Jak poprawnie reagować w kryzysowych sytuacjach? Wiedza o tym może uratować życie Twoje lub kogoś bliskiego. Niekiedy stres utrudnia racjonalne myślenie, dlatego przygotowałem dla Ciebie kilka istotnych porad. Zapoznaj się z nimi i postaraj się je zapamiętać dla własnego dobra.
Naucz się podstaw pierwszej pomocy
Listę przygotowanych przeze mnie porad otwiera pierwsza pomoc. To niezbędny element przygotowania do działania w sytuacjach zagrożenia życia. Ta fundamentalna wiedza umożliwia szybkie i skuteczne reagowanie w przypadku wystąpienia:
- wypadków;
- urazów;
- nagłych zdarzeń medycznych.
Znajomość procedur pierwszej pomocy może znacząco zwiększyć szansę na przeżycie i zmniejszyć ryzyko trwałych uszkodzeń zdrowia u poszkodowanych.
Gdzie się tego wszystkiego nauczyć? Możesz spróbować samodzielnie zdobyć wiedzę lub skorzystać ze szkoleń organizowanych m.in. przez PCK i straż pożarną. Dzięki temu zachowasz spokój i skupisz się nawet w stresujących, trudnych sytuacjach.
To inwestycja w bezpieczeństwo własne i wszystkich Twoich bliskich. Pamiętaj o tym, że ryzyko niespodziewanych wypadków istnieje w codziennym życiu od zawsze – nawet w domu, pracy lub podczas wypoczynku. Dobrze, abyś stał się potencjalnym ratownikiem, by móc wkroczyć w odpowiednim momencie.
Techniki pierwszej pomocy
Przede wszystkim powinieneś nauczyć się technik:
- resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO);
- postępowania przy zadławieniach;
- opatrywania ran;
- stabilizowania poszkodowanych.
Dzięki temu dowiesz się np. w jaki sposób tamować prawidłowo poważne krwotoki i nie założysz opatrunku uciskowego zbyt wysoko lub nisko.
Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas pożaru
Nikt nigdy nie spodziewa się pożaru. To właśnie dlatego ważne jest, aby zawsze mieć opracowany plan ewakuacji domu lub miejsca pracy, który obejmuje wyznaczenie bezpiecznych dróg ucieczki oraz miejsca zbiórki przed budynkiem. Znajomość poszczególnych lokalizacji i sposobu użytkowania gaśnic będzie pomocne w kontekście prawidłowej reakcji na początkową fazę rozprzestrzeniania się ognia.
Zawsze warto zapobiegać – w tym celu można zająć się konserwacją urządzeń elektrycznych, unikać przeładowywania gniazdek i przedłużaczy, a przede wszystkim nigdy nie pozostawiać bez nadzoru otwartego ognia. Rozważ instalację czujników dymu w kluczowych punktach domu (czasami zapewniają cenne minuty na ucieczkę).
Jak zachowywać się w trakcie trwającego już pożaru? Zalecam, aby unikać otwierania drzwi, których klamka jest już gorąca – ognisty podmuch mógłby buchnąć wówczas prosto w twarz. Gaśnicy należy używać do torowania sobie drogi ewakuacyjnej, a oleju nigdy nie gasić wodą.
W przypadku bycia uwięzionym w pomieszczeniu trzeba zabezpieczyć wszystkie szczeliny futryny mokrym ręcznikiem (aby zapobiec przedostawaniu się dymu), a następnie postarać się zasygnalizować potrzebę pomocy np. przez okno lub za pomocą telefonu komórkowego.
Zdobądź umiejętność przetrwania w trudnych warunkach
Zgubienie się w dziczy, katastrofy naturalne i niespodziewane pojawiające się ekstremalne warunki pogodowe – takie rzeczy się po prostu zdarzają.
Powinieneś nabyć więc zdolność:
- budowania prowizorycznego schronienia;
- rozpalania ognia;
- znajdowania pożywienia;
- zdobywania pitnej wody.
