utrata dokumentow

Niestety podczas zagranicznych wyjazdów czasami zdarzają się nieprzyjemne sytuacje. Jedną z nich jest utrata dokumentów. Dowód czy paszport może zostać zgubiony, skradziony lub zniszczony, a jakoś trzeba przecież wrócić do Polski. Jeśli przytrafi Ci się taki kłopot, musisz działać od razu! W artykule przedstawiam Ci rady dotyczące postępowania w sytuacji utraty dokumentów za granicą. Co robić, dokąd pójść? Zapraszam do lektury!

Utrata dokumentów na wakacjach – co robić?

Postępowanie w przypadku utraty dokumentów na wakacjach może przebiegać na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, jakie dokumenty zostały zgubione lub skradzione. Jeśli przebywasz za granicą i masz przy sobie i paszport, i dowód osobisty, to jest szansa na to, że sytuacja będzie mniej skomplikowana. Będzie tak, gdy złodziej odbierze Ci jedynie dowód osobisty. Wtedy za pomocą paszportu i tak dostaniesz się do Polski. Jeśli jednak masz tylko jeden dokument i zgubisz go lub utracisz oba dokumenty tożsamości – sprawa nieco się komplikuje.

Mimo wszystko postaraj się opanować emocje, ponieważ nie ma sytuacji bez wyjścia. Nawet gdy zostaniesz bez żadnych dokumentów, wciąż będziesz mógł wrócić do domu. Potrzebna będzie jednak wizyta w konsulacie. Najpierw, gdy zorientujesz się, że nie masz przy sobie dowodu czy paszportu, natychmiast to zgłoś. Udaj się na policję i poinformuj służby o utracie dokumentów. W międzyczasie koniecznie zaloguj się do swojego profilu zaufanego na stronie rządowej i zastrzeż dokument. Dzięki temu nikt nie będzie mógł posłużyć się Twoim dowodem czy paszportem, ponieważ stracą one natychmiast ważność. Na policji otrzymasz natomiast zaświadczenie mówiące o tym, że doszło do utraty dowodu czy paszportu za granicą.

Jeśli do powrotu do kraju potrzebujesz utraconego paszportu, trzeba wyrobić w konsulacie paszport tymczasowy. Jest to usługa płatna, która może różnić się ceną w zależności od miejsca pobytu. Obowiązuje wtedy znacznie szybsza procedura niż w przypadku zwykłego paszportu. Dokument tymczasowy jest też krócej ważny, ale przynajmniej pozwala dostać się do domu. Warto pamiętać o tym, aby poza zgłoszeniem utraty dokumentów na policji czy w konsulacie, powiadomić jeszcze bank. Szczególnie wtedy, gdy razem z dowodem zniknęła także karta płatnicza.

Czy można ubezpieczyć się od kradzieży dokumentów?

Niestety nie ma takiego ubezpieczenia, które działałoby w sytuacji utraty dokumentów. Mimo tego zawsze warto wykupić ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny. Najlepiej, jeśli obejmuje ono zarówno zdrowie podróżnego, jak i jego bagaż. W ramach niektórych pakietów można bowiem liczyć na pomoc w procesie zgłaszania utraty dokumentów i wyrabiania tymczasowych. Poza tym, jeśli dokumenty zginą wraz z ubezpieczonym bagażem, można wtedy liczyć na odszkodowanie. Polecam jednak trzymać dokumenty zawsze blisko siebie i najlepiej w dwóch osobnych kieszeniach, jeśli masz i paszport, i dowód. Zawsze to większa szansa na to, że nawet w sytuacji kradzieży, zostaniesz chociaż z jednym dokumentem przy sobie.

Gdzie zgłosić zgubienie dowodu za granicą?

Wspomniałem już, że należy zastrzec dokument i zgłosić jego utratę na policji. Jeśli zaś chodzi o wyrobienie dokumentu tymczasowego, trzeba udać się do konsulatu polskiego. Co w sytuacji, w której w danym miejscu nie ma takiej instytucji? Nie musisz się tym martwić, ponieważ możesz wtedy skorzystać z konsulatu każdego innego państwa, które należy do Unii Europejskiej. Przed wylotem warto mieć już zanotowany gdzieś adres takiego miejsca, nawet w notatkach w telefonie. Nie zawsze za granicą mamy dostęp do internetu, więc taka informacja może okazać się przydatna w kryzysowej sytuacji.

Nie masz przy sobie paszportu – co teraz?

Za granicę nie zawsze zabieramy ze sobą paszport, ponieważ nie zawsze jest taka potrzeba. Nie do wszystkich krajów jest on konieczny do przekroczenia granic. Co wtedy, gdy zgubisz dowód i nie masz przy sobie paszportu? Procedura wygląda dokładnie tak samo – zgłaszasz sprawę na policji, zastrzegasz dowód i udajesz się po dokument tymczasowy do konsulatu.

Co po powrocie do Polski?

Po powrocie do Polski konieczne jest wyrobienie na nowo zgubionych dokumentów. Jeśli doszło do utraty dowodu, to wniosek należy złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Wydanie dowodu osobistego jest darmowe. Jeśli straciłeś paszport, musisz udać się do biura paszportowego. Znajdują się one zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Ten dokument nie jest już bezpłatny i bez żadnych zniżek kosztuje 140 zł. Na niższą cenę mogą liczyć m.in. studenci czy osoby z niepełnosprawnościami. Gdy skradziono Ci prawo jazdy, wniosek o nowe możesz złożyć w starostwie lub urzędzie miasta. W przypadku Warszawy w grę wchodzą także urzędy dzielnic. Taka przyjemność wyniesie Cię nieco ponad 100 złotych. W przypadku karty płatniczej możesz zamówić nową kartę np. online lub przez telefon.

Utrata dokumentów na wakacjach to oczywiście bardzo niemiła niespodzianka, jednak na całe szczęście nie musisz martwić się, że nie będziesz mógł wrócić do Polski. No, chyba że zorientujesz się o braku dokumentów chwilę przed odlotem. Wtedy najpewniej nie zdążysz pojechać do konsulatu, wyrobić paszportu tymczasowego i wrócić na lotnisko. Uważaj na swoje dokumenty – trzymaj je w sejfie, gdy nie są Ci potrzebne, a także noś je blisko siebie i nigdy na widoku.

8 / 100

Dodaj komentarz