Prezerwatywy – jak sprawdzić i dobrać rozmiar?

Spis treści

Rozmiar prezerwatyw określa ich długość i średnica. Warto przy tym pamiętać, który z nich jest ważny, a który można pominąć przy zakupie. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o kondomach przed wyborem konkretnego produktu.

Dobór prezerwatywy pod względem długości

Nie napiszę nic odkrywczego, stwierdzając fakt, że prezerwatywy różnią się od siebie długością i średnicą. Dla niektórych mężczyzn dość zaskakująca może być jednak informacja, że pierwsza z tych wartości w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia. Kondomy, jako produkt masowej produkcji, mają zazwyczaj jeden rozmiar 18 cm.

Skąd akurat taka długość i polityka firm je produkujących? Przyczyną ich postępowania są badania prowadzone przez lekarzy na całym świecie. Średni rozmiar członka mieści się w granicach 11 cm – 17,5 cm. Co ważne, dotyczy to mężczyzn ze wszystkich zakątków świata. Mało tego, medycy podejrzewają, że deklarowanie przez ankietowanych i pacjentów górnej granicy rzadko jest zgodne z prawdą.

Mimo wszystko, dla pewności koncerny produkujące artykuły erotyczne dodają nieco miejsca. Z tego właśnie powodu typowa długość prezerwatyw to 18 cm. Owszem, można znaleźć egzemplarze nieco większe lub mniejsze. Kupić je jednak trudniej (chyba że przez internet). Firmy nie tworzą ich w dużych ilościach. W masowej produkcji najłatwiejszym sposobem na optymalizację kosztów jest standaryzacja. Innymi słowy, nie opłaca się produkować dużych partii kondomów o innej długości.

Dopasowanie prezerwatywy do średnicy penisa

Kluczowe znaczenie przy zakupie prezerwatyw ma obwód penisa. W zdecydowanej większości przypadków wynosi on od 9,5 cm do 15 cm. Średnice kondomów podawane są z kolei w milimetrach. Najwięcej mężczyzn wybiera te o wymiarach 53 mm lub 56 mm. Odpowiadają one prąciu o obwodzie 11 cm – 12 cm.

Oprócz tego producenci prezerwatyw oferują również inne rozmiary swoich wyrobów. Najmniejsze mają 47 mm lub 49 mm. Pasują one na penisy o średnicy odpowiednio 9,5 cm – 10 cm oraz między 10 cm a 11 cm. Większe od standardowych są z kolei kondomy o średnicach 60 mm, 64 mm i 69 mm. Sięgać po nie powinni mężczyźni, których członki mają obwód od 12 cm do 13 cm, a następie 13 cm – 14 cm oraz między 14 cm a 15 cm.

Na co trzeba uważać przy zakupie prezerwatyw?

Z prezerwatywami jest, niestety, jak z odzieżą i obuwiem. Znasz zapewne to uczucie, gdy przymierzasz jakiś ciuch i nie pasuje on na Ciebie mimo właściwego rozmiaru na metce? No właśnie XL w przypadku kondomów też nie zawsze określa tę samą miarę.

Skupmy się na największym rozmiarze, bo to przecież on jest najbardziej rozchwytywany. Standardy producentów potrafią różnić się nawet o kilkanaście milimetrów. U jednego XL może oznaczać tyle, co 64 lub 69 mm. Inny koncern może rozumieć jako XL np. 56 mm. Zastanawiam się, czy to przypadek, czy może próba zdobycia klientów poprzez podbudowanie ich ego. Kto by nie chciał wybierać prezerwatyw w rozmiarze XL? Dla formalności dodam tylko, że w przypadku małych kondomów działa ta sama prawidłowość.

Z tego powodu polecam wybierać opakowania, na których rozmiarówka wypisana jest w milimetrach. Gdzie jednak znaleźć takie informacje? Oczywiście one zawsze są podane. Nie tak łatwo je jednak odszukać.

Gdzie szukać informacji o rozmiarze prezerwatyw?

Raczej mało kto zainteresowany jest publicznym ogłaszaniem rozmiaru swojego penisa. Czasem może pod wpływem tak jak niegdyś pewien polityk obecnego obozu rządzącego. Wtedy jednak głośna deklaracja nie przypadła do gustu pewnemu prezesowi. O tej powszechnej niechęci wiedzą też producenci kondomów.

Informacji na temat rozmiaru prezerwatyw należy szukać z tyłu opakowania. Zazwyczaj stosowana jest mała czcionka. Nie najlepiej jest też z widocznością. Częstą praktyką jest taki dobór kolorystyki fontu, by jak najmniej odróżniał się od barwy tła pudełka. Wyjątkiem bywają oczywiście duże rozmiary. Tu jednak muszę wrócić do zasady ograniczonego zaufania co do rozmiarówki. Pokaźny napis „XL” niekoniecznie oznacza równie duże kondomy.

Dlaczego właściwy rozmiar prezerwatywy jest tak ważny?

O potrzebie korzystania z prezerwatyw, walorach zdrowotnych i samej ich skuteczności nie mam zamiaru się rozpisywać. Zagadnienie to jest bowiem powszechnie znane. Pamiętać jednak trzeba, że samo założenie kondoma to jeszcze nie wszystko.

Niewłaściwie dobrany rozmiar może skutkować obniżeniem ich skuteczności w zapobieganiu ciąży nawet o kilkanaście procent. Właściwie dobrane kondomy odznaczają się efektywnością na poziomie 98%. Szkoda bardziej ryzykować niechcianą ciążą, niechlujnie wybierając prezerwatywy.

Źle dobrany produkt jest też zwyczajnie niebezpieczny. Za duży może się po prostu zsunąć. Zbyt mały zresztą też, ponieważ wskutek pęknięcia materiał przestanie trzymać się skóry.

Odpowiedni rozmiar prezerwatywy jest kluczowy dla zapewnienia sobie i drugiej osobie optymalnego zabezpieczenia. Produkt ten, jak wiele innych, spełnia swoje zadanie tylko, gdy jest dopasowany. Kondomy trzeba więc traktować niczym ubrania i buty – dobierać pod kątem rozmiaru, a przy tym nie zawsze ufać tym, którzy te rozmiary określają.

11 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

najnowsze wpisy

Zdrowy tryb życia to dieta i ruch!

Zdrowy tryb życia stanowi klucz do dobrego samopoczucia. Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna są niezbędne, aby do późnego wieku być