problemy zdrowotne

Każdy z nas słyszał o padaczce, ale czy jesteś pewien, że wiesz, skąd się ona bierze, jakie mogą być jej różne oznaki i jak pomóc osobie w trakcie ataku? Padaczka jest zespołem objawów, które czasami mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia. Właśnie dlatego uznałem, że trzeba szerzyć wiedzę o epilepsji i postanowiłem napisać ten artykuł. Znajdziesz tu m.in. dokładne wyjaśnienie tego, czym jest padaczka oraz instrukcję dotyczącą pierwszej pomocy w napadach padaczkowych.

Co to jest padaczka?

Myślę, że każdy mniej więcej wie, czym jest padaczka, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, jak się ona objawia. Nie każdy wie natomiast, że padaczka jest chorobą neurologiczną, czyli schorzeniem mózgu. Jej drugą nazwą jest epilepsja. Dotyka ona osoby w każdym wieku – zarówno dzieci, jak i dorosłych (nieco częściej u mężczyzn). Pacjent zmaga się z napadami, których w żaden sposób nie może kontrolować ani przewidzieć. Dochodzi do nich wtedy, kiedy w mózgu chorego występują wyładowania bioelektryczne. Najbardziej charakterystycznym skutkiem tych wyładowań są drgawki całego ciała. Osoba z padaczką może wręcz przewrócić się i cała się trząść. Nie zawsze jednak wygląda to dokładnie w taki sposób.

Innymi objawami epilepsji mogą być np.: chwila nieświadomości, skurcze mięśni, wstrzymanie oddechu czy sztywnienie rąk i nóg. Ze względu na brak kontroli nad swoim ciałem, podczas napadów u pacjentów nierzadko dochodzi do oddania moczu czy gryzienia własnego języka. Po zaprzestaniu ataku osoba cierpiąca na epilepsję potrzebuje chwili, aby ponownie dojść do siebie. Powoli powraca jej kontakt z otoczeniem i jest w stanie znowu prawidłowo funkcjonować.

Epilepsja – przyczyny

Bardzo ciekawe jest to, że większość pacjentów nie wie nawet, jaka jest ich przyczyna padaczki. Schorzenie to występuje często bez możliwości jego wyjaśnienia. Po prostu zdarza się i tyle. Tylko u niektórych osób da się naprawdę wskazać bezpośredni zapalnik, który powoduje napady. Może to być np. guz mózgu, alkoholizm czy udar. Jeśli chodzi o padaczkę alkoholową – stanowi ona spory problem po zaprzestaniu spożywania alkoholu przez osobę uzależnioną. Często wraz z drgawkami występuje wiele innych objawów, w tym kołatanie serca.

Czy padaczkę można wyleczyć?

Odpowiedź na to dość trudne pytanie zacznę od tego, że do leczenia padaczki i zmniejszania szansy na wystąpienie napadów trzeba odpowiednio dobranych leków. Takie może przepisać specjalista po wcześniejszych badaniach i tylko jemu można ufać w tych kwestiach. Jeśli chodzi o wyleczenie padaczki, to dzięki właściwym lekarstwom da się zapobiegać atakom. Szansa na skuteczne leczenie jest większa, jeśli znamy przyczyny epilepsji. Większość pacjentów przyjmujących leki wyzbywa się ataków padaczki, jednak nigdy nie można mieć pewności, że one już nie wrócą. Można się już cieszyć, gdy przez kilka lat farmakoterapii nie mamy napadu, a następnie specjalista pozwala zrezygnować z przyjmowania lekarstw. Gdy po odstawieniu znowu przez kilka lat nie dochodzi do ataku, to możliwe, że pozbyliśmy się problemu całkowicie.

Padaczka – zagrożenia

Napady padaczkowe mogą być naprawdę groźne. Nawet gdy ich przebieg nie jest intensywny, to jeśli przytrafią się w nieodpowiednim miejscu lub czasie, mogą doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Atak może nadejść zawsze i wszędzie. Najtragiczniejsze w skutkach bywają napady u kierowców samochodów czy wtedy, kiedy osoba znajduje się w wodzie. Poza tym, gdy osoba nie kontroluje swoich ruchów, może się np. przewrócić. Zawsze istnieje ryzyko tego, że uderzy się w coś, rozetnie sobie skórę czy nawet złamie kończynę.

Ile trwa napad padaczki?

Choć zarówno objawy, jak i skutki padaczki mogą być groźne, to sam napad trwa bardzo krótko. Maksymalny czas trwania ataku to około 3 minut. Zwykle jednak kończy się on znacznie szybciej, a nawet nie dochodzi do minuty. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość występowania, to u każdego napad może występować w różnych odstępach czasu – raz częściej, raz rzadziej.

Jak pomóc komuś podczas ataku padaczki?

Niestety bardzo niska jest świadomość społeczeństwa na temat udzielania pierwszej pomocy osobom w stanie padaczkowym. Od dziecka w szkołach uczymy się, jak wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową w razie wypadku, ale nikt nie mówi, co robić, gdy ktoś obok nas dostanie ataku padaczki. Taka sytuacja może zdarzyć się wszędzie – na zakupach, w pracy czy w tramwaju. Najważniejsze jest to, aby nie ignorować takiej osoby. Rozpoznanie padaczki i udzielenie szybkiej pomocy może komuś uratować życie lub pozbawić go możliwych obrażeń. Oto krótka instrukcja dotycząca tego, jak należy postąpić:

  • zabierz wszystkie elementy, które mogą stanowić zagrożenie dla pacjenta (ostre przedmioty, niewielkie meble, wszystko, o co chory może się uderzyć lub skaleczyć);

  • jeśli atak jest silny, zabezpiecz głowę pacjenta (możesz podłożyć pod nią coś miękkiego, np. koc lub poduszkę);

  • obserwuj chorego i kontroluj, ile czasu trwa atak;

  • po zakończeniu ataku ułóż osobę w pozycji bocznej ustalonej;

  • jeśli atak trwa więcej niż 3 minuty, natychmiast wezwij karetkę;

  • kontroluj oddech osoby po ataku.

Bardzo ważne jest wsparcie emocjonalne. Szczególnie wtedy, gdy sytuacja ma miejsce w przestrzeni publicznej. Osoba po napadzie padaczkowym może czuć się zawstydzona, tym bardziej że często w trakcie dochodzi do oddania moczu lub stolca. Zapytaj też, jak się czuje i czy takie napady zdarzały się wcześniej. Jeśli coś jest nie tak lub okaże się, że padaczka ujawniła się po raz pierwszy, koniecznie trzeba zadzwonić po karetkę. Pamiętaj jeszcze, aby w trakcie napadu dać pacjentowi przestrzeń, a nie powstrzymywać jego skurczy ani drgawek. Poduszka, którą umieścisz mu pod głową, musi być niska, żeby nie utrudniać oddychania.

Masz już odpowiednią wiedzę na temat padaczki u osoby dorosłej. Mam nadzieję, że jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której ktoś potrzebuje pomocy, będziesz w stanie jej solidnie udzielić. To ważne, aby szerzyć wiedzę na temat epilepsji, bo nawet tym, którzy na nią nie chorują, może ona w każdym momencie stanąć na drodze.

16 / 100

Dodaj komentarz