Czasem zdarza się, że nie chcesz pozbywać się swoich ulubionych butów. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Zapewne od razu pomyślałeś o szewcu. I słusznie. Właśnie najczęściej w takich sytuacjach ludzie zgłaszają się do specjalisty w tej dziedzinie. Kiedy warto więc udać się do szewca? I ile kosztuje tego typu usługa?
Kim jest szewc i jakiego typu usługi oferuje?
Szewc to zawód, który zalicza się do grupy zajęć rzemieślniczych. Do takiej pracy można przygotowywać się, uczęszczając do szkoły zawodowej lub ucząc się specjalności od tzw. mistrza. Ostatecznie, aby zostać zawodowym szewcem, należy zdać egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej.
Cała praca szewca skupia się wokół obuwia. Wyróżnia się szewców w dwóch specjalnościach – naprawa obuwia oraz wykonywanie butów na zamówienie. Niestety, jest to zawód zanikający, ponieważ rynek obuwniczy został zdominowany przez masową produkcję butów w fabrykach. Niemniej nadal możesz skorzystać z usług szewca, który stworzy dla Ciebie niepowtarzalne obuwie najwyższej jakości. Jakie usługi może zaoferować ci szewc?
stworzenie butów na miarę;
naprawa obuwia;
renowacja;
wymiana fleków, szlufek;
konserwacja butów (np. przed sezonem zimowym);
ozonowanie, czyszczenie butów.
Oczywiście, zakres działań szewca będzie zależeć od możliwości konkretnego salonu i zdolności rzemieślnika, jednak w wielu wypadkach warto wybrać się do pobliskiego zakładu, aby odnowić swoje ulubione buty.
Cechy dobrego szewca i jego praca
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry szewc? Przede wszystkim cierpliwością oraz skrupulatnością w wykonywaniu powierzonych zadań. Musi być też dokładny. W końcu to od jakości wykonania pracy będzie zależeć efekt w postaci np. dobrze przymocowanego fleka, równo przyklejonej zelówki lub prawidłowo zaciśniętych metalowych szlufek na bucie. Praca charakteryzuje się dużą monotonią i powtarzalnością. Poza tym szewc często zmuszony jest siedzieć w niewygodnej pozycji po kilka godzin dziennie.
Rzemieślnik powinien także dobrze ocenić, jakie prace i w jakim zakresie może je wykonać, aby naprawić obuwie, a nie bardziej je zniszczyć. Zdarza się, że w wielu przypadkach pójście do szewca to ostateczność. To błąd. Przychodząc do zakładu wcześniej, mógłbyś faktycznie przedłużyć żywotność swoich butów, a pojawiając się w salonie, gdy zawiodły już wszystkie inne metody, po prostu odsuwasz od siebie moment wyrzucenia ulubionej pary butów.
Ciekawostką może być profil statystycznego szewca w Polsce. Zazwyczaj jest to mężczyzna, który swój zakład prowadzi od kilkudziesięciu lat. Niekiedy zdarza się, że szewcy łączą swoje umiejętności w kilku dziedzinach np. kaletniczych.
Kiedy warto udać się do szewca?
Przede wszystkim nie w ostateczności. I nie chodzi o to, że szewc nie będzie w stanie naprawić Twoich butów (chociaż niekiedy też się tak zdarza), częściej po prostu staje się to nieopłacalne, bo zakup nowej pary będzie po prostu tańszy.
To istotna kwestia, którą warto mieć na uwadze. Szewc wykonuje swoją pracę rocznie, dlatego czas i koszt będą wyższe. Porównywanie pracy szewca do butów produkowanych taśmowo jest co najmniej nie w porządku.
Kolejną ważną rzeczą, związaną z masową produkcją obuwia jest fakt, że buty z taśmy są tworzone inaczej, niż gdyby były szyte ręcznie. Zazwyczaj są klejone i zgrzewane, a nie zszywane. Przez to szewc może mieć problem z naprawami. To także powód, przez który zawód ten staje się wymierający. Produkcja w fabrykach nie jest nastawiona na naprawę tworzonych butów, a na podejście konsumpcyjne – zniszczoną parę zastępuje się nową. Jest to tańsze, szybsze i łatwiejsze.
Dobrym momentem na wybranie się do szewca jest okres przejściowy między porami roku. Jeśli Twoje buty nie są zniszczone, do szewca możesz udać się, aby dokonać renowacji i odświeżenia obuwia, a także, aby przygotować je na kolejny sezon. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas, a Twoje buty będą w nienagannym stanie czekać na swój moment.
Panie bardzo często wybierają się do szewca po przetańczonych imprezach. Chodzi o fleki, które naturalnie się ścierają i co jakiś czas trzeba je wymieniać. Jeśli zetrą się całkowicie, obcas zaczyna mieć kontakt z podłogą i się niszczy. Poza tym panowie również posiadają fleki w swoim obuwiu. Tyczy się to szczególnie pantofli i podeszew z obcasem. Poza tym po długiej nocy warto dokładnie obejrzeć swoje buty, czy może przypadkiem nie ma na nich zarysowań albo, co gorsza, rozcięć. Im szybciej się tym zajmiesz, tym lepiej. W końcu przed kolejną imprezą nie chcesz na ostatnią chwilę zastanawiać się, gdzie naprawisz wyjściowe buty.
Niektóre zakłady szewskie wśród swoich usług posiadają ozonowanie obuwia. To świetny sposób na odkażenie i odświeżenie butów w nieinwazyjny sposób, szczególnie tych kupionych z drugiej ręki. Zyskujesz więc wspaniałe obuwie, które jest świeże, czyste i zdezynfekowane, dodatkowo nawet w lepszym stanie niż buty kupowane w sieciówkach, wcześniej mierzone przez niewiadomą liczbę osób. Podobnie możesz postąpić, gdy wypożyczasz buty od kogoś lub komuś.
Tak jak wspominałem, najważniejsze to nie czekać do ostatniej chwili. Łatwiej i lepiej jest zapełnić niewielkie ubytki w bucie niż kleić całą dziurę w podeszwie. Nie chodzi jedynie o ilość pracy, ale również o jakość buta po takim zabiegu. Rażące uszkodzenia w kluczowych miejscach obuwia sprawiają, że nawet po naprawie buty nie odzyskają swojej świetności i nie posłużą Ci długo.
Obuwie, które masz w szafie od wielu lat – naprawa, renowacja
Często zdarza się, że w Twojej szafie zalegają buty, które zakładasz rzadko lub okres, w którym nieustannie je nosiłeś, minął. Moda lubi wracać, a klasyczne pantofle tak łatwo się nie nudzą. Niezależnie od tego warto oddać lekko zniszczone buty do szewca, ponieważ wtedy obuwie zyska drugie życie. Sam możesz być zaskoczony, jak dobrze będą wyglądać, gdy zostaną poddane odpowiedniej pielęgnacji. Znów będziesz chciał je nosić!
Dodatkowo szewc może pomóc w impregnacji obuwia. Buty zamszowe są dobrym przykładem, ponieważ szybko się zużywają. Pomocna w tym wypadku okaże się wizyta w zakładzie rzemieślniczym, gdzie szewc zaimpregnuje buty tak, aby materiał był maksymalnie odporny na zabrudzenia i mniej podany na łapanie kurzu oraz pyłu. Odpowiednia pielęgnacja zapewnia obuwiu długowieczność.
Buty do naprawy należy również odpowiednio przygotować. Wyczyść podeszwy i usuń wszelkie mechaniczne zabrudzenia, przecierając buty ściereczką. W taki sposób z pewnością łatwiej jest pracować przy obuwiu.
Jak wybrać dobry zakład szewski?
Pojawia się najtrudniejsze pytanie o usługi szewskie. Oczywiście, najlepszym zakładem będzie ten sprawdzony. Może któryś z Twoich znajomych korzysta z usług szewskich i jest w stanie polecić ci swojego ulubionego szewca? Inna kwestia to fakt, że na rynku istnieje coraz mniej tego typu firm. To sprawia, że wybór jest ograniczony, nawet w dużych miastach. W internecie na pewno znajdziesz reklamę większych zakładów bądź takich, które są prowadzone przez młodsze osoby. Niemniej możesz w ten sposób ominąć prawdziwego fachowca, o którym jesteś w stanie się dowiedzieć jedynie pocztą pantoflową.
Ile zapłacisz za usługi szewca?
Ceny usług będą się różnić, zależnie od zakładu. Proste naprawy jak wymiana fleków lub brandzli, dorabianie wkładek czy rozciąganie obuwania to zazwyczaj koszty 10-50 zł (zależnie od usługi). Bardziej skomplikowane działania jak skracanie/wydłużanie obcasów, wstawianie łat lub robienie wypełnień będzie się wiązało z indywidualną wyceną zależną od potrzeby. Zazwyczaj tego typu prace nie przekraczają kwoty kilkudziesięciu złotych.
Sytuacja ma się inaczej, gdy u szewca postanowimy zamówić ręcznie robione buty. W tym wypadku koszty trzeba liczyć powyżej tysiąca. Zazwyczaj wykonanie jednej pary może się wahać 1200-1500 zł. Buty, na które będzie potrzebne więcej materiału (np. wysokie buty zimowe), będą droższe. Cena wynika z cen materiałów, ale także włożonej w cały proces pracy. Trzeba mieć na uwadze, że obuwie od szewca będzie wykonane inaczej niż te dostępne w sklepach. Możesz liczyć na jakość, za którą należy się właściwe wynagrodzenie. Stworzenie butów od zera to około tygodnia pracy w zakładzie. Cena za zlecenie na pewno nie jest niska, jednak zapewniam Cię, że nowa para butów będzie warta tych pieniędzy, a Ty z pewnością poczujesz różnicę!
Szewc to zawód, który cieszy się coraz mniejszą popularnością zarówno wśród potencjalnych klientów, jak i osób, które mogłyby zostać rzemieślnikami. Młodzi nie decydują się na wymierający zawód, bo nie wiąże się on ze specjalnie dobrymi zarobkami, nie prowadzi się szeroko dostępnych kursów doszkalających i w tym przypadku, niestety, maszyna wyprała pracę człowieka. Dlatego, póki jest taka możliwość, warto korzystać z usług szewskich, jeśli chcesz naprawić swoje buty lub odświeżyć ich wygląd. Na pewno nie pożałujesz tej decyzji!