apteczka samochodowa

Dobrze zaopatrzona apteczka to niezbędny przedmiot w każdym domu, jak i w każdym samochodzie. W końcu podczas podróży można się skaleczyć, doznać guza, siniaka lub innego urazu. Apteczki samochodowe nie muszą być skomplikowane, ale powinny zawierać pewne niezbędne elementy. Jakie? Odpowiedź w artykule!

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa?

Przejdźmy do najważniejszego pytania – czy jesteś zobowiązany do posiadania apteczki w samochodzie? Otóż nie. W Polsce nie musisz jej mieć wcale. Mimo to Twoim obowiązkiem jest udzielenie pomocy każdej osobie poszkodowanej. Jasne, jest to możliwe bez kompresów czy nożyczek. Warto jednak wozić ze sobą chociażby niewielki organizer, który może się przydać nie tylko przy ewentualnym wypadku, ale i w trakcie wycieczki rodzinnej czy też kiedy dziecko zedrze sobie kolano.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Zawartość apteczki samochodowej dla wielu osób jest dość oczywista. Powinna zawierać przede wszystkim elementy potrzebne do opatrzenia ran, czy zabezpieczenia złamań. Warto dopasować wyposażenie do własnych potrzeb. Jeśli masz dzieci, do apteczki włóż więcej plastrów i bandaży. W końcu dzieciaki co chwile coś sobie robią, więc lepiej być na to przygotowanym. Poniżej znajdziesz listę wszystkiego, co warto mieć w środku.

W apteczce powinny znaleźć się:

  • cztery opatrunki indywidualne (bandaże opatrunkowe) w trzech rozmiarach: K, M i G, a tuż za nimi pięć opasek podtrzymujących elastycznych o dwóch długościach – 6 i 8 cm;
  • kompresy – przydadzą się trzy opakowania po dwie gazy o wymiarach 10×10 cm;
  • plastry;
  • chusta trójkątna;
  • nożyczki;
  • koc ratunkowy;
  • przylepiec;
  • rękawiczki winylowe;
  • maska medyczna;
  • must-have to także dwie sztuki chusteczek odkażających.

Jeśli nie masz czasu na rozdrabnianie się i osobne kupowanie całej zawartości apteczki, zawsze możesz skorzystać z gotowej opcji. To wygodne rozwiązanie, które oferuje każda apteka.

Czego nie powinno się umieszczać w apteczce?

Wyposażając apteczkę warto umieścić w niej tylko najważniejsze elementy, a nie całą aptekę. Niewskazane jest trzymanie w niej m.in. środków do dezynfekcji czy ligniny. Wydawałoby się, że będą to przydatne akcesoria, jednak lignina ani wata nie nadają się do przemywania ran, bo mogą zostawiać za sobą niechciane włókna. Natomiast jeśli chodzi o płyn do dezynfekcji, może on zniszczyć wszystkie opatrunki i kompresy, jeśli przez przypadek się wyleje. Nie ma co ryzykować. Płyn antybakteryjny i tak możesz mieć zawsze pod ręką.

Leków nie umieszczaj w apteczce ze względu na ich daty przydatności i zmiany temperatury. Te, które przydadzą się w podróży, możesz przewozić w kosmetyczce. To świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli masz małe dzieci, które np. chorują na alergię czy chorobę lokomocyjną.

W jakim miejscu powinna znajdować się apteczka?

Ważne jest to, aby umieścić ją w łatwodostępnym miejscu. Najczęściej wybieraną lokalizacją jest schowek po stronie pasażera lub podłoga pod fotelem. Niektórzy trzymają ją również w bagażniku.

Poza miejscem ważne jest też opakowanie apteczki. Wiadomo, jeśli schowasz wszystkie potrzebne produkty w zwykłym pudełku, to nie każdy domyśli się, że właśnie tam ma szukać nożyczek i chusty. Apteczka powinna rzucać się w oczy, dlatego warto zdecydować się na jaskrawe opakowanie. Pamiętaj też o odpowiednim oznaczeniu. Wystarczą naklejki z napisem apteczka lub biały krzyż (czyli typowe, europejskie oznakowanie), które kupisz w sklepie z częściami samochodowymi. To gotowy przepis na to, aby każdy bez problemu ją zauważył. Tak jak już pisałem, ma to ogromne znaczenie. Powodzenia!

6 / 100

Dodaj komentarz