Walizka naprawdę nie jest konieczna, jeśli Twój wyjazd trwa zaledwie kilka dni. Można to rozważyć przy dłuższych wakacjach lub wtedy, kiedy możesz dzielić bagaż z drugą osobą.

Sporo może kosztować także wybór konkretnego miejsca na pokładzie, dlatego gdy zobaczysz taką opcję, wybierz losowy przydział siedzeń. Jeśli lecisz z dzieckiem, które jest małe lub się boi, wtedy warto zdecydować się na zakup. Nie marnuj także pieniędzy na pierwszeństwo wejścia na pokład, bo każdy i tak ma swoje miejsce, a samolot nie odleci, dopóki wszyscy nie wejdą. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, najlepiej mieć swoje własne. To oferowane na stronach linii lotniczych nierzadko jest droższe i może obejmować aspekty, które nie są zbyt przydatne.

Loty z przesiadkami

Największą wygodą podczas latania, szczególnie na długich trasach, jest brak przesiadek. Niestety za taki komfort trzeba zapłacić. Wyszukiwarki lotów działają tak, że wskazują Ci nie tylko loty bezpośrednie, ale i przesiadkowe. Zwykle to te drugie charakteryzują się znacznie niższą ceną. Przykładowo loty z Warszawy do Nowego Jorku kosztują niekiedy nawet kilka tysięcy złotych w jedną stronę. Jeśli zdecydujesz się na lot łączony, np. z przesiadką w Berlinie, Paryżu czy Amsterdamie, możesz mieć szansę na lot za zaledwie kilkaset złotych. Tak samo jest w przypadku wszystkich dalszych kierunków, a szczególnie tych mocno turystycznych, np. Tajlandii czy Dubaju.

Podsumowanie

Wszystkie te porady można podsumować w pięciu punktach:

  • Kupuj bilety na oficjalnych stronach linii lotniczych (ale nie wyszukuj ich tam – od tego są specjalne wyszukiwarki);

  • Szukaj ofert o odpowiedniej porze i najlepiej incognito;

  • Podróżuj poza sezonem;

  • Nie trać pieniędzy na zbędne dodatki;

  • Nie bój się przesiadek.

Tanie podróżowanie naprawdę nie jest trudne. Poszukiwanie okazji lotniczych to wręcz świetna zabawa. Gdy odpalisz wyszukiwarki lotów, gwarantuję Ci, że będziesz w szoku, jak tanio można dostać się do różnych miejsc na świecie. Życzę powodzenia i udanych podróży!

17 / 100

One thought on “Jak kupować tanie bilety lotnicze? 5 wskazówek”

Dodaj komentarz