Hodowle narządów w świniach

Hodowle narządów

Spis treści

Wiele osób cierpi na ciężkie schorzenia zdrowotne, które prowadzą do tego, że dana osoba musi mieć przeszczepiony organ. Niestety problem stanowi ograniczona liczba narządów do przeszczepu. Ma to związek m.in. z tym, że duża liczba takich organów pochodzi od dawców zmarłych. Dlatego szuka się innych rozwiązań. Obiecujące są próby hodowania ludzkich narządów w świniach.

Procent człowieka w świni

Na razie wyniki tego eksperymentu nie są jeszcze zbyt rewelacyjne. W badaniu wzięło udział około dwa tysiące zarodków świń. Do każdego z nich wstrzyknięto bardzo małą dawkę komórek macierzystych ludzkiego pochodzenia. Z tych 2 tysięcy zarodków tylko u 186 organizmów nastąpił dalszy rozwój, który trwał jednak maksymalnie przez okres 28 dni. W sumie w tych chimerach znajdowało się jedynie 0,0001% komórek człowieka. Jak widać jest to bardzo mała ilość, co wskazuje na to, że organizmy te nie miały wiele wspólnego z zarodkami ludzkimi.

Chimera świni i człowieka

Należy zwrócić uwagę na to, że głosy niektórych badaczy biorących udział w tym eksperymencie są pozytywne. Ich zdaniem bardzo dużym osiągnięciem jest to, że komórki człowieka miały możliwość rozwoju w zarodku sporego zwierzęcia. Jest to osiągnięcie o tyle znaczące, że między organizmem człowieka oraz świni występują duże różnice ewolucyjne. Chimery świni i człowieka mogą dać możliwość lepszego poznania mechanizmów ewolucyjnych oraz rozwoju zarodka ludzkiego. Według naukowców istnieje szansa na to, że w przyszłości będzie można wykorzystywać je do badania skuteczności leków, jeszcze przed początkiem przeprowadzania badań klinicznych. Może też okazać się, że narządy w nich wyhodowane będą się nadawać do przeszczepu chorym, ale jest to kwestia bardzo odległej przyszłości.

Czy hodowle narządów są moralne?

Dylematy moralne w tego typu eksperymentach odgrywają bardzo dużą rolę. Ważną kwestią jest to, czy te badania będą akceptowane przez ludzkość. Jeżeli będą one źle odbierane przez społeczeństwa, to wówczas istnieje duża szansa na to, że dalszy rozwój tych badań zostanie zaniechany.

72 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy