ogladanie filmow

Piątkowy wieczór, miska popcornu lub nachosów i ulubiony film na dużym ekranie. Brzmi jak wypad do kina? Niekoniecznie! O takie luksusy możesz zadbać w domu. Jeśli zastanawiasz się, jak zabrać się do przygotowania domowego kina, to dobrze trafiłeś! Podpowiem Ci, na co zwracać szczególną uwagę i ile mniej więcej taka inwestycja może kosztować.

Kino w domu – dlaczego warto je urządzić?

Zapewne nie raz tego doświadczałeś. Stoisz w długiej kolejce, jeśli nie do kasy kinowej, to przynajmniej po popcorn. Już sama cena za bilety zwaliła Cię z nóg, zwłaszcza gdy nie wybierasz się na film sam, a z całą rodzinką. Do tego dochodzą horrendalne ceny za przekąski. Podliczasz to wszystko i zdajesz sobie sprawę, że te 2-3 godziny przyjemności będą Cię kosztować co najmniej stówkę, jak nie więcej.

Kolejne problemy pojawiają się jednak na sali kinowej. Rozsiadasz się wygodnie w fotelu, a tuż przed Tobą ktoś się ciągle wierci i nie może znaleźć sobie miejsca. Para gdzieś z tyłu ciągle rozmawia i śmieje się, a jakiś amator krytyki filmowej zaczyna komentować każdą scenę. Jeśli więc jesteś kinomanem, a jednocześnie nie lubisz wydawać często pieniędzy na wizyty w kinie i do tego drażni Cię obecność innych osób, to domowe kino będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Jakie pomieszczenie wybrać na domowe kino?

Aby stworzyć kino domowe, na początku musisz wybrać do tego odpowiednie pomieszczenie. W domach jednorodzinnych często wybiera się na to pokój na poddaszu lub w piwnicy. Dobrze, aby nie było ani za duże, ani za małe – idealne wymiary to 20-30 m². Nie zawsze jednak możemy sobie na to pozwolić, zwłaszcza gdy ogranicza nas skromny metraż mieszkania w bloku. Najczęściej wybieranym miejscem na kino domowe jest pokój dzienny. Korzysta się wtedy z telewizora, jednak można także rozłożyć projektor z ekranem. Nie jest to idealna imitacja tego, co dostępne jest w komercyjnych kinach, ale przy zasłoniętych żaluzjach i z miską popcornu w dłoniach można udawać, że tak jest. Niektórzy decydują się także na kino w sypialni. Jest to również ciekawa alternatywa, bo pozwala na oglądanie filmów podczas wylegiwania się na łóżku. W sypialni zazwyczaj nie ma aż tylu mebli, ile w salonie, dzięki czemu nieco łatwiej jest zaaranżować salę kinową.

Domowa sala kinowa – aranżacja

W Twojej domowej sali kinowej nie powinno zabraknąć ekranu, projektora i dobrych, ciemnych rolet. Jeśli aranżujesz własne kino w osobnym pomieszczeniu, możesz zacząć od niskobudżetowej wersji, czyli rozłożyć materace na podłodze, przykryć je kocami, sięgnąć po miękkie poduszki i przygotować projektor. Dla klimatu można rozwiesić lampki na ścianach lub przyczepić je do sufitu. Taka prowizorka również ma swój urok. Jeśli jednak zależy Ci na czymś bardziej profesjonalnym, przygotuj portfel. Oczywiście, jeśli Twój budżet Ci na to pozwala i chcesz zaaranżować taki pokój od zera, najlepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Natomiast gdy nie masz takich możliwości, możesz skorzystać z moich rad.

Zacznijmy od ścian, które powinny być utrzymane w ciemnych kolorach, aby stwarzały wrażenie głębi. Natomiast jeśli chodzi o podłogę, to zdecyduj się na drewniany parkiet albo wykładzinę (w zależności od tego, czy chcesz zaprojektować salę w stylu kin z dawnych lat, czy raczej tych w komercyjnym tonie). Oczywiście, tak jak przy każdym pomieszczeniu, nie zapominaj o folii paroprzepuszczalnej czy wełnie mineralnej. Na sam koniec sufit – możesz postawić na podwieszane sufity, które wspomagają pochłanianie dźwięku. Dzięki temu nie będzie pogłosu, a hałasy z zewnątrz zostaną wytłumione. Dodatkowo ten rodzaj sufitu będzie dobrym podłożem dla oświetlenia.

Jaki sprzęt do domowej sali kinowej?

Czym byłoby kino bez właściwego systemu akustycznego, wysokiej jakości obrazu i dobrego naświetlenia? Zwykłym pokojem z telewizorem, prawda? Dlatego też do stworzenia systemu kina domowego należy dobrać odpowiednie głośniki, dobry odtwarzacz i wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Gdy zależy Ci na wrażeniach jak z Cinema City czy Multikina, postaw raczej na projektor, zwłaszcza gdy przeznaczasz na kino domowe osobne pomieszczenie. Nie oszczędzaj przy tym jednak na ekranie, nawet gdy wydaje Ci się, że masz jasną, gładką ścianę, z którą przecież dobry projektor powinien sobie poradzić.

Oczywiście, jeśli na razie nie masz wystarczających finansów, lepiej zainwestować w dobre nagłośnienie i oglądać film na białej ścianie. Należy pamiętać jednak o tym, że ściany mogą nie być idealnie gładkie, a przy najmniejszych nierównościach obraz może tracić na jakości.

