Sztuka palenia cygar – co warto wiedzieć?

Spis treści

cygaro

Próbowałeś kiedyś dobrego cygara z Hondurasu, Dominikany, a może klasyczne kubańskie wyroby? Jeśli jeszcze nigdy nie miałeś okazji zapalić tego tradycyjnego produktu, to zdecydowanie musisz to nadrobić. Smak i aromat tytoniu jest całkowicie inny od tego, który oferują zwykłe papierosy. Różne są także sposoby konsumowania obydwu wyrobów. Palenie cygara jest znacznie bardziej wyrafinowane, przez co przypomina wręcz rytuał. Dowiedz się, jak go przeprowadzić!

Spis treści:

  1. Budowa cygara

  2. Jak zapalić cygaro?

    1. Otwarcie cygara

    2. Odpalanie wyrobu tytoniowego

    3. Zasady prawidłowego palenia

    4. Ściągnięcie pierścienia

  3. Odpalanie cygara zapałkami – dodatkowe rady

  4. Jak zgasić cygaro?

  5. Co jeśli cygaro zgasło za wcześnie?

  6. Jak przechowywać cygaro w prawidłowy sposób?

Budowa cygara

Cygaro to całkowicie coś innego niż papieros. Ten drugi stanowi symbol niezdrowej używki oraz prostej uciechy dla mas. Cygaro jest natomiast kojarzone z luksusem, a nawet pewną elegancją czy też prestiżem. Renoma tego wyrobu wynika między innymi z jego oryginalnej budowy. Te produkty tytoniowe stworzone są z wysuszonych i zawiniętych liści, które tworzą aromatyczną konstrukcję. Budowa wyrobu opiera się na kilku głównych elementach. Zewnętrzną część tworzy korpus wraz ze stopką oraz główką.

O ile pojęcia korpusu nie trzeba tłumaczyć, o tyle terminy stopka oraz główka są już raczej mniej znane. Dla niewtajemniczonych warto więc powiedzieć, że stopka to końcówka, przy której zapala się cygaro. Natomiast główka to element wkładany do ust. W niektórych przypadkach główkę produktu dodatkowo wieńczy jeszcze kapturek. Jest to krążek tytoniu, który nakleja się na końcu w celu zamknięcia wyrobu. Kapturek powstrzymuje korpus przed rozwijaniem, a także stanowi oznakę tego, że cygaro zostało wykonane ręcznie. W produktach maszynowych tak naprawdę nie ma się co rozwijać, a więc nie stosuje się tam kapturków.

Dodatkowy element cygara stanowi pierścień. Jest to otoczka, na której producent umieszcza swój logotyp, a czasami także informacje o kraju pochodzenia tytoniu. Dziś pierścień służy więc raczej celom estetycznym oraz marketingowym, ale w przeszłości miał bardzo funkcjonalne zastosowanie. Kiedy dżentelmeni palili w białych rękawiczkach, pierścień chronił materiał przed zabrudzeniem.

Wszystkie wspomniane elementy tworzą zewnętrzną budowę cygara. Jednak wnętrze tego wyrobu również jest ustrukturyzowane. Tytoniowe produkty wykonane są z wkładki (filler), zawijacza (binder) oraz pokrywy zwanej też owijaczem (wrapper). Filler stanowi główną część cygara. Jest to po prostu mieszanka silnie zwiniętych liści tytoniowych, które odpowiadają za moc i smak wyrobu. Odpowiedni, walcowaty format produktu zapewnia binder. Jest to mocny i zarazem elastyczny liść, który trzyma tytoniowy wkład w ryzach. Całość owinięta jest wyselekcjonowanym wrapperem o relatywnie cienkiej strukturze i odpowiednich walorach wizualnych. Rolą liścia okrywowego jest nadanie wyrobowi estetyki. Wbrew pozorom wpływa on na smaku cygara w bardzo niewielkim stopniu.

Jak zapalić cygaro?

Przydługi wstęp o budowie cygara nie był bezpodstawny. Rytuał palenia tego wyrobu wymaga, aby wiedzieć o tytoniowym produkcie przynajmniej minimum. Warto więc poznać jego części, ich nazwy, a także przeznaczenie. Jeśli już przebrnąłeś przez wszystkie określenia i ich specyfikacje, pewnie zastanawiasz się nad tym, jak zacząć palić cygaro? Zanim odpalisz wyrób tytoniowy, przyłóż go do nosa i dokładnie powąchaj. Spróbuj wyczuć oryginalne nuty zapachowe, ponieważ są one znacznie bardziej wyrafinowane oraz wyczuwalne niż w przypadku zwyczajnego papierosa.

