Friends to bezapelacyjnie jeden z najbardziej kultowych sitcomów, jakie kiedykolwiek powstały. To produkcja, w której każdy może odnaleźć cząstkę siebie. Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Ross i Chandler to bohaterowie wkraczający w dorosłość i pokazujący wszystkie jej blaski i cienie czasami w zabawny, a czasami wzruszający sposób. Na czym polega fenomen Przyjaciół i jaka jest historia serii? O tym opowiem w artykule!
Friends – historia serialu
Pierwszy odcinek serialu Friends zadebiutował we wrześniu 1994 roku w NBC. Jego twórcami byli Marta Kauffman i David Crane. Wcześniej tworzyli oni razem sitcom Family Album, ale nie dostał on zgody na wznowienie po pierwszym sezonie. Twórcy byli zmuszeni wymyślić coś zupełnie innego. Inspiracją do stworzenia Przyjaciół były wspomnienia samej Kauffman i Crane’a. Chcieli oni, aby nowa produkcja opowiadała o czymś, z czym może utożsamić się większość widzów. Padło na młode lata grupki znajomych, którzy próbują odnaleźć się w trudach dorosłego życia.
Tak się złożyło, że w dyrektor telewizji NBC chciał, aby na jego stacji pojawił się serial o paczce młodych osób. Zapoznał się z pomysłem twórców i postanowił zamówić odcinek pilotażowy. Początkowo produkcja miała nazywać się Insomnia Cafe. Prace nad serialem dynamicznie ruszyły i zaczęły się castingi. Zainteresowanie było ogromne i naprawdę mnóstwo osób chciało pojawić się w nowym projekcie NBC. Każdy członek finalnej obsady musiał przejść długą drogę castingową, ale nie dotyczyło to odtwórcy roli Rossa. Kauffman i Crane znali Davida Schwimmera i bardzo chcieli, aby to właśnie on zagrał tę postać.
Pisaniem scenariuszy zajmowali się różni scenarzyści, ale zawsze Kauffman i Crane mieli ostatnie słowo i decydowali o tym, co wejdzie do odcinków, a co niekoniecznie. Choć akcja Friends rozgrywa się w Nowym Jorku, to tak naprawdę serial powstawał w studiu w Los Angeles. Na ekranie pojawia się realny blok z Wielkiego Jabłka, jednak widać go tylko z zewnątrz. Mimo tego, że bohaterowie wcale tam nie mieszkali, to fani serialu podczas wizyt w Nowym Jorku chętnie zaglądają w to miejsce i odwiedzają knajpkę, która znajduje się w miejscu serialowego Central Perk. W nagraniach uczestniczyła publiczność, dlatego w odcinkach słychać śmiechy w tle.
Pierwszy odcinek Przyjaciół zapoznaje widza z bohaterami w nietypowej sytuacji w kawiarni. Do lokalu wpada młoda kobieta w sukni ślubnej (Rachel), która uciekła sprzed ołtarza. Tam spotyka koleżankę z dzieciństwa, Monikę. Po ucieczce od narzeczonego nie ma się gdzie podziać, więc zamieszkuje z dawną znajomą. I tak rozpoczyna się historia szóstki przyjaciół, którzy żyją w pobliskich mieszkaniach i w zabawny sposób mierzą się z wyzwaniami codzienności. Serial chwycił widzów za serca od samego początku, dlatego łącznie powstało aż 10 sezonów, a w każdym jest około 20 odcinków.
Ostatnia seria pojawiła się w 2004 roku. W 2021 roku zadebiutował jeszcze odcinek specjalny, zatytułowany Friends: The Reunion. Aktorzy spotkali się w nim po 25 latach od premiery pierwszego sezonu i wspominali czas spędzony na planie. Produkcja ma przede wszystkim formę wywiadu. Poza tym w 2004 roku zadebiutował spin-off Przyjaciół pt. Joey. Opowiadał on o losach jednego z głównych bohaterów, który przeniósł się do Kalifornii. Niestety spotkał się on ze słabym odbiorem i został zakończony wcześniej, niż to przewidywano.
Genialna obsada – co nieco o aktorach i bohaterach
Fenomen serialu to nie tylko sama fabuła, udane dialogi czy kultowe żarty, ale przede wszystkim fenomenalna obsada. W głównej grupie przyjaciół znalazło się 6 osób, ale poza nimi wielu było także bohaterów pobocznych. Postanowiłem krótko scharakteryzować najważniejsze postacie.
