Alkomat w samochodzie

Alkomat kojarzy nam się z policyjną kontrolą i nieprzyjemnościami na drodze. Nie powinno tak być, ponieważ to niewielkie urządzenie jest na tyle ważne, że powinno być stałym wyposażeniem każdego pojazdu. Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może mieć bardzo poważne konsekwencje. Wsiadając za kierownicę po hucznej imprezie stanowimy zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Istotne, abyśmy zawsze o tym pamiętali i zanim wsiądziemy do auta upewnili się, że jesteśmy w stanie prowadzić, warto więc zaopatrzyć się w alkomat, który dostarczy nam takich informacji.

Badanie alkomatem pozwoli na realną ocenę sytuacji

Wiele osób, gdy budzi się po hucznej imprezie sądzi, że wypity alkohol podczas 3-4 godzin snu wyparował i można bez najmniejszych obaw wsiąść za kierownicę.Taka sytuacja dotyczy również osób, które poprzedniego dnia wypiły w domowym zaciszu kilka lampek wina. Czy tak jest w rzeczywistości i wystarczy drzemka, by wszystkie obawy mogły zniknąć? Oczywiście nie!

Alkomat - urządzenie, które ratuje życie - MrGentleman.pl

Alkohol działa w organizmie jeszcze przez około 24 godziny. Rzecz jasna, nie da się dokładnie sprecyzować takiego czasu, wszystko zależy między innymi od wieku i wagi osoby spożywającej alkohol, ale zazwyczaj czas jest o wiele dłuższy niż nam się wydaje.

Niezmiernie ważne jest, aby nie ufać swojemu przeczuciu i zanim wsiądziemy do pojazdu upewnić się, czy aby na pewno możemy to zrobić. Stawka jest bardzo wysoka. Wielu kierowców, którzy sądzili, że są w doskonałej formie, a niewyspanie i wypity poprzedniego dnia alkohol nie mają w ich przypadku najmniejszego znaczenia byli sprawcami wypadków, w których ginęły niewinne osoby. Każdy kierowca powinien więc upewnić się, że gdy zacznie prowadzić swój samochód nie stworzy zagrożenia dla siebie i innych osób.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu alkomatu

Alkomat nie jest drogim urządzeniem i nie nadszarpnie w dużym stopniu naszego budżetu, a może ocalić nas od bardzo poważnego błędu. Dostępne są modele alkomatów w szerokim przedziale cenowym, możemy zdecydować się na model za 50, 100, 200 czy 300 złotych lub jeszcze droższy, wszystko  zależy od naszych preferencji.

W wielu sklepach znajdziemy alkomaty, które umożliwią nam przeprowadzenie bardzo precyzyjnych pomiarów. Większość modeli jest  bezproblemowa w obsłudze, wyposażona w duży wyświetlacz LCD, na którym łatwo odczytamy pomiar, urządzenia mają też trwałą obudowę, która jest odporna na zarysowania i różnego typu uszkodzenia. Co istotne, większość modeli wyposażona jest też w funkcję zapamiętywania pomiarów, na przykład 64 ostatnich, dzięki temu możemy wszystko dokładnie sprawdzić i przeanalizować.

Ważną funkcją jest również alarm – zarówno dźwięk, jak i migające światełko, które uruchamiają się, gdy przekroczony zostanie dopuszczalny próg. Nie musimy się również martwić o to, że urządzenie ulegnie awarii i poda nam złe dane. Nowoczesne modele alkomatów mają funkcję informującą o uszkodzeniu sensora czy nieprawidłowo wykonanym pomiarze.

Zakupić również możemy alkomaty jednorazowe, które nie są drogie a ich obsługa jest bardzo prosta. Jeśli więc nie możemy pozwolić sobie na zakup alkomatu, warto zaopatrzyć się przynajmniej w te jednorazowego użytku.

Niewielki koszt, wielkie korzyści – alkomat w każdym samochodzie

Podsumowując, alkomaty umożliwiają przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów, są niedrogie i łatwe w obsłudze. Są też niewielkie i lekkie, nie zabiorą wiele miejsca, a mogą ocalić niejedno życie. Warto wyposażyć swój samochód w alkomat, by zawsze mieć pewność, że siadając za kierownicę jesteśmy całkowicie trzeźwi.

Takie urządzenia są dostępne w wielu sklepach dlatego, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, zdecydować się na taki zakup.

Dodaj komentarz