Otwarcie cygara

Następnym etapem jest otwarcie wyrobu, które polega na przycięciu kapturka. Jak to zrobić? Powinieneś wiedzieć, że cygaro trzeba obciąć za pomocą specjalnych narzędzi. Do usunięcia kapturka służy między innymi obcinarka zwana też v-cutterem. Jest to mały przyrząd, który wyglądem przypomina nieco gilotynkę z jednym lub dwoma ostrzami. Innym narzędziem do otwierania cygara jest okrągły wykrojnik, czyli puncher znany również pod nazwą punch cutter.

Polska nazwa tego przyrządu to otwornica. Choć nie brzmi najlepiej, to dobrze opisuje działanie przyboru. Puncher wykrawa bowiem niewielki otwór o średnicy kilku milimetrów. Ostatnim, ale nie gorszym, narzędziem do otwierania tytoniowych wyrobów są nożyczki do cygar. Od zwykłych nożyczek różnią się one zaokrąglonymi ostrzami, które są idealnie dopasowane do kształtu wyrobu.

Odpalanie wyrobu tytoniowego

Kiedy cygaro zostanie otwarte, możesz w końcu przejść do jego odpalenia. Do tej czynności musisz przygotować bezwonne źródło ognia. Chodzi tutaj o gazową zapalniczkę lub specjalne cedrowe zapałki o wydłużonej formie. Inne źródła ognia zawierają substancje, które w kontakcie z tytoniem mogą negatywne wpłynąć na zmianę jego aromatów.

Kiedy przejdziesz do odpalania cygara, pamiętaj o kilku dodatkowych zasadach prawidłowego odpalania wyrobu. Warto wiedzieć, że podczas zapalania produkt należy trzymać pod kątem około 45 stopni. Wyrób nie może zostać włożony bezpośrednio do ognia. Aby zaczął spalać się równomiernie, trzeba odpalić go w odpowiedni sposób. Trzymając ogień w jednej ręce, powoli okręcaj cygaro dookoła własnej osi. Dzięki temu zabiegowi będziesz mógł dokładnie rozżarzyć całą końcówkę wyrobu tytoniowego.

Jeśli stopka będzie się odpowiednio żarzyć, możesz przystąpić do następnego kroku – przyłóż produkt do ust i lekko się zaciągnij. Przez chwilę trzymaj jeszcze końcówkę w pobliżu zapalniczki lub zapałek, w oczekiwaniu na to aż ogień wskoczy na cygaro. Kiedy do tego dojdzie, możesz spokojnie zacząć palić tytoniowy wyrób. Pamiętaj, aby nie robić tego szybko i „na chama”. Cygaro to nie papieros, a więc jego palenie powinno przebiegać powoli i z pewną dystynkcją. Dzięki temu zachowasz rytualny charakter całego przedsięwzięcia, a także będziesz mógł w pełni delektować się dymem i aromatem wyrobu.

Zasady prawidłowego palenia cygara

Pamiętaj również o tym, że cygarem się nie zaciąga. To, co daje przyjemność z palenia papierosów, w tym przypadku się nie sprawdza. Tradycyjny wyrób tytoniowy trzeba palić w sposób delikatny – poprzez lekkie pociągnięcia. Dym nie musi, a nawet nie powinien przedostawać się do płuc. Już w samych ustach poczujesz najważniejsze nuty smakowe oraz aromaty. Zbyt intensywne zaciąganie się cygarem, podniesie temperaturę dymu i znacznie przyspieszy proces spalania wyrobu. Wszystkie te skutki uniemożliwią Ci poczucie prawdziwej przyjemności z palenia.

Ściągnięcie pierścienia

Reprezentatywna banderola to ozdobny element i nieodłączna część cygar. Podczas palenia tytoniu przychodzi jednak moment, w którym trzeba ściągnąć ją z korpusu wyrobu. Jak się do tego zabrać? Tak samo, jak i do całego procesu palenia – powoli i delikatnie. Ściągnięcie pierścienia należy wykonać w momencie, gdy wyrób jest już trochę rozgrzany. Nie zrywaj jednak banderoli na siłę. Ciepło i wilgotność pokrywy sprawią, że roślinny klej przytrzymujący pierścień samoczynnie ulegnie rozmiękczeniu. Wtedy łatwo oraz bezinwazyjnie usuniesz ozdobny element tytoniowego produktu. Jeśli będziesz próbował pozbyć się banderoli za wcześnie, możesz uszkodzić delikatny liść odgrywający rolę pokrywy.

