Tytoń jest rośliną, którą da się zażywać na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsza metoda to, oczywiście, palenie, ale coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę ze szkodliwych skutków, jakie niesie za sobą ten nałóg. Ci, którzy chcą ograniczyć ilość spożywanej nikotyny, zwłaszcza na samym początku drogi rezygnacji z papierosów, powinni dowiedzieć się, czym jest tabaka.
Historia tabaki
Tabaka to nic innego jak sproszkowany tytoń, który wciąga się nosem. Uchodzi za mniej popularną używkę, z którą spotkał się w życiu chociaż raz ten, kto odwiedził Kaszuby. W tamtym rejonie wyznaczony jest nawet specjalny dzień ku jej chwale.
Różni się od tradycyjnej, papierosowej wersji tytoniu przede wszystkim stopniem przetworzenia. W jej przypadku liście poddawane są starannej obróbce, polegającej na ich odpowiednim wysuszeniu, a potem zgniataniu i szatkowaniu tak, by uzyskać charakterystyczną, drobniutką strukturę.
Historia tabaki bierze swój początek w Ameryce Południowej, gdzie roślina tytoniu została odkryta po raz pierwszy i rozpowszechniona przez rdzenne ludy. W XV wieku tytoń przeznaczony na tabakę zaczęli uprawiać Hiszpanie, którzy sprowadzili ją potem do Europy.
Tabaka w Polsce
Tabaka była niezwykle modna w Polsce około w wieku XVI I XVII. Przywędrowała do kraju z Francji i początkowo lubiana przede wszystkim przez chłopów oraz mieszkańców miast. Z czasem doceniła ją jednak arystokracja, a liczne wspomnienia o niej znajdują się nawet w literaturze szkolnej jak np. Pan Tadeusz.
Co ciekawe, w 1996 roku została zdelegalizowana, tj. jej produkcja oraz sprzedaż. Zakaz ten nie obowiązywał długo, bo do 2000 roku. I całe szczęście, bo podejrzewam, że zdenerwowani Kaszubi byliby w stanie doprowadzić z tego powodu do strajków. Od tamtej pory na stałe gości w większości m.in. sklepów internetowych.
Czy tabaka jest legalna?
Trzeba przyznać, że największym minusem tabaki jest to, że zażywa się jej, wciągając ją do nosa. Proces ten u wielu wywołuje nieprzyjemne skojarzenia z narkotykami. Z tego powodu osoby niezaznajomione z tą używką, często nabierają niesłusznego przekonania, że produkt ten jest nielegalny.
Tabaka to produkt tytoniowy, który nie ma żadnych właściwości psychoaktywnych. Pozostaje też dozwolona prawnie, zupełnie tak jak papierosy i saszetki nikotynowe.
Poprawne sposoby zażywania tabaki
Tabakę zażywa się na kilka różnych sposobów:
- wciągając szczyptę, która znajduje się pomiędzy dwoma opuszkami palców, tj. wskazującego i kciuka;
- wdychając z tabakierki anatomicznej;
- za pomocą specjalnie przeznaczonej w tym celu małej łyżeczki;
- z użyciem rurki.
Największe kontrowersje sprawia ostatnia metoda. Jest to jednak najczystszy sposób, pozwalający użytkownikowi na uniknięcie kłopotliwego brudzenia okolic nosa, ale jednocześnie sprawiający wrażenie czynu niedozwolonego. Wiele osób uważa wciąganie tytoniu rurką za niehonorowe i niepoprawne, co powoduje złe zrozumienie tego, czym jest tabaka przez resztę społeczeństwa.
Natomiast tabakierka anatomiczna to miejsce na ciele człowieka, które powstaje poprzez wyprostowanie dłoni, a następnie podniesienie kciuka do góry. U jego podstawy pojawi się wtedy wgłębienie służące do nasypania pożądanej ilości proszku.
Jak pachnie tabaka?
To, jak pachnie tabaka, zależy od wielu czynników jak np..:
- rodzaju tytoniu i jego stopnia wysuszenia oraz rozdrobnienia;
- obecności dodatkowych składników;
- poprawnego przechowywania proszku.
Zazwyczaj jest to głęboki aromat korzenno-przyprawowy, o lekko pikantnych nutach. W trafikach i sklepach dostępne są tabaki:
- owocowe;
- mentolowe;
- anyżowe;
- pikantne.
Nowicjuszom zaleca się wypróbowanie produktów owocowych, wilgotnych i grubo mielonych. Zawierają mniej nikotyny, a ze względu na ich fakturę nie powodują spływu substancji z dróg oddechowych do przełyku, co skutkowałoby nieprzyjemnym podrażnieniem.
Czy tabaka zawiera nikotynę?
Tabaka zawiera nikotynę i z tego względu uzależnia. Co ważne, jej sprzedaż osobom niepełnoletnim pozostaje niedozwolona.
Nikotyna zawarta w proszku tytoniowym wchłania się przez błonę śluzową nosa, co powoduje, że efekty jej zażycia są niemalże natychmiastowe. Z jej ilością łatwo przesadzić, dlatego amatorom zaleca się, aby zaczynać od bardzo małych dawek – dzięki temu można ograniczyć nieprzyjemne zawroty głowy do minimum.
Czy tabaka jest dobrą alternatywą dla palenia papierosów?
Tabaka składa się w większości z czystego tytoniu, któremu nie towarzyszą produkty uboczne powstałe w wyniku spalania, dzięki czemu uchodzi za mniejszą szkodliwą dla zdrowia niż klasyczne papierosy.
Największą różnicą pomiędzy paleniem tytoniu a wciąganiem go do nosa jest ryzyko zachorowania na nowotwór. Według badań przeprowadzonych w 2004 roku przez WHO i IARC tabaki nie uznaje się za substancję rakotwórczą. Chociaż są to instytucje rzetelne i wiarygodne, to trzeba pamiętać o tym, że te wnioski zostały wyciągnięte stosunkowo niedawno i mogą ulec zmianie.
Oczywiście nie da się zapominać o tym, że najzdrowszym rozwiązaniem jest zrezygnowania z wszystkich używek, które zawierają nikotynę lub tytoń, ale jeżeli szukasz sposobu, który pomoże Ci na samym początku rzucić nałóg palenia, to, zamiast sięgać po plastry nikotynowe, warto, abyś rozważył tabakę.