Odwiedziny w szpitalu często są kłopotliwym obowiązkiem. Warto jednak pamiętać, że taki uczynek będzie zawsze miło postrzegany. Odwiedzając chorego w szpitalu, należy przestrzegać kilku zasad. Głównie dlatego, żeby nie wpaść w konflikt ze szpitalną codziennością – nie zakłócać spokoju innych pacjentów, jak również nie przeszkadzać lekarzom i pielęgniarkom, w wykonywaniu swoich obowiązków.
Odwiedziny w szpitalu
- Dowiedz się się od najbliższej rodziny chorego, lub od samego chorego, czy wizyta w szpitalu jest pożądana. Warto przy okazji zapytać, czy chory przypadkiem czegoś nie potrzebuje – świeżych owoców, butelkowanej wody albo nawet papieru toaletowego.
- W większości szpitali można pacjentów odwiedzać przez cały dzień, mimo to, zorientuj się w, których godzinach wizyta w szpitalu będzie najbardziej wskazana. Trzeba mieć na uwadze, że chorym nie można przeszkadzać podczas pory posiłków, wizyt lekarskich czy zabiegów. Szpital zazwyczaj ma określone godziny wizyt lekarskich i posiłków.
- Przed wejściem na salę chorych należy zapukać i poczekać na zaproszenie. Nawet, jeśli drzwi będą otwarte, zapukaj i zapytaj, czy można wejść do sali.
- Przywitaj się zwyczajowym „dzień dobry/ dobry wieczór” ze wszystkimi obecnym w sali.
- Rozmawiaj po cichu, jeżeli nie możesz wyjść z odwiedzanym pacjentem na korytarz. Można zapytać o salę telewizyjną bądź pokój odwiedzin, gdzie można by spokojnie porozmawiać z chorym. O ile chory jest w stanie ruszyć się ze swojego łóżka.
- Podczas wizyt u chorego, nie rozmawiaj o jego chorobie z innymi odwiedzającymi albo pacjentami z sąsiednich łóżek.
- Wyjdź z pokoju, jeśli któryś z pacjentów leżących w łóżku jest myty, przebierany lub ma zabieg.
- Zachowuj się uprzejmie wobec personelu szpitala, nawet jeśli zostaniesz potraktowany ozięble. Pamiętaj, że mogą być po całonocnym albo wyjątkowo męczącym dyżurze.
Jak zachować się wobec ciężko chorego?
Wiele odwiedzających osób czuję się skrępowanych nie wiedząc, jak zachować się wobec ciężko chorego pacjenta w szpitalu. Nie wiedzą, czy powinni okazać wyłącznie współczucie, czy też spróbować pocieszyć pacjenta, okazując dobry humor. Nie wiedzą również, czy mają prawo 'dobrym słowem’ robić nadzieję na wyzdrowienie. Pamiętaj, bądź realistą w wyrażaniu optymizmu. Traktuj chorego tak, jak traktujesz go na co dzień, ponieważ wyczuje on Twoją niepewność. Pamiętaj, że to jest ta sama osoba z którą miałeś do czynienia wcześniej. Jeżeli pacjent chce opowiedzieć o swojej chorobie, należy go wysłuchać, ale nie zmuszać, aby rozmawiał o chorobie, jeśli sobie tego nie życzy. Podziel się z nim dobrymi informacjami spoza szpitalnych murów. Opowiedz mu, co wydarzyło się w ostatnim czasie, ale tak by nie wywołać uczucia tęsknoty czy też zazdrości. Możesz opowiedzieć o artykule na temat hodowli narządów w świniach. Osobie nieuleczalnie chorej należy powiedzieć kilka miłych słów, wysłuchać, być przy niej. Staraj się drobnymi uprzejmościami poprawić jego sytuację i czas spędzany w szpitalu.