tankowanie auta

Zastanawiasz się, jaki silnik wybrać – benzynę czy diesla? Trzeba przyznać, że każdy z nich ma swoje mocne, ale i słabe strony. W poniższym wpisie zebrałem najważniejsze informacje na temat różnic pomiędzy dieslem a benzyną. Dzięki temu poznasz korzyści płynące z użytkowania obu tych typów samochodów i przekonasz się, który z nich jest dla Ciebie lepszy. Ciekawy? No to zapraszam do lektury!

Czym różni się diesel od benzyny?

Zanim zdecydujemy, czy lepiej wybrać diesla, czy może jednak benzynę, to wyjaśnijmy sobie, czym różnią się silniki aut napędzanych jednym i drugim. Może dla niektórych to oczywiste, ale jednak wydaje mi się, że ludzie często nie wiedzą, na czym polegają różnice. Otóż silnik benzynowy do uruchomienia potrzebuje zapalnika. Jest nim iskra, która trafia do cylindra. Powstaje ona w aparacie zapłonowym i to właśnie dzięki niej tłoki silnika rozpoczynają swoją pracę. Zupełnie inaczej pracuje natomiast silnik diesla.

Nie potrzebuje iskry, by uruchomić samochód, ponieważ ma on zapłon samoczynny. W praktyce oznacza to, że dochodzi tam do powstania bardzo wysokiego ciśnienia. Ciśnienie to powoduje natomiast wzrost temperatury w obwodzie silnika i gdy spotyka się ono z paliwem, dochodzi do uruchomienia auta. Oba rodzaje paliwa wykorzystywane są w zupełnie innych napędach, dlatego pod żarnym pozorem nie można wprowadzić oleju napędowego do benzyniaka ani benzyny do diesla.

Jeśli jesteś na stacji paliw, możesz zauważyć, że średnica wlewu benzyny jest mniejsza niż średnica wlewu oleju napędowego. Da się zatem wprowadzić benzynę do silnika diesla, choć i niekiedy zdarzają się sytuacje odwrotne. Aby móc ocenić potencjalne szkody, trzeba wiedzieć, jak szybko doszło do zauważenia pomyłki. W najlepszym przypadku zorientujesz się o tym, co robisz, gdy tylko zaczniesz tankować samochód. W najgorszym, gdy wyruszysz już w trasę z pełnym bakiem niewłaściwej substancji.

Jeśli wlejesz tylko trochę benzyny, możesz jeszcze zalać cały silnik olejem napędowym i nic poważnego nie powinno się stać. Jeśli wlejesz sporo, ale zorientujesz się przed odpaleniem auta, trzeba będzie opróżnić bak, wymienić filtry i wszystko dokładnie wyczyścić. Jeśli wyruszysz w trasę, auto po pokonaniu pewnego odcinka zgaśnie, ponieważ dojdzie do poważnego uszkodzenia silnika. To przypadki skrajne, ale niestety czasami się zdarzają, więc miej się na baczności. W cenie naprawy takiego uszkodzenia można też kupić nowe auto…

Diesel – wady i zalety

Omówię Ci teraz pokrótce wady i zalety obu rodzajów napędu samochodowego, abyśmy na koniec mogli sobie podsumować, który silnik będzie lepszym wyborem właśnie dla Ciebie. Podstawową zaletą diesla jest to, że mało pali. Co wiąże się z niskim spalaniem? Jest to oczywiście fakt, że mniej płaci się za tankowanie. W dzisiejszych czasach ceny paliw dynamicznie się zmieniają, ale mimo tego między benzyną a olejem napędowym różnice za jeden litr nie są zbyt duże. Jeśli chodzi o spalanie, to diesel może palić nawet dwa litry mniej niż benzyniak w przeliczeniu na 100 kilometrów. I choć auto napędzane dieslem prowadzi się bardzo komfortowo, to rozwiązanie to ma także swoje wady.

Układ silnikowy jest bardzo skomplikowany i zaawansowany technologicznie. Sprawia to, że bywa nieco bardziej awaryjny, a jego naprawy są droższe niż reperowanie silnika na benzynę. Ponadto auta z dieslem są droższe i głośniejsze niż te w wersji benzynowej. Gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, może wystąpić problem z uruchomieniem silnika. Silniki diesla nazywa się także silnikami wysokoprężnymi.

Benzyna – wady i zalety

Wady i zalety benzyniaka to właściwie odwrotności wad i zalet diesla. Do korzyści płynących z użytkowania auta na paliwo można zaliczyć mniejszą awaryjność silnika, nieco cichszą pracę i niższą cenę zakupu samochodu. Wśród wad znajduje się oczywiście wyższe spalanie, a co za tym idzie – większe wydatki podczas wizyt na stacjach benzynowych.

Różnice są widoczne tym bardziej teraz, gdy zmagamy się z galopującą inflacją. W przypadku awarii za naprawę prawdopodobnie zapłacisz mniej niż w przypadku diesla, ponieważ ten układ napędowy jest znacznie prostszy. Jeśli zatem weźmie się pod uwagę koszt tankowania obu rodzajów silników, ale i koszt ich napraw, może okazać się, że mimo wydatków na benzynę, to właśnie ten rodzaj silnika pozwala na większe oszczędności.

Diesel czy benzyna – co wybrać?

Rywalizacja diesel vs benzyna toczy się od lat. Są zwolennicy zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania, lecz tak naprawdę przy wyborze kluczowe jest określenie swoich potrzeb. Konstrukcja obu napędów sprawia, że z dieslem lepiej pokonywać długie trasy, natomiast benzyniak sprawdzi się w jeździe krótkodystansowej czy po mieście. Diesel to także dobra opcja do samochodów, które wykorzystuje się np. w transporcie ciężkich materiałów. Lepiej niż silnik na benzynę dopasowuje się on do sporego obciążenia.

Gdy jeździ się po mieście, co chwilę trzeba zmieniać bieg, hamować, ruszać i dopasowywać prędkość do sytuacji na drodze. To sprawia, że obroty silnika często ulegają zmianie, co lepiej znosi właśnie silnik na benzynę. Długie trasy pozwalają na znacznie stabilniejszy poziom obrotów, dlatego tam poleca się przede wszystkim diesle. Ze względu na to, że diesel może nie odpalić w trakcie zimy, trzeba mieć raczej garaż, aby zdecydować się na ten typ auta.

Mam nadzieję, że chociaż trochę rozwiałem Twoje wątpliwości. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem typu auta, zwróć uwagę przede wszystkim właśnie na swoje potrzeby. Choć diesel zużywa mniej paliwa, nie zawsze okazuje się oszczędniejszym rozwiązaniem. Wszystko ma swoje wady i zalety, dlatego przemyśl to dobrze i ciesz się autem dopasowanym do własnych potrzeb.

11 / 100

Dodaj komentarz