jakie kultowe marki okularow wybierac

Trendy w modzie przychodzą i odchodzą, ale klasyczne rozwiązania pozostają popularne przez długie lata. Ta zasada dotyczy również branży optycznej. Sprawdź, na jakie kultowe modele okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych postawić, by prezentować się modnie i z klasą!

Kultowe marki okularów przeciwsłonecznych – które warto wybrać?

Z czym kojarzą Ci się kultowe marki? Z czymś ekstrawaganckim i podążającym za trendami, czy może raczej z klasycznymi, eleganckimi produktami, które zyskały popularność kilka dekad temu? A może i jedno i drugie? W moim odczuciu można do tej grupy zaliczyć producentów, którzy wylansowali konkretne produkty na tyle, że klienci sięgają po nie pomimo upływu lat.

Wśród okularów przeciwsłonecznych można wyróżnić kilka modeli, które zapisały się na kartach historii mody. Wiele z nich zyskało popularność dzięki temu, że rozpoznawalni aktorzy nosili je w kultowych produkcjach filmowych. Jakie marki można wymienić? Jest to przede wszystkim Ray Ban, ale także Giorgio Armani czy Persol – brand z długoletnią historią.

Ray Ban – najpopularniejsze modele

Ta marka na dobre wpisała się w historię kultowych modeli okularów przeciwsłonecznych. Z pewnością kojarzysz popularne swego czasu „awiatorki”, które rozsławił Tom Cruise jako Maverick w pierwszej części filmu Top Gun. Tak naprawdę powstały jednak nie na potrzeby tego filmu, a znacznie wcześniej, bo w latach 30. XX wieku, na prośbę amerykańskich sił lotniczych Air Force. Wtedy potrzebne były niezawodne modele, które chroniłyby oczy pilotów. Dlatego też w Polsce nazywane są „pilotkami”.

Inny kultowy model marki Ray Ban to Wayfarer. Swoją premierę miały w 1952 roku i pojawiały się jako rekwizyty aktorów w takich produkcjach filmowych jak Blues Brothers oraz Ryzykowny interes. To właśnie w tej drugiej wystąpił wspomniany już Tom Cruise, który i w tym przypadku odpowiada za rozsławienie modelu oprawek.

Giorgio Armani – modne i ekstrawaganckie oprawki

Marka Giorgio Armani z pewnością kojarzy się z umiejętnością łączenia elegancji i szyku z odrobiną ekstrawagancji. Warto zwrócić uwagę na model Giorgio Armani AR6035, który wyglądem nawiązuje do słynnych pilotek. Obecnie można go kupić w kilku wersjach kolorystycznych.

Persol – szyk i elegancja

Persol to włoska marka. Jednym z jej flagowych modeli okularów przeciwsłonecznych są PO 714. Ich charakterystyczny wyróżnik to możliwość złożenia na pół. Okulary miały swoją premierę w 1968 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się na ekranie w ramach produkcji Sprawa Thomasa Crowna. Nosił je Steve McQueen, czyli ówczesna gwiazda filmowa. Nic więc dziwnego, że okulary szybko zyskały na popularności. Ten konkretny model został nawet w 2006 roku sprzedany na aukcji za 70 000 dolarów!

Męskie okulary korekcyjne – znane marki

Okulary przeciwsłoneczne to nie wszystko! W ofercie kultowych marek, takich jak Ray-Ban, Tom For czy Oliver Peoples znajdziesz także gustowne oprawy do szkieł korekcyjnych. Dzięki nim można podkręcić swój wygląd na co dzień.

Ray Ban – kultowy klasyk z filmów

Kolejny model, który stał się sławny dzięki hollywoodzkim produkcjom to Ray-Ban Clubmaster. Jest zbliżony do okularów Wayfarer. Egzemplarz różni się jednak zaokrągleniem dolnej części oprawy. Nosili go tacy aktorzy jak Kevin Costner, Matt Damon, Tom Hanks i Tim Roth. Ten model można kupić zarówno w wersji korekcyjnej, do noszenia na co dzień, jak i do ochrony przeciw promieniom słonecznym.

Tom Ford – klasyczny design w różnych odsłonach

Tom Ford to synonim luksusu, elegancji i niepowtarzalnego stylu. Marka znana z wysokiej jakości materiałów i dopracowanych detali oferuje kolekcje, które są wyrazem nowoczesności i klasyki. Jednym z kultowych modeli oprawek korekcyjnych tej marki jest Tom Ford FT5294, charakteryzujący się minimalistycznym designem i subtelnie zarysowanymi liniami. Alternatywą są także równie rozpoznawalne modele z grubymi oprawami. Mowa m.in. o ‌modelu Tom Ford FT5634-B. Charakterystyczny prostokątny kształt z pewnością pozwoli Ci wyróżnić się z tłumu.

Oliver Peoples – charakterystyczne grube oprawki

Oliver Peoples to marka założona 1986 roku w Stanach Zjednoczonych w Los Angeles. Doskonale odzwierciedla ducha tego miejsca, łącząc lekki design i odrobinę klasycznego luksusu. Jednym z charakterystycznych modeli jest ten o nazwie Oliver Peoples N.05. Cechują go grube oprawy z zaokrąglonym dołem. Nieco subtelniejszą wersją jest model Oliver Peoples O’Malley.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Okulary męskie są istotnym dodatkiem codziennej stylizacji. Dotyczy to zarówno tych korekcyjnych (lub zerówek, które niektórzy noszą, by uzupełnić swój wygląd), jak i przeciwsłonecznych. Dlatego też warto odpowiednio dopasować je do kształtu twarzy, aby podkreślały dany typ urody.

Jeśli masz okrągłą lub owalną twarz, to doskonale sprawdzą się oprawki o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Z kolei do twarzy o ostrych, wyrazistych rysach i kwadratowej szczęce dobrze będą pasowały zaokrąglone modele.

W przypadku trójkątnego kształtu twarzy postaw przede wszystkim na odpowiednie proporcje. Takie okulary nie powinny być ani za duże, ani za małe. Najlepiej, aby charakteryzowały się nieco zaokrąglonym dołem soczewki. Raczej nie stawiaj na duże, kwadratowe modele, ani delikatne egzemplarze z cienkimi oprawkami.

Teraz możesz już wybierać spośród różnorodnych modeli okularów – zarówno tych korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Pamiętaj, aby dopasować je do swoich własnych preferencji i stylu – w końcu to właśnie Tobie mają się podobać!

17 / 100

Dodaj komentarz