Płatność gotówką czy kartą? To bardzo często słyszane pytanie w sklepie oraz bardzo częsty dylemat podczas wychodzenia z domu. Pytanie to rzeczywiście jest trudne, a wybór między kartami płatniczymi a gotówką nie jest zawsze oczywisty. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W tym tekście prezentuje zalety obu typów płatności oraz podpowiadam, który z nich wybrać.
Zalety płatności gotówką
Pierwszą zaletą płacenia gotówką jest jej uniwersalność. Pieniędzmi fizycznymi płacić możemy praktycznie wszędzie i zawsze niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której sprzedawca odmówi przyjęcia gotówki. Wyjątkiem może być jedynie brak drobnych do wydania. Płacenie gotówką to też bardzo proste regulowanie rachunków od ręki i bez obawy o to, czy karta nie ulegnie awarii itp. Dokonując płatności w gotówce, możemy rozliczać się też z osobami prywatny, czy małymi sklepami i punktami handlowo usługowymi, które nie posiadają terminala. Przy pomocy pieniędzy fizycznych zrobimy zatem zakupy wszędzie i zawsze bez martwienia się, czy inna metoda płatności jest akceptowalna.
Drugim plusem płatność gotówką jest anonimowość. W obecnym świecie każde transakcje cyfrowe są rejestrowane, przechowywane i przetwarzane. Płacąc gotówką, robimy to anonimowo, nie pozostawiając żadnej historii czy informacji o swoich płatnościach. Może to być bardzo duży plus dla osób, które wydają środki i cenią swoją prywatność np. w rodzinie lub chcą mieć świadomość tego, iż transakcje nie były rejestrowane. Sytuacja taka nie musi dotyczyć jedynie czynów moralnie nagannych czy nielegalnych, ale ogólnej tendencji zbierania informacji na nasz temat np. zwyczajów zakupowych czy lokalizacji, po których się poruszamy.
Płacenie gotówką jest też bardzo korzystne podczas wycieczek i podróży. W takich sytuacjach bardzo często nie ma możliwości płacenia za bilety kartami płatniczymi lub innymi środkami takimi jak BLIK. Posiadając zatem oszczędności, nigdy nie będziemy w sytuacji, iż musimy kupić bilet, ale nie możemy tego fizycznie zrobić np. w pociągu. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja.
Zalety płatności kartą
Płatności kartami płatniczymi są niezwykle korzystne i również posiadają kilka plusów. Pierwszym z nich jest kwestia zdrowia. W obecnym czasie oraz ogólnie, gdy używamy karty nie musimy dotykać nią nawet terminala płatniczego wykonując transakcję zbliżeniowo bez pinu. Posiadając własną kartę i robić nią nawet zakupy na pin nie dotykamy bilonu i banknotów o niewiadomym pochodzeniu. Na pieniądzach fizycznych tak jak na innych rzeczach mogą zbierać się niebezpieczne bakterie i zarazki. Posiadanie własnej karty płatniczej, którą dodatkowo możemy dezynfekować, jest dużo bezpieczniejsze dla zdrowia aniżeli płacenie pieniędzmi.
Drugim ważnym plusem płatności kartą jest budowanie pozytywnej historii kredytowej. Płacąc kartami kredytowymi czy nawet debetowymi dostarczamy do rejestrów finansowych oraz banków wiele informacji o regularnym wpłacaniu na kartę pieniędzy i wydawaniu środków. W porównaniu do anonimowego płacenia gotówką, płatności kartami pomogą stworzyć nam pozytywną historię kredytową. Przy wnioskowaniu o kredyt w przyszłości będziemy mogli użyć argumentu w tej postaci i być bardziej wiarygodni dla danego banku.
Płatności kartami płatniczymi to przede wszystkim wygoda. Zabierając ze sobą kartę, mamy do dyspozycji przeważnie dużą ilość środków. Nie musimy nosić ze sobą pieniędzy fizycznych, gdzie jest to potencjalne zachęcenie dla złodziei do ataku na nas czy po prostu niewygodne z uwagi na gruby portfel. Sama płatność nie jest skomplikowana, a zabranie samej karty jest dużo poręczniejsze niż posiadanie pliku pieniędzy. Posiadanie przy sobie karty płatniczej i płacenie nią, ma też jeszcze jeden niezaprzeczalny plus. Dzięki temu możemy dokonać opłaty internetowej, czego z kolei nie zrobimy gotówką lub będzie trwało to bardzo długo, jeśli wybierzemy wpłatę na poczcie na rachunek odbiorcy.
Bardzo dużym plusem korzystania z kart płatniczych jest możliwość uzyskiwania rabatów czy innych profitów z płatności cyfrowych. Wiele banków posiadają promocje typu moneyback czy zwroty za płatności za poszczególne produkty. Korzystając z karty debetowej lub kredytowej, możemy zatem otrzymać zwrot, kupony czy korzystać z preferencyjnych warunków ofert. Niektóre duże sieci np. pizzerie oferują bonusy i promocje przy płatnościach kartami. Płacą kartami płatniczymi jesteśmy objęci też ochroną transakcji przez wydawców karty. Jeśli nie otrzymamy danego produktu lub usługi np. wyjazdu wakacyjnego z biura podróży, dużo łatwiej będziemy mogli odzyskać środki w przypadku płatności kartą z uwagi na różne opcje ochrony kupującego.
Wybrać płatność kartą czy gotówka?
Znając już plusy i minusy płacenia gotówką oraz kartami płatniczymi warto odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj płatności warto wybrać. Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od wielu czynników. Ogólnie najlepiej i najprościej przy typowych codziennych płatnościach posiadać kartę płatniczą i to nią w pierwszej piękności dokonywać płatności. Warto też posiadać 100 – 200 złotych w gotówce na wszelki wypadek, ale nie wydawać środków, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli wybieramy się za granicę, zdecydowanie warto posiadać przy sobie kartę płatniczą. Unikniemy w ten sposób problemów z przewalutowaniem, czy pozostałą sumą przywiezioną do Polski. Płatności za granicą będą też szybsze i poręczniejsze przy pomocy karty kredytowej. Gdy na co dzień obracamy się w środowisku małych sklepików, gdzie płatność kartami jest problematyczna, warto zaopatrzyć się i przygotować na dany miesiąc większą ilość gotówki w drobnych nominałach.
Posiadanie karty płatniczej jest niezbędne wręcz, gdy często płacimy w internecie. Przy jej pomocy jesteśmy w stanie dokonać transakcji w ciągu kilku sekund i nie musimy wykorzystać gotówki fizycznej. Zastanawiając się nad doborem płatność gotówkowych i bezgotówkowych warto również zastanowić się nad aktualną ofertą i tym czy dany rodzaj płatności przyniesie nam jakieś profity. Często może okazać się, że płacąc kartą lub gotówką, będziemy mogli korzystać ze specjalnego rabatu czy korzystniejszej oferty niż w przypadku drugiego typu płatności.