Wszystko o podróżowaniu z dzieckiem

Spis treści

podrozowanie z dzieckiem

Podróżowanie z dzieckiem to całkowicie inny poziom wyjazdów. Takie wycieczki wymagają większej organizacji i planu. Chociaż z drugiej strony rodzinne wyjazdy są też bardziej dynamiczne w kwestii zmian. Dzieci łatwiej się męczą i zdarzają im się gorsze dni, podczas których są marudne. Nie zawsze więc warto trzymać się zaplanowanej trasy, a niektóre atrakcje można sobie odpuścić. Jak zaplanować idealny wypad z dzieckiem i o czym pamiętać przed wyjazdem?

Wspólna wycieczka, czyli nauka dla dziecka i dla rodzica

Wycieczki z dziećmi to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w kwestii organizacyjnej. Jednak większość rodziców chce zapewnić swoim pociechom rozrywkę i pokazać im kawałek świata już na etapie wczesnego dzieciństwa. Nic dziwnego, w końcu podróże pobudzają ciekawość i uczą.

Podczas wyjazdów edukują się nie tylko maluchy, ale i rodziciele. Każdy wypad z dzieckiem to cenna nauka, która przydaje się w trakcie planowania kolejnych wycieczek. Ja już odebrałem kilka takich lekcji, a więc wiem, o czym mówię!

Chociaż warto uczyć się na własnych błędach, to dobrze jest też korzystać ze sprawdzonej wiedzy. Dlatego też, jeśli pozwolisz, to przedstawię Ci kilka uniwersalnych wskazówek dotyczących podróżowania z dziećmi.

Cel wycieczki – wybór odpowiedniego miejsca to podstawa

Wybór adekwatnego celu wycieczki to jeden z głównych kluczy do sukcesu wyprawy. Jeśli chcesz, żeby dziecko było zadowolone z wyjazdu, to musisz wybrać miejsce odpowiadające jego zainteresowaniom. Zmuszanie malucha do aktywności, których nie lubi, sprawi, że wycieczka stanie się nieprzyjemna zarówno dla niego, jak i dla Ciebie.

Przykładowo, jeśli maluch nie przepada za chodzeniem po górach, to wspólne zdobywanie szczytów może okazać się niewypałem. Natomiast jeśli Twoja pociecha jest wulkanem energii, to plażowanie nad jeziorem czy morzem może być dla niej zbyt statycznym wypoczynkiem. Nie zabieraj też dzieci do każdego możliwego muzeum na trasie Waszej wycieczki. Zastanów się, czy tematyka wystawy będzie dla nich ciekawa, czy raczej nużąca.

Wybierając cel podróży, musisz znaleźć złoty środek, dzięki któremu wszyscy będą zadowoleni z wyjazdu. Jeśli dopiero zaczynacie wspólne przygody, to staraj się urozmaicać wycieczki tak, aby dziecko poznało różne opcje wypoczynku. Wtedy będziesz mógł stwierdzić, jaki typ wakacji najlepiej odpowiada całej rodzinie.

Dodatkowo pamiętaj też o tym, żeby nie zanudzić dziecka zbyt długą jazdą do punktu docelowego. Aby uniknąć klasycznego „daleko jeszcze?”, warto stawiać na wycieczki po relatywnie niedalekiej okolicy. Dobrze jest stosować tę zasadę przynajmniej na początku wspólnych wyjazdów. Nie dość, że pomoże to dziecku w oswojeniu się z podróżowaniem, to dla Ciebie też okaże się zbawienne. Bliskie wypady będą łatwiejsze do zaplanowania.

Plan podróży – bądź przygotowany, ale i otwarty na zmiany

Wyjazd na wycieczkę z dziećmi jest znacznie bardziej wymagający niż wypad w dorosłym gronie. Bez maluchów można jechać w ciemno i dopiero na miejscu szukać miejsca do spania, jedzenia czy zabawy. Natomiast podróż z podopiecznymi raczej wymaga nieco większej organizacji i rozplanowania.

Jeśli coś trwa zbyt długo, to dzieci szybko zaczynają się nudzić oraz marudzić. Nie zostawiaj więc szukania atrakcji czy hotelu na ostatnią chwilę. Zawczasu przygotuj plan podróży, w którym uwzględnisz najważniejsze punkty wycieczki, a także dodatkowe urozmaicenia czasu wolnego.