Dobór odpowiedniego projektora

Jeżeli jesteś zdecydowany na kupno projektora, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by zwyczajnie nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Przede wszystkim najważniejsze są format i rozdzielczość. Format warto dostosować do ekranu, a najczęściej wybieranymi są te o proporcjach 4:3 lub 16:9. Rozdzielczość jest równie istotna, ponieważ wpływa na jakość obrazu i odwzorowanie kolorów. W aranżacji kina domowego najlepiej sprawdzą się te o rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli) lub Ultra HD (3840 × 2160 pikseli). Możesz także zdecydować się na projektor z technologią DLP, która zapewni wysoki kontrast i głębię obrazu. Alternatywą jest technologia 3LCD.

Dzięki temu, że jest zdecydowanie jaśniejsza, nie daje tzw. efektu tęczy. Nie zapewnia jednak kontrastu ani głębokiej czerni. Jasność jest o tyle ważna, że jeśli jest na dość niskim poziomie, to obraz będzie słabo widoczny w ciemnych pomieszczeniach. Natomiast kontrast odpowiada za intensywność kolorów, więc gdy będzie niski, będziesz miał wrażenie, że film jest wyblakły. Ostatnia sprawa w kontekście projektora to żywotność lampy, czyli to, jak długo jest w stanie działać projektor.

Kolorystyka i oświetlenie domowego kina

Każda, nawet domowa sala kinowa wymaga odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej umiejscowić je przy suficie lub z tyłu, za sofami – tak, aby było dosyć dyskretne. Światło w sali kinowej nie odgrywa najważniejszej roli, a jedynie wspomaga oglądanie filmu (tak, żebyś widział coś więcej niż tylko ekran). Możesz więc postawić na delikatne lampki ledowe umieszczone pod kanapą lub oświetlenie dekoracyjne. W pokoju z oknami nie zapomnij o grubych, ciemnych roletach. Równie ważny jest kolor ścian w pokoju. Idealnie sprawdzą się takie w odcieniach granatu, dostatecznie dobre będą także ściany ciemnoszare czy grafitowe. Ważne, aby farba była matowa, ponieważ wtedy nie będzie odbijało się światło z ekranu.

Kinowa jakość dźwięku

Gdy oglądasz film w kinie, przy pierwszej scenie, a właściwie przy pierwszej reklamie, uderza Cię głośna fala dźwiękowa, do której z czasem się przyzwyczajasz. I mimo że na początku może się wydawać, że w kinie zawsze jest za głośno, to zauważ, że nie masz ochoty przy różnych scenach na zmianę podgłaśniać lub wyciszać filmu. Dlatego właśnie tak niezbędne jest zainwestowanie w dobre głośniki i ogólnie oprawę audio, jeśli chodzi o kino domowe.

Zacznij od systemu głośników. Najlepiej, aby składał się z trzech rodzajów: niskotonowego, średniotonowego i wysokotonowego. Standardowym rozwiązaniem, które wybiera się także do mniejszych pomieszczeń, jest zestaw 5.1. Natomiast w większych salach zaleca się użycie bardziej rozbudowanego systemu – 7.1. Różnią się one od siebie właściwie dodatkowymi głośnikami efektowymi tylnymi. Ta podstawowa wersja składa się z dwóch głośników przednich, umieszczonych po prawej i lewej stronie, tego samego zestawu z tyłu oraz głośnika centralnego. To jednak nie wszystko. W każdej, mniejszej czy większej sali kinowej, przyda się także subwoofer. Jest to głośnik superniskotonowy, który działa w systemach wielokanałowych. Poprawia jakość i wyrazistość dźwięku, szczególnie o małych częstotliwościach. Przyda się również amplituner. To wielokanałowy wzmacniacz, który odpowiada za basy. Redukuje także szumy.

Pamiętaj, że moc amplitunera powinna zgrywać się z mocą głośników. Możesz go także połączyć z subwooferem przy pomocy kabli ze złączem LFE. Ostatnim elementem nagłośnienia jest odtwarzacz Blu-ray i DVD. Co prawda, mogą kojarzyć się głównie jako dostarczyciele obrazu, ale odpowiadają także za ścieżkę dźwiękową. Dodatkowo dzięki Blu-rayowi możesz podłączyć do sieci inne urządzenia i to z nich odtwarzać filmy.

Zasada przy odpowiednim nagłośnieniu jest taka: głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoramienny lub równoboczny. Oczywiście, nie oznacza to, że musisz wszystko dokładnie wymierzyć kątomierzem, jednak zachowaj odpowiedni układ: głośniki centralne jak najbliżej ekranu, a głośniki efektowe nieco po bokach miejsca, w którym siedzą słuchacze. Nie na podłodze, tylko na ścianie, mniej więcej lekko ponad wysokość uszu. Jeśli nie chcesz, żeby wystawały w dość śmieszny sposób, możesz wykonać ścianki kryjące głośniki. Przy takim zestawie możesz uzyskać naprawdę wysoką jakość dźwięku.

Ostatnia sprawa to kwestia kosztów. Wachlarz cenowy za aranżację domowego kina jest całkiem szeroki. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujesz się na oszczędną wersję, czy w pełni profesjonalną. Najtańszą opcją jest zaadaptowanie salonu do swoich potrzeb, jednak można uznać, że koszty stworzenia własnej sali kinowej wahają się od 10 do nawet 70 tysięcy zł.

Sala kinowa w domu będzie rozrywką dla Ciebie i całej rodziny lub przyjaciół. Możesz urządzić kino domowe w salonie lub zaaranżować je w osobnym pomieszczeniu. Zadbaj o akustykę pokoju poprzez wybór jakościowych głośników, a także ilość światła – pomogą Ci w tym rolety przyciemniające.

6 / 100

Dodaj komentarz