podrozowanie bez wizy

Czasami, aby polecieć na wakacje, trzeba załatwić naprawdę sporo rzeczy. Pandemia koronawirusa sprawiła, że stos dokumentów wymaganych do wyjazdu może nieco przytłoczyć. Na dodatek niektóre państwa wymagają jeszcze załatwienia wizy, bez której nie przekroczy się granicy danego kraju. Na szczęście istnieje możliwość uzyskania e-wizy, która znacznie ułatwia życie. Sprawdź, co musisz zrobić!

Co to jest e-wiza?

Jak zapewne wiesz, nie do wszystkich krajów można dostać się ot tak. Zawsze trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, ale może to nie wystarczyć. Na wjazd do niektórych państw konieczne jest specjalne pozwolenie, czyli wiza. Jest to oficjalny dokument, który poświadcza, że jego właściciel może przekroczyć konkretną granicę kraju. Wyróżnia się kilka rodzajów wiz, np. turystyczną czy biznesową. Jednoznaczny rodzaj wizy zależy od celu podróży. Tradycyjnie mają one formę dokumentów fizycznych, które umieszcza się w paszporcie. Czym innym są jednak e-wizy, czyli takie zezwolenia na pobyt, które można uzyskać online. Otrzymanie zwykłej wizy wymaga wizyt w ambasadach czy konsulatach danych krajów. Kto tak naprawdę lubi się szwendać po urzędach? Raczej nikt, dlatego można ubiegać się o e-wizę. W takim przypadku nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy dostęp do internetu i wypełnienie formularza online.

Jak złożyć wniosek o e-wizę?

Uzyskanie elektrycznej wizy turystycznej jest bardzo proste. Składanie wniosku może zająć zaledwie kilka minut. Należy otworzyć przeglądarkę internetową i wejść na odpowiednią stronę www (pośrednika wizowego lub np. specjalną witrynę danego państwa). Następnie wypełnia się wniosek, w którym trzeba zaznaczyć cel podróży, uzupełnić dane osobiste, w tym m.in. numer paszportu, imię i nazwisko czy datę urodzenia. Ostatni krok to uiszczenie opłaty za dokument. Cena za e-wizę może różnić się w zależności od kraju, do którego zechcesz się udać. W formularzu jest miejsce na wpisanie adresu e-mail, na który następnie trafia dokument. Na lotnisku ktoś może chcieć go sprawdzić (i najprawdopodobniej się tak wydarzy), więc dobrze jest go wydrukować. Do uzyskania e-wizy konieczne jest posiadanie ważnego paszportu. Jego termin ważności musi być dalszy niż pół roku od terminu wyprawy.

Zalety wizy elektronicznej

Wizy otrzymywane drogą elektroniczną cieszą się sporą popularnością nie bez powodu. Kto z nas nie woli wypełnić wniosku online niż jechać specjalnie do konsulatu czy ambasady? O ile jeszcze mieszka się w Warszawie czy Krakowie, dotarcie do urzędu nie jest takie kłopotliwe. Jeśli jednak mieszkasz na drugim końcu Polski, czasami proces wizowy może spowodować nawet rezygnację z wyjazdu. Nie ma co porzucać marzeń! Teraz możesz łatwo i szybko uzyskać e-wizę i polecieć dokądkolwiek masz ochotę. Ogromną zaletą pozyskiwania dokumentu w ten sposób jest to, że pojawia się on bardzo szybko na e-mailu. Niekiedy nawet w ten sam dzień, w którym składa się wniosek. Poza oszczędnością czasu, jaki należałoby spędzić w konsulacie, nie dasz sobie także zszargać nerwów. W końcu takie wizyty potrafią być naprawdę nieprzyjemne.

Chyba każdy ma takie doświadczenia z niemiłymi paniami w różnego rodzaju placówkach. Dawniej, kiedy jeszcze trzeba było starać się o każdą wizę do USA w ambasadzie, można było się naprawdę zestresować. Kontrole jak na lotnisku, konieczność przybycia dokładnie na czas i dociekliwe pytania… Całe szczęście, że da się tego teraz uniknąć. Od 2019 roku wystarczy złożyć wniosek online o dokument ESTA, który pozwala na spędzenie maksymalnie 90 dni na terenie Stanów Zjednoczonych. Co istotne, jest to także znacznie tańsze niż aplikacja o fizyczną wizę, która była konieczna jeszcze kilka lat temu. Zaletą e-wizy jest również to, że można ją mieć w formie elektronicznej i w razie konieczności (w przypadku zgubienia czy zapomnienia) da się ją jeszcze wydrukować na lotnisku. Wystarczy kilka minut, aby uzyskać dokument upoważniający nawet do kilkumiesięcznego pobytu w innym kraju.

Do jakich krajów nie wjedziesz bez wizy?

Każde państwo na świecie ma swoje własne regulacje dotyczące wiz. Podczas gdy obywatele jednego kraju mogą latać np. do Stanów Zjednoczonych bez ograniczeń, inni muszą starać się o odpowiedni dokument. Warto wiedzieć, które kraje są objęte obowiązkiem wizowym wobec Polaków. Oto lista przykładowych państw, do których nie dostaniesz się bez zezwolenia (stan na 2022 rok):

  • Chiny;

  • Egipt;

  • Indonezja;

  • Japonia;

  • Kenia;

  • Kuba

  • Malediwy;

  • Oman.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli lecisz np. na Malediwy, wizę otrzymasz za darmo już po wylądowaniu. W przypadku Chin czy Japonii trzeba mieć ją wcześniej. Jeśli dokądś podróżujesz, koniecznie sprawdź najpierw obowiązujące przepisy prawne, aby uniknąć przykrych sytuacji na lotnisku. Należy też pamiętać o tym, że np. w strefie Schengen Polacy mogą bez problemu podróżować bez wizy. Do niedawna popularna wśród turystów Turcja była objęta obowiązkiem wizowym, ale od 2022 roku wizy do tego kraju zostały zniesione.

5 / 100

Dodaj komentarz