Odpalanie cygara zapałkami – dodatkowe rady

Używanie zapałek do rozpoczęcia rytuału palenia cygara jest nieco bardziej problematyczne niż rozpalanie tytoniu zapalniczką gazową. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjne źródło ognia, zwróć uwagę na to, że w główce zapałki znajduje się siarka. Połączenie tej substancji z tytoniem to średnia przyjemność smakowa. Siarka może zmienić aromat cygara i zepsuć odczucia oraz rozkosz palenia. Dlatego też po odpaleniu zapałki zaleca się odczekanie momentu, który pozwoli na to, aby siarka się wypaliła. Dopiero po chwili przyłóż drewniane źródło ognia do tytoniu i przystąp do jego odpalania.

Jak zgasić cygaro?

Wielokrotnie powtarzałem już, że świat cygar to zupełnie coś innego niż papierosy. Zasada ta znajduje również potwierdzenie w sposobie gaszenia, który mocno różni się przy obydwu wyrobach tytoniowych. Papierosy zazwyczaj gasi się poprzez przyduszenie ich do dna popielniczki. W przypadku tradycyjnego wyrobu tytoniowego taka praktyka byłaby wręcz profanacją. Jak więc powinno się gasić cygara? Zakończenie palenia powinno nastąpić poprzez samodzielne zgaszenie się wyrobu. Po wypaleniu około 2/3 długości produktu należy odłożyć go do popielniczki. Następnie poczekaj, aż reszta wyrobu zgaśnie w naturalny sposób.

Dlaczego cygaro należy gasić akurat po spaleniu nieco ponad połowy? Jest to popularna zasada wśród palaczy, a wynika ona z budowy wyrobu. Na początku tytoń ma delikatny aromat. Jednak im dłużej palisz, tym mocniejsze liście pojawiają się w zwiniętym wyrobie. Na końcu liście są najbardziej intensywne, co czasami może przytłumić cały dotychczasowy smak cygara. Warto więc kontrolować odczucia podczas palenia i samodzielnie zadecydować o momencie, w którym tytoń staje się zbyt mocny.

Co jeśli cygaro zgasło za wcześnie?

Cygaro pali się o wiele dłużej niż zwykłego papierosa – jest ono przecież grubsze i znacznie bardziej „napakowane” tytoniem. Dlatego też podczas palenia wyrób czasami opiera się na popielniczce. Gdy cygaro nie jest aktywnie palone, może samoczynnie zgasnąć. Jest to naturalna sytuacja, którą nie należy się przejmować. Po dłuższym czasie bez palenia z produktu trzeba strzepnąć popiół, a następnie dmuchnąć w główkę. Jeśli po wykonaniu tych czynności nie zauważysz oznak aktywnej pracy (żaru lub dymu), to znaczy, że wyrób jest całkowicie zgaszony. Możesz wtedy bez problemu odpalić go na nowo. Ponownie rozgrzej stopkę i postępuj tak jak przy pierwszym zapaleniu.

Jak przechowywać cygaro w prawidłowy sposób?

Smak oraz jakość spalania cygara to aspekty, które zależne są od kilku czynników. Wszyscy z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że na aromat wyrobu ma wpływ rodzaj i pochodzenie tytoniu. Jednak nie każdy wie, że sposób przechowywania produktu również decyduje o jego jakości. Cygara powinny być trzymane w odpowiednich warunkach, spośród których najważniejsza jest temperatura i wilgotność powietrza. Wyrobom tytoniowym powinno się zapewnić otoczenie, w którym panuje od 16 do 18 stopni Celsjusza oraz 65-70% wilgotności. Warunki te może zapewnić humidor, czyli specjalne pudełko wykonane z drewna cedrowego.

Specjalistyczne opakowanie musi być wyposażone w nawilżacz oraz higrometr. Urządzenia te umożliwią Ci stałą kontrolę warunków przechowywania cygar. Do nawilżacza w humidorze zaleca się wlewanie wody destylowanej. W kranówce mogą znajdować się składniki mineralne lub chemiczne, które wpłyną na zatkanie porów drewna cedrowego. Taka sytuacja może natomiast doprowadzić do niekorzystnej zmiany smaku tytoniu. Złe przechowywanie cygara i obecność zwykłej wody mogą przyczynić się nawet do pleśnienia wyrobu. Warto więc dobrze zadbać o warunki składowania tytoniowych produktów.

13 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy