pierwszy lot samolotem

Pierwsza podróż samolotem z pozoru może wydawać się przytłaczająca. Ścisłe procedury, zasady i przeszukiwanie bagażu. Nie masz jednak czym się martwić! Co jednak możesz zrobić, aby bez problemu zdążyć na swój samolot i przejść odprawę? Przekonaj się!

Zanim wyruszysz na lotnisko

Każdy kiedyś leciał samolotem pierwszy raz i nie ma się czego wstydzić, ponieważ wszyscy byli kiedyś (lub dopiero będą) w tym samym miejscu, co Ty teraz. Przygotowania do pierwszego lotu zacznij już znacznie wcześniej, abyś nie denerwował się czy na pewno wszystko spakowałeś i czy odłączyłeś żelazko z kontaktu, gdy będziesz już daleko od domu. To najgorsze co może być, uwierz mi. Uniknij niepotrzebnej paniki i sporządź listę z rzeczami, które miałeś w planach wziąć. Zapisz w niej każdą najmniejszą drobnostkę, ponieważ w stresie o wszystkim można zapomnieć. Przed spakowaniem walizki zapoznaj się także ze wszelkimi wytycznymi, które reguluje wybrane przez Ciebie lotnisko. Nieraz już zdarzyło się, że pasażer nie mógł zostać wpuszczony do samolotu, ponieważ nadbagaż przekraczał wagę lub wielkość.

Jak ubrać się do samolotu?

Zastanawiałeś się, jak prawidłowo ubrać się do samolotu? W filmach często widać jak panie ubierają się w sukienki, mają pełen makijaż i biżuterię. Mężczyźni za to siedzą w garniturach przez cały lot. Pamiętaj tylko, że krótkie sceny nie oddają prawdziwego życia.

Na podróż samolotem nie musisz się stroić, a nawet jest to niewskazane. Przede wszystkim unikaj ciasnych ubrań, które będą krępowały Twoje ruchy. Ubierz długie dresy i krótki rękaw, a na to narzuć kardigan lub bluzę. Nałóż skarpetki i wygodne tenisówki z oddychającego materiału. W samolotach zazwyczaj jest chłodno, dlatego najbezpieczniej jest ubrać się na cebulkę, czyli nałożenie na siebie kilku warstw ubrań. Istotne jest także to, żeby zakryć całe ciało, ponieważ w awaryjnych sytuacjach, np. podczas wymuszonego lądowania samolotu ze względów bezpieczeństwa, trzeba być gotowym na zjeżdżanie z dmuchanych zjeżdżalni, które mogą poparzyć nagą skórę.

Co musisz mieć przy sobie na lotnisku?

Przygotuj portfel z rozmienionymi pieniędzmi na odpowiednią walutę, kartami, dowodem osobistym, prawem jazdy, wizą (jeśli jest konieczna) i, oczywiście, biletem. Jeśli będziesz opuszczał strefę Schengen, pamiętaj, że konieczny jest także aktualny paszport, który jest wyłączną przepustką do innych krajów. W zależności od tego, czy lecisz na wakacje, czy się wyprowadzasz, powinieneś zatroszczyć się o własne ubezpieczenie do danego kraju. Wszystkie te dokumenty spakuj do torby podręcznej, którą będziesz miał cały czas przy sobie.

Poza papierami i portfelem spakuj także leki, których potrzebujesz ze względu na stan swojego zdrowia. Poza tym możesz zabrać ze sobą również konieczny sprzęt medyczny po wcześniej konsultacji i zgodzie przewoźnika. Podczas oczekiwania na samolot warto mieć wodę lub inny napój oraz przekąskę, dlatego spakuj też tego typu produkty. Na pokład możesz zabrać ze sobą jedzenie, jednak artykuły muszą być zgodne z zasadami, jakie reguluje przewoźnik.

Jak wygląda odprawa?

Każdego pasażera przed wejściem na pokład samolotu czeka odprawa. Jak dokładnie to wygląda i na co się przygotować?

  1. Sprawdź tablice z odlotami i znajdź numer odpowiedniego stanowiska (check-in), do którego powinieneś się stawić. W tym momencie miej przygotowany: dowód osobisty, paszport oraz bilet.

