Golenie brzytwą – co powinieneś wiedzieć?

Spis treści

pielegnacja zarostu

Golenie brzytwą to zabieg, na który decyduje się coraz więcej mężczyzn. Ta oldschoolowa metoda dbania o zarost zyskuje popularność, ponieważ daje naprawdę niesamowite efekty. Brzytwa zapewnia wysoką dokładność i możliwość idealnego wymodelowania brody, wąsów czy bokobrodów. Dodatkowo tradycyjne cięcie eliminuje wrastanie włosków. Poznaj tajniki golenia brzytwą i przekonaj się, czy to metoda dla Ciebie.

Czy warto golić się brzytwą?

Golenie brody brzytwą to tradycyjna metoda barberska, która znana jest już od kilkuset lat. Choć niegdyś brzytwa do golenia znajdowała się w łazience każdego porządnego faceta, to aktualnie stanowi ona raczej rzadko spotykany okaz. Tradycyjną brzytwę znacznie częściej zastępują dzisiaj maszynki na żyletki. Jednorazowe zamienniki są łatwiejsze i szybsze w obsłudze, ale nie oferują tak profesjonalnych efektów, jak brzytwa. Dlatego też wielu dzisiejszych brodaczy decyduje się na powrót do korzeni i tradycyjne golenie na mokro.

Jakie są zalety tego sposobu golenia? Tradycyjna brzytwa umożliwia niezwykle dokładne ogolenie wszystkich części zarostu. Używanie tego narzędzia zapobiega również wrastaniu się nowych włosków. Atutem brzytwy jest także to, że przy prawidłowym użytkowaniu wręcz nie da się jej zajechać. Brzytwa najczęściej wykonana jest ze stali i dlatego też jest wielorazowa (i to serio WIELO). Tradycyjne narzędzie barbera nie wymaga żadnego zasilania, nie posiada wymiennych ostrzy i tak naprawdę nie ma w nim mechanizmów, które mogłyby ulec zniszczeniu.

Dodatkowym plusem brzytwy jest szybkość jej czyszczenia i dezynfekcji. Golenie brzytwą jest również praktyczne, ze względu na to, że umożliwia łatwe zachowanie czystości w łazience. Cały proces golenia brzytwą przybiera też formę pewnego rodzaju rytuału odprężającego. Niestety jednak z tym rytuałem wiąże się czas. Na golenie brody brzytwą schodzi około 20 minut, które nie zawsze da się wygospodarować podczas zabieganego poranka. Długość zabiegu nieco skraca się, kiedy do gry wchodzi większa wprawa i umiejętności. Niemniej jednak czasochłonność stanowi główny minus całego przedsięwzięcia.

Przygotowanie twarzy do golenia brzytwą – pielęgnacja

Przed przystąpieniem do golenia zarostu, najpierw musisz odpowiednio przygotować twarz do całego zabiegu. Najważniejszym aspektem przygotowawczym jest rozgrzanie skóry. Można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiejsza metoda to po prostu umycie twarzy bardzo ciepłą wodą. Innym, nieco dokładniejszym rozwiązaniem na rozgrzanie twarzy jest pokrycie jej zmoczonym ręcznikiem. Metoda ta wymaga poświęcenia kilku minut, podczas których leży się z ciepłym materiałem na facjacie. Po co tyle zachodu? Rozgrzanie twarzy jest kluczowe, ponieważ powoduje otwarcie porów oraz zmiękczenie włosków. Dodatkowo zabieg ten wpływa także na nawilżenie skóry. Wszystkie te elementy sprawiają natomiast, że golenie brzytwą staje się łatwiejsze oraz bardziej skuteczne. Rozgrzanie twarzy pozwala także uniknąć podrażnień, na które szorstka skóra jest bardzo podatna.

Kiedy już rozgrzejesz twarz, możesz wykonać jeszcze jeden zabieg zmiękczający zarost – peeling. Nie jest to jednak obowiązkowy krok, więc nie obawiaj się, że musisz inwestować w tonę nowych kosmetyków. Peeling twarzy możesz pominąć, ale następny etap jest obowiązkowy. Podczas przygotowywania twarzy do golenia brzytwą musisz nałożyć na brodę olejek lub żel zmiękczający. Specjalny preparat do golenia odżywi skórę, a także nada włoskom śliskości. W konsekwencji brzytwa będzie mogła sprawniej ciąć zarost, co zdecydowanie poprawi efekty golenia.

Piana sukcesem golenia – mydlenie twarzy

Po oczyszczeniu, rozgrzaniu i nawilżeniu twarzy przychodzi czas na jej mydlenie. Do tego zabiegu raczej nie używaj gotowej pianki – nie ma ona wystarczających właściwości zmiękczających. Przy goleniu brzytwą warto samemu przygotować pianę. Użyj do tego specjalnego kremu lub mydła do golenia. Preparaty te pozwolą na wytworzenie trwałej i gęstej piany, która nie wysycha za szybko. Odpowiednia piana musi utrzymać wilgotność oraz miękkość zarostu, które umożliwią gładkie cięcie bez efektu szarpania.