Rachel Green – w tę postać wcieliła się Jennifer Aniston, która w późniejszych latach zrobiła chyba największą karierę w Hollywood z całej obsady. Wcieliła się w uciekającą pannę młodą, przyjaciółkę i współlokatorkę Moniki. Jej pasją była moda. Pracowała jako kelnerka w Central Perk, a później także w branży modowej. Jednym z najbardziej porywających widzów wątków w całym serialu jest jej relacja z Rossem;
Ross Geller – to właśnie ta rola, która powstała z myślą o Davidzie Schwimmerze. Brat Moniki, rozwodnik, którego żona zostawiła go dla innej kobiety. Ma małego syna i pracuje jako paleontolog. Słynie z niepowodzeń w związkach, kilka razy bierze ślub. Jego najbardziej kultowe zdanie z całej serii to zdecydowanie „We were on a break!” odnoszące się do związku z Rachel;
Monica Geller – zagrana genialnie przez Courteney Cox bohaterka, której największą pasją jest gotowanie i która ma bzika na punkcie porządku. Jest siostrą Rossa. W dzieciństwie miała sporą nadwagę, co często przewija się w serialu. Chce mieć zawsze wszystko pod kontrolą;
Chandler Bing – w tę rolę wcielił się Matthew Perry. Chandler gdzieś pracuje, ale nikt do końca nie wie, co on dokładnie robi. Słynie z ciętego języka i kreatywnych żartów. Jest bardzo sarkastyczny. Jego była dziewczyna, Janice, ma charakterystyczny śmiech. Gdy usłyszysz go pierwszy raz, już nigdy go nie zapomnisz. A wraca w serialu jak bumerang!;
Joey Tribbiani – zagrał go Matt LeBlanc. Bohater ma włoskie korzenie i cały czas próbuje swoich sił w aktorstwie. Jego największą pasją obok występowania w serialach jest jedzenie. Podrywa kobiety tekstem „How you doin’”, a jego nieco infantylne cechy charaktery są często powodem śmiechu wśród widzów;
Phoebe Buffay – rola Lisy Kudrow to istny majstersztyk. Pracuje jako masażystka, czasami grywa też na gitarze i śpiewa. Jednym z jej hitów jest piosenka „Smelly Cat”. Ma siostrę bliźniaczkę, którą także odgrywa Kudrow. Z wyglądu są identyczne, ale charakterami całkowicie się różnią. Phoebe wyróżnia się na tle reszty przyjaciół nieco hipisowskim stylem ubioru.
Przyjaciele – dlaczego wciąż ich oglądamy? Fenomen serialu
Serial powstał już wiele lat temu. Dawno zakończyła się emisja ostatniego sezonu, ale on wciąż uważany jest za jeden z najbardziej kultowych produkcji wszech czasów. Widzowie na całym świecie cały czas go oglądają. Do grona fanów dołączają kolejne pokolenia. Przyjaciół kocha się niezależnie od wieku. Aktualnie, a piszę to w 2022 roku, serial komediowy można oglądać na platformie HBO Max. Tam też znajduje się jubileuszowy, emocjonalny odcinek specjalny.
Myślę, że do sukcesu tej serii w dużej mierze przyczynił się zamysł twórców, o którym wspomniałem na początku. Jego siłą są bohaterowie, z którymi można się utożsamić. Zwyczajni ludzie, próbujący odnaleźć się w świecie. Zdobywają prace, zmieniają partnerów i partnerki, mają rozterki sercowe, pokazują siłę relacji międzyludzkich… Któż nie chciałby mieć takich przyjaciół? Ponadto jakimś cudem twórcom przez tyle lat udało się zachować poziom humoru i sarkazmu bez żadnej sztuczności.
Oczywiście dzisiaj Przyjaciele wzbudzają nieco kontrowersji i zapewne nie osiągnęliby już takiego sukcesu jak w swoim czasie. W czasach poprawności politycznej zarzuca się im znamiona homofobii czy body shamingu. Jest w tym sporo racji, ale wtedy inaczej patrzyło się na takie rzeczy. Lata 90. idealnie przyjęły konwencję produkcji i tak się złożyło, że mimo upływu dekad serial Marty Kauffman i Davida Crane’a wciąż należy do topki wszech czasów.
Friends to lekki, zabawny serial, przy którym można się idealnie zrelaksować po ciężkim dniu. Poprawia humor, nawet gdy ten jest okropnie zły. To produkcja łącząca pokolenia i nie wyobrażam sobie, że można byłoby jej nie znać!