Ciało, jak i cały organizm człowieka w większej części zbudowane jest z wody. Płyny znajdujące się we wnętrzu wszelkich organów, narządów oraz struktur stanowią około 70%. Zatem funkcjonowanie bez tego czynnika jest niemożliwe, a ubytki płynów negatywnie wpływają na zdrowie i życie każdego z nas.
Funkcja i rola wody w organizmie człowieka
Właściwości wody maja zbawienny wpływ zarówno na zdrowie, życie człowieka, jak i jego rozwój, procesy lecznicze czy samopoczucie. Nawadnianie organizmu zapobiega wielu chorobom, ale przede wszystkim reguluje gospodarkę wewnątrzustrojową. Szczególne wartości płynów uzależnione są od rodzaju napoju, jak również precyzyjnie określonego składu.
Najważniejsze zadania wody
- pomoc w trawieniu – to jeden z ważniejszych celów przyjmowania odpowiedniej ilości płynów. Picie podczas spożywania posiłków pomaga w przenoszeniu cząsteczek pomiędzy poszczególnymi narządami, jak również zmniejsza łaknienie i chęć szybkiego i nadmiernego sięgania po kolejne kęsy dania. Woda jest również niezbędnym elementem wspomagającym pracę enzymów trawiennych.
- ochrona mózgu – woda stanowi około 82% całego mózgu. Utrata płynów w wysokości do 5% masy całego ciała, może trwale uszkodzić połączenia między neuronami, jak również powodować problemy z pamięcią, skupieniem i koncentracją.
- ochrona dla gałek ocznych – stan odwodniania zazwyczaj objawia się suchością oka, spuchniętymi powiekami, tzw. piaskiem pod powiekami oraz przekrwionymi spojówkami. Woda powinna być podawana zarówno w postaci spożywanych napojów, jak również rożnego rodzaju okładów i kompresów stosowanych miejscowo na oczy.
- wpływ na płód u kobiet ciężarnych – dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody spowoduje przede wszystkim zmniejszenie typowych dolegliwości w postaci nudności, wymiotów czy zaparć. Podawane płyny minimalizują również ryzyko powstawania zapalenia pęcherza oraz problemów związanych z układem moczowym. Woda w przebiegu ciąży sprzyja również utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, dostarczaniu składników mineralnych, oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz regulacji ciśnienia tętniczego krwi.
- ponadto spożywanie odpowiedniej ilości wody minimalizuje ból, zapobiega powstawaniu zapalania stawów, reguluje temperaturę ciała, zapobiega chorobom i dolegliwościom ze strony nerek, chroni przed nowotworami, znacząco wpływa na wygląd i kondycję skóry, itp.
Ubytki wody z organizmu człowieka
Jak wdać woda pełni ogromnie wielką rolę w codziennym funkcjonowaniu i pracy całego organizmu. Bez odpowiedniego nawodnienia wiele z narządów przestałoby działać lub ich działanie byłoby wadliwe.
W jaki sposób woda usuwana jest w organizmu? Jak ciało tracie zapasy płynów?
Woda może w wieloraki sposób zostać usunięta z wnętrza organizmu ludzkiego. Wiele z przyczyn jest niezależnych od samego człowieka, a brak uzupełnienia płynów może powodować niebezpieczne odwodnienie.
W jakich sytuacjach dochodzi do nadmiernego wydalenia wody?
Do najczęściej znanych sytuacji należą:
- biegunki,
- wymioty,
- choroby, które wywołują wysoką temperaturę – gorączka,
- brak dostarczania wody z zewnątrz,
- niektóre przewlekłe choroby,
- brak uzupełnienia płynów po intensywnym wysiłku – utrata wody przez skórę,
- zbyt mała ilość wypitej wody podczas opalania się,
- wiele innych.
Jak ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody – normy
Analizując powyższe czynniki warto zwrócić uwagę na powagę problemu, jakim jest zbyt mała ilość dostarczanej wody do organizmu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie może przynieść odwodnienie. Ponadto warto znać wszelkie normy i zasady dotyczące spożywania płynów.
Szczególnym zaleceniem jest picie odpowiedniej ilości wody w stosunku do wieku, płci czy stanu zdrowia człowieka. Podstawowym przelicznikiem wskazującym zapotrzebowanie na wodę jest pomnożenie masy ciała przez 0,030. Otrzymany wynik pokazuje ilość litrów i mililitrów pożądanych płynów do prawidłowego funkcjonowania.
Wykonując te obliczenia warto również rozważyć czynniki takie jak wiek, stan zdrowia, choroby, obecna dieta i kaloryczność posiłków czy spożywane leki.
Stosując wodę w swojej diecie należy również znać umiar. Nadmierne dostarczanie płynów może również uszkodzić wewnętrzne organy i doprowadzić do schorzenia zwanego hiponatremia.
Prawidłowe i zdrowe spożywanie wody cechuje się również kilkom zasadami, wśród których są:
- poranne spożycie szklanki wody – rozpoczęcie dnia od podania płynów,
- częste oraz regularne picie wody,
- przyjmowanie płynów w niewielkiej ilości jednorazowo,
- wykonywanie małych, spokojnych łyków – bez tzw. łapczywego picia,
- picie wody przed każda kąpielą, itp.