choroba

Tężyczka to podstępna choroba, która przejawia się bardzo nieprzyjemnymi objawami. Co ciekawe, może występować w postaci mocnych ataków, a także poprzez utajnienie pod postacią zupełnie innych dolegliwości. Zastanawiasz się, czym właściwie jest tężyczka i jak ją leczyć? Postanowiłem zebrać najpotrzebniejsze informacje dotyczące schorzenia i przedstawić je w jak najbardziej przystępny sposób. Poznaj objawy, przyczyny, sposoby diagnozowania i radzenia sobie z pobudliwością nerwowo-mięśniową!

Co to jest tężyczka? Objawy

Tężyczka to bardzo nieprzyjemna choroba, którą można podzielić na dwa rodzaje – jawną i utajoną. Dotyczy ona nerwów i mięśni, a jej charakterystycznymi objawami są skurcze mięśni i mrowienie. W zależności od konkretnego typu tężyczki objawy mogą się nieco różnić. Tężyczka jawna powoduje najpierw mrowienia kończyn – dłoni i stóp. Niekiedy objawy odczuwane są nawet na twarzy, tuż przy ustach. Wraz z mrowieniem występuje lekkie odrętwienie, a następnie dochodzi do silnych skurczów mięśni. Objawy rozprzestrzeniają się – biegną od czubków kończyn, a następnie zajmują kolejne obszary. Czasami osobie chorej na tężyczkę jawną robi się słabo. W skrajnych sytuacjach dochodzi nawet do omdlenia.

Tężyczka utajona, jak sama nazwa wskazuje, nieco ukrywa swoje objawy. Nie daje aż tak silnych znaków, jak omówiona już poprzedniczka. Można ją rozpoznać m.in. poprzez osłabienie organizmu, uczucie chronicznego zmęczenia, zasłabnięcia, problemy z oddychaniem i pamięcią czy kłopoty ze snem. Poza tym u pacjenta może dochodzić także do wzdęć, drgawek, nadmiernego pocenia się czy sinienia i mrowienia kończyn.

Jak widać, zarówno jeden, jak i drugi typ tężyczki mogą być naprawdę ogromnie uciążliwe. Jeśli chodzi o diagnostykę, to tężyczka jawna niekiedy bywa mylona z padaczką, natomiast utajona ma objawy, które mogą wskazywać także na wiele innych schorzeń, np. problemy z tarczycą. Dlatego do postawienia diagnozy potrzebne są odpowiednie badania i zaufany specjalista.

Tężyczka – przyczyny występowania

Przyczyny tężyczki mogą być różne. Często do choroby dochodzi w wyniku niedoborów pewnych składników we krwi. Mowa tutaj o wapniu czy witaminie D. Poza tym objawy występują czasami po operacjach tarczycy lub przy okazji innych schorzeń typu niewydolność nerek, cukrzyca czy zapalenie trzustki. Niektóre przyjmowane przez pacjenta substancje także mogą mieć wpływ na rozwój tężyczki. Można do nich zaliczyć nadmierne ilości alkoholu czy niektóre lekarstwa. Do wystąpienia tężyczki może dojść jeszcze wtedy, kiedy jelita nie wchłaniają odpowiednich ilości wapnia z diety. Jak widzisz, tężyczka to choroba, która może towarzyszyć naprawdę wielu schorzeniom, a to natomiast wiąże się z tym, u kogo może się pojawić.

Kto najczęściej cierpi na tężyczkę?

Ze względu na to, że tężyczka może towarzyszyć tylu innym schorzeniom, może pojawić się u wielu osób. Najczęściej jednak wybiera sobie kobiety w sile wieku, mniej więcej do 30. roku życia. Zmagają się z nią przede wszystkim te pacjentki, które mają kłopoty z tarczycą. To jednak nie wyklucza napadów także u mężczyzn. Wielu z nas także zmaga się z różnego rodzaju niedoborami i zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli zauważysz u siebie objawy tężyczki, to koniecznie udaj się do lekarza. Skutki nieleczonej choroby, szczególnie gdy napady są silne, mogą być dość groźne. Możesz sobie chyba wyobrazić, co się stanie, gdy dojdzie do mocnego skurczu np. krtani. Poza tym tej chorobie mogą towarzyszyć ataki paniki, a to negatywnie wpływa na każdego pacjenta, niezależnie od płci i wieku.

Co robić w razie wystąpienia tężyczki?

Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie tężyczkę, zapewne dobierze Ci odpowiednie ilości poszczególnych suplementów. Możliwe, że będziesz przyjmować magnez, wapń i witaminę D. W sytuacji, gdy powodem tężyczki jest np. nieprawidłowe działanie tarczycy, leczenie polega na eliminowaniu tej przyczyny i regulowaniu pracy gruczołu. Gdy na tężyczkę wpływają kłopoty z jelitami, trzeba natomiast usprawnić działanie układu trawiennego. W każdej tej sytuacji doborem odpowiednich leków musi zająć się lekarz specjalista.

Jeśli w pewnym momencie poczujesz, że zbliża się atak tężyczki, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby się uspokoić i głęboko oddychać. Najlepiej, jeśli uda Ci się wezwać kogoś, kto mógłby przy Tobie czuwać. Jeśli czujesz, że atak dotyczy np. okolic szyi i może być niebezpieczny dla Twojego życia lub zdrowia, koniecznie zadzwoń po karetkę. W takiej sytuacji nie ma żartów!

Czy można całkowicie wyleczyć tężyczkę?

Czas na kluczowe pytanie osób, które zmagają się z jakąkolwiek chorobą – czy da się to wyleczyć? Otóż w przypadku tężyczki odpowiedź nie jest wcale jednoznaczna. Jak już wiesz, skurcze mogą mieć różne podłoża i to właśnie od ich rodzaju zależy to, czy da się ich pozbyć. Jeśli tężyczka jest spowodowana niedoczynnością tarczycy, to odpowiednie leczenie tego schorzenia powinno zapobiegać występowaniu napadów. Jeśli natomiast choroba pojawia się w wyniku niedoboru witaminy D, to po odpowiednim procesie suplementacji objawy także powinny ustąpić. Nikt jednak nie zagwarantuje, że choroba nigdy nie wróci. W przyszłości może ponownie dojść do jakichś niedoborów lub innych schorzeń, np. zapalenia trzustki czy cukrzycy.

Tężyczka utajona i jawna potrafi być naprawdę straszna. Szczególnie niepokojące są skurcze w pobliżu krtani czy ataki paniki. Mimo wszystko nie jest to coś, z czym nie można sobie poradzić. Warto zasięgnąć pomocy u lekarza i skupić się na niwelowaniu przyczyn tej dysfunkcji. Pamiętaj, aby nie ignorować żadnych objawów, które opisałem wyżej. Życzę zdrowia!

13 / 100

Dodaj komentarz