Schronienie i ogień zapewnią ochronę przed wilgocią i pomogą utrzymać ciepło. Kwestii jedzenia i wody chyba nie muszę tak naprawdę tłumaczyć – to absolutna podstawa, która jest potrzebna do przeżycia każdemu.
Wodę da się uzdatniać na kilka różnych sposobów, m.in. przy wykorzystaniu odpowiednich tabletek lub systemów filtracyjnych. Ogień można rozpalić np. za pomocą lupy lub krzesiwa, a nawet kleju w tubce i kawałka materiału.
Oczywiście, musisz wiedzieć, że przyda Ci się wzmacnianie własnej psychiki i opanowanie umiejętności podejmowania decyzji. Przetrwanie w trudnych warunkach będzie wymagać od Ciebie pokonania strachu, stresu i wszelkich niepewności.
Poznaj sposoby na uniknięcie utonięcia
W jaki sposób uniknąć ryzyka utonięcia? Przede wszystkim, jeśli nie umiesz pływać, nabądź tę umiejętność pod okiem kogoś doświadczonego np. trenera.
Jeżeli rozważasz wypłynięcie na otwarte wody, to koniecznie załóż na siebie kamizelkę ratunkową i zastosuj się do wszystkich poleceń osób zarządzających wycieczką.
Poza tym nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub narkotyków – substancje te znacząco obniżają zdolność do oceny sytuacji i reakcji na zagrożenie.
Co zrobić po wpadnięciu do wody? Nie panikować. Należy płynąć na plecach lub pozostać w pionowej pozycji w celu zaoszczędzenia energii – nerwowe machanie rękami jest w takich sytuacjach bardzo wyczerpujące. Oprócz tego nie można stwarzać dodatkowego zagrożenia dla ratowników, a to dlatego, że wówczas mogą nie być w stanie wykonać swojego zadania.
Wytrenuj podstawowe techniki samoobrony
Podstawy samoobrony uczą skutecznego sposobu chronienia siebie w sytuacjach zagrożenia.
Obejmuje to:
- unikanie ciosów;
- uwalnianie się z chwytów;
- wyprowadzanie kontrolowanych kontrataków.
Dobre miejsce do nauki tego wszystkiego stanowią kursy i obozy szkoleniowe. Inny sposób polega na noszeniu ze sobą gazu pieprzowego lub pałek teleskopowych – zwiększają one dystans pomiędzy Tobą a potencjalnym napastnikiem i dają chwilę na bezpieczną ucieczkę.
Powinieneś pamiętać o tym, że samoobrona stanowi ostateczne rozwiązanie. Jeżeli istnieje taka możliwość, to zalecam, abyś jednak zdecydował się na ewakuację. To dlatego, że nigdy nie wiesz tego, czy przeciwnik nie ma w kieszeni m.in. noża lub broni palnej.
Co zrobić w przypadku bycia świadkiem przemocy wobec kogoś innego? Można zdecydować się na pomoc, ale pod warunkiem zapewniania sobie odpowiedniego bezpieczeństwa. Czasami lepszym wyborem może okazać się zadzwonienie po służby porządkowe, a nie samodzielne stoczenie walki.
Przeszkol się w zakresie rozpoznawania zagrożeń medycznych
Na sam koniec zalecam, abyś przeszkolił się w zakresie rozpoznawania zagrożeń medycznych.
Będziesz w stanie szybko zauważać wczesne sygnały ostrzegawcze dla:
- udarów;
- zawałów serca;
- ciężkie reakcje alergiczne.
W ten sposób zaczniesz zwracać większą uwagę na nieregularne bicie serca, trudności w mówieniu, utraty siły w jednej części ciała lub nagłe uczucia duszności. Być może uratujesz w ten sposób swoje lub cudze życie.
Pomocne okaże się efektywne przekazywanie informacji dyspozytorom medycznym podczas zgłaszania nagłego wypadku – dostarczone dane pomogą specjalistom ocenić sytuację i wybrać odpowiednią formę odpowiedzi.
Czy masz jakieś porady i wskazówki, którymi chciałbyś podzielić się z innymi, a które mogą kiedyś uratować komuś życie? Koniecznie daj znać w komentarzu!