  2. Jeśli masz ze sobą bagaż, który także musisz nadać, sprawdź, do którego stanowiska powinieneś podejść następnie.

  3. Potem udaj się do stanowiska bezpieczeństwa, gdzie kontrolerzy sprawdzą Twój bagaż podręczny oraz przejdziesz przez bramki bezpieczeństwa, w celu sprawdzenia, czy nie masz przy sobie nielegalnych przedmiotów i substancji.

  4. Wyłóż bagaż oraz wszelkie metalowe elementy, np. pasek czy biżuterię, które masz na sobie, urządzenia elektryczne, klucze oraz portfel, w którym są karty i monety. Jeśli jesteś po operacji i w ciele masz metalowe śruby, wyjaśnij sytuację. Przydatne może być zaświadczenie od lekarza, jednak nie jest ono wymagane.

  5. Jeśli po przejściu przez bramkę, urządzenie zaalarmuje, że posiadasz coś metalowego, to pod żadnym pozorem nie panikuj. Poczekaj na dalszą procedurę, gdzie zostaniesz przeszukany indywidualnie przez ochronę lotniska. Najprawdopodobniej przeoczyłeś jakiś metalowy element.

  6. Gdy pomyślnie przejdziesz kontrolę bezpieczeństwa, zostaniesz skierowany do bramki w hali odlotów, gdzie będziesz musiał okazać wcześniej wydrukowaną kartę pokładową.

Do samolotu możesz wnieść mniej niż litr napoju. Pamiętaj jednak, że musi zostać zakupiony na lotnisku. Możesz także na pokład wziąć różnego rodzaju przekąski lub skorzystać z bufetu, jaki oferuje linia.

Czym różni się odprawa online i kiedy warto z niej skorzystać?

Odprawa online jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy zalogować się na stronę internetową linii lotniczych lub pobrać aplikację i wypełnić cały formularz. Istotne jest to, żeby dokonać odprawy online odpowiednio wcześnie, a nie na ostatni moment. Dzięki takiej odprawie oszczędzisz sporo czasu, ponieważ nie będziesz musiał stać w długiej kolejce check-in, tylko od razu przejdziesz do kontroli bezpieczeństwa. Jest to także bezpieczny sposób, aby uniknąć problemów z overbookingiem, kiedy linia lotnicza sprzedała bilety na konkretny lot z nadwyżką. W takiej sytuacji, jeśli stoisz na końcu kolejki, możesz nie wsiąść na pokład, a obsługa zaoferuje Ci lot innym samolotem, na który będziesz musiał czekać. Dlatego lepiej skorzystać z odprawy online lub przyjechać o wiele wcześniej, żeby mieć pewność, że uda Ci się wejść na pokład.

Zasady odnośnie do bagażu

Poza przygotowaniem wszystkich potrzebnych dokumentów do podróży ważne jest także prawidłowe spakowanie walizki i bagażu podręcznego. Na stronie każdej linii lotniczej znajdziesz szczegółowe informacje, co możesz spakować oraz ile może ważyć Twój bagaż, zatem dostosuj się do tego.

Dodatkowo ważne jest to, aby wszelkie kosmetyki były w małych buteleczkach podróżnych, które kupisz w każdej drogerii. Muszą być one przeźroczyste, aby kontrola przeszła pomyślnie i żebyś nie musiał pozbywać się chemii w standardowych opakowaniach na lotnisku. Oczywiście, nie możesz przewozić także żadnej broni.

W zależności od tego, do jakiego kraju lecisz, musisz także zapoznać się z tym, co możesz do niego przywieźć. Dotyczy to także ilości alkoholu oraz papierosów, które przewoźnik opisuje na swojej stronie. Zapoznaj się także z kulturą kraju, do którego się wybierasz. Czemu jest to takie istotne? Przykładowo, jeśli wybierałbyś się do Singapuru, to musisz wiedzieć, że w tym kraju niedozwolone jest posiadanie gumy do żucia. Jest to bogaty kraj, który dba o swoje ulice. Przez to tamtejsza władza zakazała spożywania tego typu produktów.

Pierwszy lot samolotem może wydawać się stresujący. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ na lotnisku bez problemu się odnajdziesz. Wszystkie strefy są dokładnie oznaczone, a w razie jakichkolwiek problemów obsługa lotniska z pewnością Ci pomoże i wskaże drogę. Odpowiednio przygotuj się do podróży i pamiętaj, aby spakować wszystkie potrzebne dokumenty, ponieważ jest to kluczowe, aby dostać się do innego kraju.

14 / 100

Dodaj komentarz