Tworząc listę rzeczy do zwiedzenia, warto też przygotować hierarchię ważności atrakcji. Musisz być gotowy na to, że czasami trzeba będzie odpuścić niektóre elementy wycieczki. Jeśli dzieci będą zmęczone albo po drodze wpadnie im w oko jakaś inna atrakcja, to nie zmuszaj ich do odhaczania wszystkich punktów zaplanowanej trasy.

Pamiętaj też o tym, żeby nie trzymać się sztywno rozkładu wycieczki oraz jej ram czasowych. Podczas wycieczek z dziećmi czas często się rozjeżdża. Nie sugeruj się do końca tym, że jakiś szlak przeznaczony jest na 30 minut wędrówki lub na dane muzeum średnio schodzi 2 godziny.

Zrób sobie górkę czasową i pozwól dzieciom zwiedzać w ich tempie. Ciągłe gnanie tylko po to, żeby zaliczyć wszystkie atrakcje wyjazdu, sprawi, że wycieczka straci swój urok oraz wypoczynkowy charakter.

Wybór atrakcji – dlaczego warto mierzyć siły na zamiary?

Podczas wyszukiwania atrakcji czy tworzenia planu wycieczki warto myśleć trzeźwo i brać pod uwagę możliwości swoich dzieci. Organizujesz wycieczkę rowerową? Pamiętaj, aby nie przegiąć z ilością kilometrów. Chcesz zabrać rodzinkę w góry? Przeanalizuj nie tylko wysokość szczytu, ale również intensywność podejścia czy różne rodzaje szlaków. Jednym słowem, dopasuj atrakcję do potencjału najsłabszego ogniwa – dziecka.

W przypadku rodzinnych wyjazdów mierzenie sił na zamiary jest naprawdę ważne. Zbyt wymagająca wycieczka może zniechęcić pociechę do kolejnych podróży, ponieważ zostanie zapamiętana jako złe wspomnienie. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było ciekawe świata, to przy planowaniu atrakcji nie porywaj się z motyką na słońce. Zadbaj o to, aby program wyjazdu był osiągalny, bo wtedy w głowie malucha łatwiej zapiszą się pozytywne skojarzenie z wycieczkami.

Przygotowanie do wyjazdu – co może przydać się poza domem?

Zawsze podczas pakowania się na wyjazd masz wrażenie, że o czymś zapomniałeś? Spokojnie, ja też. Chyba każdy tak ma. Dlatego przygotowując się do podróży, warto zrobić listę potrzebnych artykułów, a także zacząć pakować się wcześniej. Wtedy masz jeszcze okazje przypomnieć sobie o jakimś niezbędniku, zanim opuścisz dom.

Co warto wziąć na wyjazd z dziećmi? Na pewno musisz zadbać o jedzenie i picie na podróż. Głodne dzieci to marudne dzieci, a tego raczej każdy woli uniknąć. Dodatkowo pamiętaj też o gadżetach takich jak wilgotne chusteczki, które przydają się do wytarcia brudnych łapek i nie tylko.

Jeśli masz naprawdę małe dziecko, to przyda Ci się również podróżny przewijak, a także turystyczne łóżeczko czy nocnik. Dla nieco starszych pociech, pomocna będzie specjalna nakładka na sedes, która raczej rzadko znajduje się na wyposażeniu hoteli.

Pamiętaj też o tym, żeby zabrać na wycieczkę podstawowe elementy apteczki. Plastry i środek do odkażania ran to must have przy aktywnych dzieciach, którym często zdarza się lądować na wszystkim, tylko nie na stopach. Dodatkowo warto też spakować leki przeciwgorączkowe oraz przeciwko biegunce.

Na pewno przyda się również spray na komary i środek łagodzący swędzenie już po ukąszeniu. Dzieciaki nie umieją się powstrzymać, więc zazwyczaj strasznie drapią się po tych czerwonych śladach.

Pomyśl też o tym, żeby zapewnić dziecku rozrywkę w trakcie samej podróży. Jeśli zajmiesz czymś malucha, to możesz sobie pozwolić na dłuższą jazdę bez marudzenia. Weź do auta płytę z dziecięcymi piosenkami, książkę albo kolorowanki. Starszakom, które nie mają choroby lokomocyjnej, możesz też puścić jakiś film.

Dobrym zajęciem w podróży jest też po prostu spanie. Po dniu pełnym atrakcji dziecko jest zmęczone, więc łatwo podanie podczas jazdy autem. Warto zadbać o jego komfort podczas snu w nienaturalnej pozycji siedzącej. Weź ze sobą zagłówek w formie rogala, który naprawdę potrafi zdziałać cuda.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy