ilość spermy

Ilość spermy ma znaczenie nie tylko dla męskiej samooceny. Jest też kluczowa w momencie starania się o potomka. Dlaczego ilość nasienia ulega zmniejszeniu? W jaki sposób zwiększyć ilość spermy i poprawić jej jakość naturalnymi sposobami?

Ilość spermy jest ważna dla każdego mężczyzny. Obfita ejakulacja postrzegana jest nie tylko jako oznaka męskości i sprawności seksualnej, ale duża ilość spermy podczas wytrysku ma również wpływ na odczuwaną przez kobiety satysfakcję podczas współżycia. Co więcej, ilość i jakość nasienia zwiększają szanse na szybkie spłodzenie potomka.

Dlaczego ilość spermy ulega zmniejszeniu?

Na jakość i ilość nasienia mają wpływ różnorodne czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne. Decydujące w tej kwestii jest też pochodzenie mężczyzny, bo ilość nasienia zależna jest także od posiadanych genów.

Do głównych czynników, które decydują o ilości spermy, można zaliczyć:

  • styl życia,
  • stosowaną dietę,
  • wiek mężczyzny,
  • stan zdrowia,
  • uwarunkowania genetyczne.

Zmniejszenie ilość produkowanego nasienia może mieć bezpośredni związek ze stosowaniem używek, przemęczeniem, przepracowaniem, stresem, nadwagą oraz częstotliwością odbywania stosunków seksualnych. Warto wiedzieć, że ilość produkowanej spermy może się też zmniejszyć w wyniku przegrzewania jąder np. podczas częstego korzystania z laptopa trzymanego na kolanach oraz noszenia zbyt obcisłej bielizny i obcisłych spodni.

Naturalne sposoby na małą ilość spermy – zmiana trybu życia

Mała ilość spermy

Zmiana trybu życia jest konieczna w przypadku mężczyzn zauważających u siebie mniej obfite wytryski, które mogą iść w parze ze zmniejszeniem się intensywności orgazmów. W takim przypadku „pierwszą pomocą” jest zadbanie o właściwą masę ciała, stosowanie dobrze zbilansowanej i bogatej w witaminy oraz minerały diety, właściwe nawadnianie organizmu, a także unikanie używek. Warto też znaleźć czas na odpoczynek oraz zredukować stres.

Zwiększenie ilości spermy a suplementy diety

Sposobem na zwiększenie ilości nasienia, poprawę jego jakości, a także zwiększenie satysfakcji odczuwanej podczas współżycia jest też stosowanie suplementów diety. Warto sprawdzić, czy są one oparte na naturalnych i słynących ze skuteczności działania związkach np. posiadają w składzie substancje poprawiające krążenie krwi, zwiększające produkcję testosteronu oraz serotoniny. Warto zwrócić uwagę także na związki wpływające na utrzymanie długotrwałej erekcji, bo wówczas okażą się one skuteczne w przypadku zmniejszenia ilości spermy, spowodowanej różnymi czynnikami.

Duża ilość nasienia oraz większa satysfakcja ze współżycia to sposób na poprawę jakości życia seksualnego, dlatego warto przetestować naturalne metody na zwiększenie ilości spermy. W większości przypadków okazują się one bardzo skuteczne, jednak trzeba pamiętać, że nie zadziałają w jeden dzień. Chcąc zwiększyć ilość i jakość nasienia konieczna jest systematyczność stosowania suplementów oraz trwała zmiana stylu życia, bo inaczej efekty naturalnych kuracji mogą nie być w pełni efektywne.

W przypadku mężczyzn, u których zmniejszenie ilości nasienia spowodowane jest upływem lat, stosowanie powyższych metod może być też dobrym sposobem na poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz jakości życia seksualnego. Warto pamiętać o systematycznych badaniach prostaty oraz dbaniu o układ krążenia, bo jego prawidłowe funkcjonowanie ma ogromny wpływ na męskie funkcje seksualne.

Co wyrządza krzywdę plemnikom?

Jest wiele czynników, które szkodzą plemnikom. Należy wiedzieć, że jeszcze ponad 30 lat temu uważano za normę obecność 50 mln plemników w mililitrze spermy. W teraźniejszym czasie skalę tę obniżono do 15 milionów. No ale co ważne, nie liczy się tylko ilość, ale i jakość plemników. Bo choć ich wygląd nie jest najważniejszy, to muszą posiadać „ładną” główkę (to w niej przenoszony jest materiał genetyczny od ojca), tzw. czapeczkę, składającą się z enzymów umożliwiających przebicie ściany komórki jajowej oraz witkę, dzięki której poruszają się do przodu. Aby faceci mieli szanse na posiadanie potomka, tego typu „ładnych” plemników powinni mieć jak najwięcej. Jednak na plemniki czyha wiele niebezpieczeństw.

Przyczyny słabej jakości spermy

  1. Silny stres – cały czas trwają badania wobec działania tego czynnika na plemniki. Nie do końca wiadomo, jak ten mechanizm działa. Bardzo prawdopodobne jest to, że stres obniża poziom męskiego hormonu (testosteronu) i tym samym blokuje spermatogenezę, czyli proces tworzenia się plemników.
  2. Używki – facet, który myśli o potomstwie, nie powinien palić papierosów, nadużywać alkoholu czy sięgać po narkotyki (również nawet te tzw. miękkie). Należy pamiętać, że pod wpływem używek pogorszeniu ulega liczba i ruchliwość plemników oraz jakość zawartego w nich materiału genetycznego.
  3. Anaboliki – są to substancje stosowane np. przez kulturystów do zwiększenia masy mięśniowej. Zła wiadomość jest taka, że niestety zmniejszają one objętość jąder oraz liczbę plemników w nasieniu.
  4. Przegrzewanie – warto wiedzieć, że plemniki produkowane są w jądrach umieszczonych w worku mosznowym. Panuje tu niższa temperatura, średnio o 3 stopnie Celsjusza w stosunku do ciepłoty wewnątrz ciała. Wystarczająco aby stworzyć im idealne warunki do rozwoju. Niestety kiedy jądra są przegrzewane, powoduje to apoptozę, czyli kontrolowaną śmierć komórek, z których powstają plemniki. Zmniejsza się więc ich liczebność i zmniejsza się ruchliwość. Należy wiedzieć, że na podwyższenie temperatury w mosznie wpływają czynniki wewnętrzne (np. choroba z wysoką gorączką), jak i zewnętrzne (np. wizyty w saunie, silne opalanie się na plaży, noszenie nieprzewiewnej bielizny i ciasnych spodni, wielogodzinne siedzenie czy praca z laptopem na kolanach). Dodatkowo należy pamiętać o tym, że ponieważ plemniki dojrzewają przez niemal kwartał, to na aktualny stan nasienia ma wpływ to, co działo się z jądrami przez właśnie ostatnie 3 miesiące.

One thought on “Mała ilość spermy – przyczyny i naturalne sposoby na męski problem”

Dodaj komentarz