W dobie wszechogarniającej cyfryzacji ludzie coraz częściej i w coraz młodszym wieku zmagają się z problemami ze wzrokiem. Wady wzroku dotyczą mnóstwa osób, ale na szczęście można sobie z nimi radzić. Są soczewki, są okulary, a coraz powszechniejsze stają się również zabiegi laserowej korekcji wad wzroku. Zebrałem wszelkie informacje, które pomogą Ci zgłębić wiedzę na temat tej metody. Dowiedz się, czy jest to bezpieczne, jakie są przeciwwskazania i ile to wszystko kosztuje!
Co to jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który polega na zmodyfikowaniu kształtu rogówki za pomocą lasera. Specjalista znieczula miejscowo pacjenta i laserem koryguje kształt jego oka w taki sposób, aby całkowicie pozbyć się wady. Zabieg ten ma właśnie tę przewagę nad soczewkami czy okularami, że nie zabiera wady jedynie na chwilę, ale zupełnie ją niweluje. Po wykonaniu laserowej korekcji wzroku nie trzeba już nosić soczewek ani okularów. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którym korekcja wady na co dzień przeszkadza.
Co ciekawe, zabieg jest bardzo szybki i przyjemny. Szczególnie w porównaniu do innych zabiegów wykonywanych u lekarzy, przed którymi zwykle mocno się stresujemy. Okazuje się, że laserowa korekcja jednego oka trwa tylko kilka minut. Dzięki znieczuleniu miejscowemu nie czuć nawet tego, co dzieje się na rogówce. Pacjentów nie poddaje się narkozie, więc cały czas są oni świadomi i czuwają nad tym, co się dzieje.
Laserowa korekcja wady wzroku – dla kogo?
Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem laserowej korekcji wzroku, to musisz wiedzieć o tym, że tylko niektóre wady Ci ją umożliwiają. Na szczęście jednocześnie są to te najpopularniejsze. Zabieg można przeprowadzić bowiem u pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem. Zanim trafisz pod laser, czekają Cię wizyty u specjalistów i proces kwalifikacji do zabiegu. Lekarz musi dokładnie sprawdzić, czy mimo tego, że Twoja wada może być w ten sposób zniwelowana, to nie występują u Ciebie żadne inne przeciwwskazania.
Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?
Przejdę teraz do kwestii, która pewnie interesuje Cię najbardziej, czyli… ile to wszystko kosztuje? Niestety trzeba liczyć się z tym, że laserowa korekcja wady wzroku nie podlega refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjent jest zatem zdany całkowicie na siebie, a koszt zabiegu zależy od kilku czynników. Trzeba udać się na kilka wizyt i badań przed samym zabiegiem, które nie są przecież za darmo. Ogromną rolę w kosztach odgrywa sama klinika i lasery, jakie są w niej wykorzystywane. Na rynku cały czas pojawiają się nowe rozwiązania i w im lepsze narzędzia wyposażony jest specjalista, tym bardziej rośnie cena zabiegu.
Wiele zależy od lokalizacji. W dużych miastach koszty wszystkiego są wyższe, dlatego liczy się także to, gdzie mieszkasz. Dobór odpowiedniej metody zabiegu jest uzależniony od wady wzroku i średnio można przyjąć, że za jedno oko (po uwzględnieniu wszystkich czynników, które omówiłem) trzeba zapłacić od 1,5 tysiąca do nawet 5 tysięcy złotych. Jeśli wada dotyczy obu oczu w takim samym stopniu, koszt ulega oczywiście podwojeniu. Jak widać, nie jest to tania przyjemność, ale może naprawdę poprawić komfort codziennego życia.
Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?
Bezpieczeństwo zabiegu to druga obok kosztów sprawa, która najbardziej interesuje pacjentów. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież nikt nie chce narażać się na okropne skutki uboczne i jeszcze za to płacić. Lasery mogą kojarzyć się z bardzo silnymi promieniami, które wręcz wypalają otwory w metalowych drzwiach do skarbców czy zabijają przeciwników jak oczy Homelandera w The Boys. Oczy są bardzo delikatne i rozumiem, że zabieg może budzić obawy. Sporo jednak o tym poczytałem i wiem, że tak naprawdę zupełnie nie ma się czego bać.
Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku wykonuje się od kilkudziesięciu lat. Od początku stopień jakichkolwiek powikłań był niski, a dziś w dobie nowoczesnych technologii skutki uboczne właściwie prawie nigdy się nie wydarzają. W trakcie zabiegu laser jest precyzyjnie skoncentrowany na miejscu rogówki, które ma zregenerować. Pulsowanie występuje tylko w punkcie, w którym ma wystąpić. Maszyna automatycznie przerywa pracę, gdy poruszysz okiem. Ultraprecyzyjne czujniki sprawiają, że nie ma szans na to, aby laser zmienił strukturę oka w niepożądanym miejscu.
Poza tym laser nie wchodzi do środka oka i nie dokonuje tam zmian. Kształtuje jedynie rogówkę, aby zniwelować zakłócenia widzenia. Jeśli mimo moich zapewnień obawiasz się tego zabiegu, to koniecznie udaj się na wizytę do lekarza, który dokładnie opisze Ci, jak wygląda ten cały proces. Gdy poznasz zasady działania precyzyjnych mechanizmów, Twoje lęki z pewnością znikną, a perfekcyjna ostrość wzroku powróci do Twojego życia.
Laserowa korekcja wzroku – przeciwwskazania
Laserowa korekcja wzroku jest naprawdę super, ale niestety nie każdy może z niej skorzystać. A szkoda… Aby upewnić się, że możesz poddać się zabiegowi, musisz wykonać szereg badań i rozmawiać ze specjalistą. Ja przedstawię Ci kilka zjawisk, które stanowią przeciwwskazanie do naprawy wzroku laserem. Oto one:
- za duża wada wzroku (mowa tu o naprawdę sporych przypadkach, nawet powyżej 10 dioptrii);
- nieodpowiedni wiek (zabiegu nie wykonuje się u dzieci ani pacjentów w bardzo podeszłym wieku);
- ciąża lub karmienie dziecka piersią;
- choroby typu nowotwory, cukrzyca czy problemy hormonalne;
- zaćma czy jaskra;
- zespół suchego oka.
Laserowa korekcja wzroku – rekonwalescencja
Jak już dobrze wiesz, laserowa korekcja wzroku nie jest bardzo poważnym zabiegiem. Niskie ryzyko powikłań i brak bólu czy wielkiej ingerencji chirurgicznej sprawia, że to jedna z przyjemniejszych „operacji”, jakim można się poddać. Tak czy inaczej wymaga pewnej rekonwalescencji. Trzeba bardzo uważać na oko i nie narażać go na działanie różnych czynników, które mogłyby spowodować jakieś powikłania. Warto zrezygnować z kąpieli w basenie, makijażu oka, wystawiania się na pełne słońce, mocnego wysiłku czy nawet prowadzenia auta.
Na dworze najlepiej przez jakiś czas nosić okulary z filtrami chroniącymi przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Ponadto zaleca się sporo odpoczynku i po prostu stosowanie się do indywidualnych zaleceń lekarza. Niektórych rzeczy należy unikać przez około tydzień, niektórych nawet do dwóch miesięcy. Rozmowa ze specjalistą na temat Twojego konkretnego przypadku z pewnością Ci wszystko wyklaruje. W pierwszych dniach możesz odczuwać nieco dyskomfortu w oku, ale nie powinien on być na tyle silny, abyś nie mógł normalnie funkcjonować.
Jeśli okulary lub soczewki drażnią Cię na co dzień, warto zainteresować się korekcją laserową. Nowe soczewki, oprawki okularowe czy chusteczki do czyszczenia szkieł także kosztują, więc jeśli masz możliwość wydania większej sumy jednorazowo, polecam się zastanowić. Niektóre kliniki oferują także płatność w systemach ratalnych. Powodzenia!