Pomysł kupienia smartwatcha dla dziecka często budzi zdziwienie. Najmłodsi przesiadują całe godziny przed ekranem smartfonów i tabletów, a Ty chcesz podarować swojej pociesze kolejny gadżet?! Zdania na temat słuszności takiego przedsięwzięcia są podzielone, jednak nie ulega wątpliwości, że smartwatch równa się większe bezpieczeństwo. Jakie są funkcje tego urządzenia i czy warto kupić je swojemu dziecku?
Funkcje smartwatcha dla najmłodszych
Smartwatch dla dzieci jest tańszy od urządzenia dla dorosłych i posiada mniej funkcji. Zresztą bardzo dobrze, no bo po co 10-latkowi zaawansowane monitorowanie treningu czy możliwość obliczania składu ciała? No właśnie. Przede wszystkim smartwatch jest wyposażony w lokalizator GPS, który umożliwia rodzicom sprawdzenie miejsca, w jakim obecnie znajduje się ich dziecko.
Co więcej, niektóre z urządzeń wzbogacono o opcję tak zwanej geosiatki. Zasada jej działania jest prosta – Ty wyznaczasz bezpieczny teren do zabawy dla swojej pociechy, a w razie, gdy dziecięca ciekawość pokusi ją, aby wybrać się na przykład w okolice ruchliwej drogi, urządzenie natychmiast Cię o tym informuje. Przede wszystkim chodzi tu właśnie o bezpieczeństwo, dlatego smartwatche dla dzieci mają przycisk SOS. Po jego przyciśnięciu do rodzica lub opiekuna wysyłany jest komunikat alarmowy wraz z lokalizacją dziecka, co ma umożliwiać szybką reakcję w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.
Oprócz tego urządzenia wyposażone w kartę SIM umożliwiają wymianę wiadomości tekstowych oraz głosowych, a także wykonywanie połączeń. Niektóre smartwatche dla dzieci posiadają także mały, wbudowany aparat, przy pomocy którego powstają zdjęcia na zasadzie selfie. Samo przytoczenie funkcji takiego gadżetu bez wyjaśnienia możliwości ich praktycznego wykorzystania brzmi trochę jak przejaw nadgorliwości i próba inwigilacji własnego dziecka. Jednak sam pewnie wiesz, że życie pisze różne scenariusze i niekiedy stawia nas w sytuacjach, których kompletnie się nie spodziewaliśmy. Jako dorośli zazwyczaj jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem samodzielnie, natomiast dziecko zwróci się o pomoc do rodziców. Zwolennikom smartwatchy dla najmłodszych nie chodzi więc o chory nadzór, tylko o możliwość szybkiego kontaktu z dzieckiem, a co za tym idzie – o bezpieczeństwo.
Smartwatch dla dziecka – czy warto?
Pamiętasz czasy, kiedy jako dziecko od rana do wieczora spędzałeś czas na podwórku? Podczas zabawy z rówieśnikami nie kontaktowałeś się z rodzicami, no bo jak? Nikt nie miał telefonu, a co dopiero smartfona, w razie potrzeby podbiegaliśmy pod okna i wykrzykiwaliśmy wniebogłosy najważniejsze pytanie dzieciństwa: Mamo, czy mogę zostać jeszcze godzinę dłużej? Owszem, czasy bez wszechobecnej technologii były fajne. Dorośli często z przekąsem opowiadają swoim dzieciom historię rozpoczynające się od kultowego już wstępu: „A w moich czasach, to…”. Po tej fazie następuje pełna zwrotów akcji kontynuacja w postaci opowieści o barwnych czasach dzieciństwa i wręcz bohaterskiego wychodzenia z wszelkich tarapatów.
Zapomina się tylko o jednym – często pamiętamy głównie to, co miłe i przyjemne, a jako dzieci niejednokrotnie nie zdawaliśmy sobie sprawy z powagi sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Dam sobie głowę uciąć, że bywały momenty, kiedy potrzebowałeś natychmiastowego kontaktu z rodzicem, bo na przykład kolega złamał rękę albo koleżanka spadła z roweru. No właśnie, a teraz Twoja pociecha może dać Ci znać o czymś ważnym od razu. Kwestia bezpieczeństwa zdecydowanie przeważa szalę na korzyść smartwatchy dla dzieci. I nie mówię tu o przesadnym kontrolowaniu, jestem bardzo daleki od nieustannego sprawdzania lokalizacji swojego potomstwa, gdy miło spędza czas z rówieśnikami. W końcu dzieciom trzeba ufać, a nie je chorobliwie nadzorować. W tym przypadku chodzi jednak o zwyczajną, rodzicielską troskę.
Oczywiście, dziecko w razie potrzeby mogłoby zadzwonić do rodzica za pomocą telefonu. Tylko że smartfon to cała masa aplikacji, wciągających gier i filmów, a nie na tym ma polegać spędzanie przez najmłodszych czasu na świeżym powietrzu. Smartwatch może być więc alternatywą dla telefonu w przypadku, gdy chcesz mieć kontakt z dzieckiem, a jednocześnie usiłujesz chronić je przed spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w wirtualnym świecie. Dodatkowo takie urządzenie zdecydowanie trudniej zgubić (przez cały czas znajduje się na nadgarstku) oraz zniszczyć, co podczas zabawy z telefonem w kieszeni jest wyjątkowo częstą przypadłością.
Reasumując, smartwatch dla dziecka może być dobrym pomysłem, ale wiadomo, że decyzja o zakupie takiego urządzenia to bardzo indywidualna kwestia. Absolutnie nie zamierzam tu prawić morałów i wciskać metod wychowawczych, bo każdy z nas jest inny, a Ty sam najlepiej wiesz, co będzie odpowiednie dla Twojej ukochanej pociechy. Warto jednak spojrzeć na smartwatcha jak na mniej absorbujące od telefonu urządzenie, które zwiększy bezpieczeństwo dziecka.
Jak wybrać najlepszy smartwatch dla dziecka?
Na pewno nie zdziwi Cię stwierdzenie, że smartwatch dla dziecka powinien być przede wszystkim wytrzymały. Bieganie, skakanie, przechodzenie przez szczeliny między płotem, wchodzenie na drzewa i mnóstwo innych zajęć typowych dla najmłodszych to iście ekstremalne warunki użytkowania dla takiego urządzenia. Dobrze, jeśli smartwatch jest całkowicie wodoszczelny, albo chociaż odporny na zachlapanie napojem czy kroplami deszczu z kałuży.
Zwróć uwagę również na to, aby urządzenie było wyposażone w wytrzymałą baterię, która nie wyczerpie się w najmniej oczekiwanym momencie. To gadżet dla dziecka, dlatego inteligentny zegarek musi być miękki i wygodny, najlepiej z elastycznym, niekrępującym ruchów paskiem w jednym z kolorów tęczy.
Małe dzieci i technologia to wyjątkowo drażliwy temat. Nic w tym dziwnego, w końcu chcemy chronić najmłodszych i zapewnić im wszystko to, co najlepsze. Z pewnością decyzję o zakupie smartwatcha dla dzielnego ucznia podstawówki należy dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety tego pomysłu.