Jak przygotować pianę ze wspomnianych specyfików? Do wykonania tej czynności musisz przygotować pędzel oraz tygiel lub misę. W pierwszej kolejności przepłucz pojemnik gorącą wodą. Dzięki temu uzyska on odpowiednią temperaturę. Następnie namocz pędzel do golenia w ciepłej wodzie i strzepnij z niego nadmiar cieczy. Wilgotnym narzędziem przejedź po mydle, a później zacznij rozdrabniać zebrany preparat w misce bądź tyglu. Aby przygotować pianę, delikatnie i z wyczuciem mieszaj pędzlem. Pamiętaj przy tym, że musi być on lekko wilgotny. Jeśli pędzel będzie zbyt mokry, piana nie będzie się dobrze ubijać.

Odpowiednio rozdrobnioną pianę pozostaje Ci umieścić na twarzy. Zrób to okrężnym ruchem, który równomiernie rozprowadzi preparat po całym zaroście. Nada to brodzie i wąsom odpowiedniego poślizgu. Całe działanie pozwoli uniknąć zacięcia i umożliwi komfortowe ogolenie nawet najmniejszych włosków.

Jak się golić brzytwą?

Warto wiedzieć, że tradycyjne golenie brzytwą ma kilka ważnych etapów. Pierwszym z nich jest szlifowanie oraz polerowanie brzytwy. Proces ten polega na wygładzaniu ostrza za pomocą specjalnego skórzanego paska. Jedną ręką napnij pas, a drugą złap brzytwę za uchwyt. Następnie po napiętym pasku równomiernie przesuwaj brzytwę od siebie i z powrotem. Kiedy wykonujesz ruch od siebie, ostrze trzymaj w swoją stronę. Przesuwając brzytwę do siebie, odwróć ostrze. Dzięki temu wyszlifujesz obydwie strony narzędzia i utrzymasz je w perfekcyjnym stanie.

Po wyszlifowaniu brzytwy opłucz ją ciepłą wodą, a następnie przystąp do samego golenia – no w końcu! Jak się do tego zabrać? Aby skutecznie ogolić się brzytwą, musisz dobrze napiąć twarz. Do naciągnięcia skóry warto użyć palca wskazującego i kciuka. Do przygotowanej partii twarzy przyłóż brzytwę pod kątem 30 stopni. Kąt nachylenia brzytwy jest bardzo ważny dla odpowiedniego cięcia. Kiedy będziesz gotowy, zacznij przesuwać ostrze „z włosem” – przed rozpoczęciem golenia warto zobaczyć, w jakim kierunku rośnie Twój zarost. Pamiętaj, że ruch brzytwą powinien być krótki. Nie możesz też mocna naciskać nią na twarz, ponieważ łatwo wtedy o skaleczenie.

Po pierwszym cięciu brzytwą ponownie nałóż na twarz pianę. Kiedy już pokryjesz się warstwą spienionego mydła, znów przejedź ostrzem w tym samym miejscu. Tym razem cięcie wykonaj jednak „pod włos”. Dzięki temu golenie będzie bardziej precyzyjne i zapobiegnie wrastaniu się nowych włosków.

Warto też wiedzieć, że cały proces golenia należy przeprowadzać partiami i w odpowiedniej kolejności. Operowanie brzytwą zacznij od baków, a później przejdź kolejno do policzków, szyi, brody oraz wąsów. Kiedy ogolisz już wszystkie części twarzy, dokładnie spłucz pozostałości piany ciepłą wodą. Później połóż na twarzy ręcznik namoczony zimną wodą i odczekaj kilka minut. Proces ten ochłodzi oraz ukoi buzię, a także zamknie jej pory. Na sam koniec nałóż na twarz wodę lub balsam po goleniu. Ta pierwsza zdezynfekuje i odkazi buzię. Natomiast balsam złagodzi ewentualne podrażnienia i optymalnie nawilży skórę.

Co zrobić przy zacięciu brzytwą?

Może się zdarzyć, że używanie brzytwy nie przebiegnie bezproblemowo i zatniesz się na twarzy. Policzki czy szyja są bardzo mocno unerwione, a więc nawet niewielka ranka może wypuścić sporo krwi. Co wtedy zrobić? Zacięcie potraktuj antyseptycznym minerałem, jakim jest ałun w kostce. Z łatwością zminimalizuje on krwawienie po goleniu. Oprócz tego pamiętaj, żeby nie zrażać się do kontynuacji przygody z goleniem za pomocą brzytwy tradycyjnej! Praktyka czyni mistrza, a więc z każdym kolejnym podejściem będziesz golił się sprawniej i z większym wyczuciem.

Pielęgnacja brzytwy po goleniu

Po przeprowadzeniu procesu golenia należy zadbać zarówno o pielęgnację twarzy, jak i samej brzytwy. Ostrza narzędzia musisz starannie opłukać pod bieżącą wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Do osuszania użyj miękkiego, najlepiej bawełnianego ręcznika, który nie zarysuje delikatnej klingi. Etap wycierania przeprowadź bardzo dokładnie. Brzytwa nie może pozostać wilgotna, ponieważ stalowe ostrza mogą wtedy ulec korozji.

17 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy

Wspinaczka – jak zacząć?

Złoty medal Aleksandry Mirosław – zdobyty w specyficznym speed climbingu – przyczynił się do okresowego wzrostu zainteresowania wspinaczką w Polsce.