coparenting

Coparenting czyli inaczej współrodzicielstwo, współwychowanie to trend, który obecny jest już w Polsce od kilku lat, ale dopiero teraz zyskuje coraz większą popularność. Współrodzicielstwo jest kontrowersyjnym rozwiązaniem, które przez niektóre osoby uważane jest za możliwość spełnienia swoich marzeń o dziecku, a przez niektóre za szczyt egoizmu. Niezależnie jednak od zdania wielu osób pozwala spełnić marzenie o potomstwie, jeśli z jakichś powodów nie mogło pojawić się na świecie. W tym tekście przedstawie, czym jest coparenting, na jakiej zasadzie działa, jakie ma plusy i minusy oraz kto korzysta i może skorzystać z coparentingu.

Czym jest coparenting?

coparenting / co-parenting
Coparenting – co to jest?

Coparenting to tzw. współrodzicielstwo. Polega ono na tym, iż dwie osoby chcące mieć dziecko nawiązują kontakt, poznają się, ustalają szczegóły oraz zachodzą w ciążę. Trend ten jest kontrowersyjny, ale jest legalny i coraz częściej wykorzystywany w Polsce. Ogólnym celem coparentingu jest możliwość posiadania potomstwa przez osoby, które z wielu przyczyn nie doświadczyły tego. Rozwiązanie to ma umożliwić spełnienie marzeń o dziecku i maksymalnie ułatwić ich spełnienie. Cała “procedura” coparentingu jest stosunkowo prosta. W sieci istnieje wiele for czy miejsc o takiej tematyce, gdzie znajdują się osoby chcące posiadać potomstwo ale które nie mają partnera lub takiej możliwości. Osoby te ogłaszaj się lub odpowiadają na ogłoszenie, a następnie spotkają się i ustalają szczegóły. Coparenting najczęściej oznacza wspólne wychowywanie dziecka oraz czynny udział ojca w życiu malucha. Pary przeważnie pozostają w przyjacielskich relacjach, tworzą białe małżeństwo lub stają się parami — wiedząc o braku uczucia. Osoby poznają się na forum, najczęściej zamieszczając informacje o sobie, takie jak wygląd fizyczny, cechy charakteru czy status finansowy. Mogą również oferować konkretne rozwiązania czy propozycje. Istotną kwestią jest też poczęcie dziecka. Może ono odbyć się naturalnie lub poprzez metodę in vitro.

Coparenting  – zalety

Z pewnością coparenting posiada wiele zalet. Pierwszą z nich jest ogólna możliwość posiadania potomstwa. W wielu przypadkach jest to jedyna szansa na posiadanie dzieci np. w późnym wieku czy w sytuacji nieznalezienia partnera życiowego. Wiele osób może również nie być już zainteresowanym stworzeniem związku, pragnąc jedynie dziecka. Coparenting to także spełnienie swoich marzeń oraz instynktu rodzicielskiego, co do tej pory było ciężkie do zrealizowania bez partnera. Znajdując odpowiednią osobę, para może dać również życie swojemu potomkowi i kontynuować swój ród.

Oprócz światopoglądowych zalet coparenting to także wiele innych plusów. Z pewnością ustalając kwestie współrodzicielstwa, obie strony są zadowolone z takiego rozwiązania. Dziecko po narodzinach ma oboje rodziców, którzy będą je kochali oraz dbali o nie. Rozwiązanie to nie wymusza również związku czy negatywnych skutków życia razem bez uczucia, co dla wielu osób było jedyną możliwością na zostanie rodzicami.

Coparenting  – zagrożenia

Coparenting oprócz swoich licznych plusów posiada także minusy, czyli pewnego rodzaju zagrożenia. Z pewnością korzystając z takiego rozwiązania nigdy nie można być pewnym drugiej osoby. Poznanie jej w kryzysowych sytuacjach czy personalnie wymaga dużej ilości czasu, którego najczęściej osoby decydujące się, na coparenting nie mają. Pewnym zagrożeniem jest też pozostawienie partnerki i złamanie danej umowy ze strony ojców, z czym musi liczyć się kobieta decydującą się na coparenting. Z drugiej strony mężczyźni muszą liczyć się również z nieuczciwymi zachowaniami kobiet np. homoseksualnych czy kobiet, które liczą jedynie na wysokie alimenty. Pewną liczbę minusów można wykluczyć lub ograniczyć maksymalnie formalizujące związek np. biorąc ślub cywilny, ale pewne zagrożenia charakterystyczne dla coparenting pozostaną dalszym ciągu.

Coparenting  – kontrowersje

Coparenting wywołuje z pewnością wiele kontrowersji i burzliwe dyskusje — zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dlaczego zatem tak się dzieje? Dla wielu osób coparenting jest postawą egoistyczną, w której dziecko wychowywać ma się bez miłości między rodzicami. Zdanie te można jednak podważyć wieloma związkami, które się rozpadają czy nie są idealne. Kolejną kontrowersją jest bezpieczeństwo i krótka znajomość obu osób, co w pełni jest potwierdzoną obawą. Dla osób wierzących lub o konserwatywnych poglądach coparenting jest również postawa niemoralną, co również jest w pełni uzasadnione.

Kto korzysta z coparentingu?

Z coparentingu korzysta wiele osób. Można wywnioskować to po ogłoszeniach otwartych, gdzie kandydaci przedstawiają się i opisują swoją sytuację. Z pewnością są to osoby, które nie tworzyły związku, a są w wielu 35+. Są to też osoby, które nie chcą wchodzić związki oraz takie, którym zależy jedynie na posiadaniu potomstwa. Spora grupa osób deklaruje również, że chętnie stworzy związek z drugą osobą w pełnym słowa tego znaczeniu, a coparenting pozwoli im posiadać potomstwo oraz partnera. Personalnie ze współrodzicielstwa korzystają zarówno osoby młode – dwudziestokilkuletnie jak i osoby po trzydziestce. Również płeć nie ma ma zdecydowanego lidera, a chęć skorzystania z coparentingu deklarują zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Czy coparenting jest popularny?

Jednym z najczęstszych pytań, jakie pada przy tym temacie, jest to, czy coparenting jest popularny. Nie ma na ten temat żadnych oficjalnych danych czy statystyk, gdyż z wiadomego względu jest o nie niezwykle trudno. Po liczbie ogłoszeń wnioskować można, jednak że w Polsce istnieje wiele osób, które chcą mieć dzieci, decydując się na współrodzicielstwo. Ogłoszenia tego typu pojawiają się codziennie a liczba użytkowników na różnych portalach jest liczona nawet w tysiącach.

Coparenting  – tak czy nie?

Nie ma jednej czy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedzieć na te pytanie muszą przede wszystkim osoby zainteresowane tego typu rozwiązaniem i ocenić czy skłaniają się ku korzyściom czy zagrożeniom. Jeśli samodzielnie chcemy odpowiedzieć na nie, również powinniśmy indywidualnie traktować coparenting. Z pewnością jest to rozwiązanie dające wiele możliwości. Jeśli osoby podejmą ryzyko i współrodzicielstwo zostanie przeprowadzone zgodnie z ich myślą, korzyści mogą być bardzo duże. Kolejnym małym “za” może być również fakt, że nawet w przypadku nieprzewidywalnych sytuacji, gdy rodzice są zabezpieczeni np. finansowo, przygotowani na taką sytuację i niezależni od siebie, również coparenting będzie można uznać za dobrą decyzję.

Dodaj komentarz