Zdrowy tryb życia stanowi klucz do dobrego samopoczucia. Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna są niezbędne, aby do późnego wieku być sprawnym i w pełni cieszyć się życiem. Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także silnych mięśni oraz stawów. Przeczytaj nasze wskazówki na temat zdrowego trybu życia, a potem zacznij je wdrażać.
Czym jest zdrowy tryb życia?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie to nie tylko brak chorób i dolegliwości – to stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego. Jak go osiągnąć? Jedyną drogą jest zdrowy styl życia. Składają się na niego wszelkiego rodzaju działania, które wspierają utrzymanie ogólnej dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej.
Zdrowy tryb życia to przede wszystkim zrównoważona dieta pełna warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, białka oraz dobrych tłuszczów. Odpowiednie proporcje składników odżywczych oraz zróżnicowanie posiłków pozwalają zachować zdrowie przez wiele lat. Jeżeli zastanawiasz się, na czym polega zdrowy styl życia poza tym, to musisz wiedzieć, że aktywność fizyczna jest równie ważna.
Jak zacząć zdrowy tryb życia? Początki bywają trudne, dlatego nie wprowadzaj naraz zbyt wielu zmian. Ogranicz jedzenie słodyczy i fast foodów. Zadbaj o więcej warzyw w posiłkach. Nie musisz od razu iść na siłownię lub regularnie biegać, ale wydłużaj czas spacerów i spróbuj poćwiczyć w domu przynajmniej 10 minut dziennie. Gdy poczujesz się lepiej, zacznij ten czas wydłużać. Unikaj nadmiernego stresu, a jeżeli nie jest to możliwe, znajdź sposób na pełny relaks. Zadbaj o odpoczynek i zdrowy sen.
Skąd czerpać pomysły na dobry trening?
Regularne ćwiczenia skutecznie wzmacniają mięśnie. Wpływają na zwiększenie masy mięśniowej, dzięki czemu łatwiej schudnąć i utrzymać prawidłową wagę. Poza tym zwiększają wydolność oddechową, pobudzają krążenie i wpływają pozytywnie na samopoczucie. Nie przejmuj się, jeżeli ćwiczenia nigdy nie były Twoją mocną stroną, trening dla początkujących ułatwi Ci wypracowanie dobrej formy.
Ile powinien trwać trening? Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ zależy od tego, jaki jest jego cel. Celem może być pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej lub zbudowanie masy mięśniowej. Jednej osobie będzie chodzić o zwiększenie kondycji, a innej o utrzymanie obecnej wagi. Chociaż różnice w doborze treningu bywają znaczące, są pewne zalecenia, na które warto zwrócić uwagę. Dorosła osoba powinna wykonywać co najmniej 150 minut treningu aerobowego w tygodniu. W przypadku intensywniejszych ćwiczeń ten czas może zostać skrócony do 75 minut.
W każdej chwili możesz rozpocząć trening online, który jest idealny dla osób, którym trudno zorganizować czas na zajęcia fitness lub nie mają ochoty na towarzystwo podczas aktywności fizycznej. Na stronie https://centrumrespo.pl/atlas/ znajdziesz mnóstwo instrukcji ćwiczeń na różne partie ciała. Stopniowo zwiększaj poziom trudności i liczbę powtórzeń. Dostosuj trening do swoich możliwości i indywidualnych potrzeb.
Zdrowe posiłki i pomysły na nie
Zdrowe odżywianie zaczyna się od ograniczenia produktów, które najbardziej szkodzą. Postaraj się unikać przetworzonej żywności, nadmiaru cukru i soli. Zadbaj o regularność posiłków. Praktyczne informacje na temat zdrowego jedzenia znajdziesz na stronie https://centrumrespo.pl/blog/. Wbrew pozorom skomponowanie posiłku korzystnie wpływającego na organizm nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Potrzeba tylko nieco wprawy, aby nauczyć się wybierać pełnowartościowe produkty i odpowiednio je komponować.
Zwróć uwagę na makroskładniki w diecie. Ważne są ich odpowiednie proporcje. Makroskładniki – co to? Za makroskładniki uznaje się trzy składniki odżywcze, które dostarczają organizmowi energii i są niezbędne, aby prawidłowo funkcjonował. Mowa o białku, węglowodanach i tłuszczu. W zależności od wieku, płci, masy ciała i stanu zdrowia zapotrzebowanie na makroskładniki będzie się różnić, ale muszą być obecne w diecie każdego człowieka.