Kosmetyki z peptydami to popularny temat do dyskusji między kobietami. A jeżeli nie interesujesz się tematem pielęgnacji skóry twarzy i rzadko zdarza Ci okazja do rozmowy w gronie damskim – przypadkiem mogło Cię ominąć sporo ciekawego. Peptydy w kosmetyce znalazły swoje zastosowanie nader skutecznie, ale czy wiesz, że… używa się ich z powodzeniem w kulturystyce? Nic dziwnego, mają szereg zastosowań, które mogą pomóc Ci w budowaniu muskularnej sylwetki. Pozostaje pytanie – czy są bezpieczne?
Spis treści:
Czym są peptydy?
Rodzaje peptydów
Właściwości peptydów
Funkcje peptydów w kulturystyce
Efekty stosowania peptydów w kulturystyce
Negatywne efekty
Peptydy – czy warto?
Czym są peptydy?
Skoro sprawdzają się jako składnik kosmetyków, pewnie zastanawiasz się, czym są. Peptydy to organiczne związki chemiczne, powstałe w wyniku połączenie wiązaniem peptydowym co najmniej dwóch cząsteczek aminokwasów. Brzmi skomplikowanie, więc mówiąc prościej – są mniejszymi cząsteczkami białka. Różnią się od zwykłych protein tym, że są krótkołańcuchowe – składają się z niedużej liczby kwasów aminowych (nie większej niż 100). Ponadto są regulatorami i przekaźnikami we wszystkich procesach fizjologicznych Twojego organizmu. Zła wiadomość dla Ciebie jest taka, że ich synteza nie jest łatwa do przeprowadzenia, dlatego potrafią sporo kosztować (ceny w zakresie 100-1000 złotych).
Podobnie jak kwas hialuronowy, czy kolagen – peptydy występują w Tobie naturalnie. I podobnie – warto je suplementować, bo im jesteś starszy, tym mniej ich produkujesz. Oczywiście z uwzględnieniem pewnych kluczowych informacji, o których będę pisać w dalszej części tego tekstu.
Co powinieneś wiedzieć o peptydach?
Składają się z aminokwasów, więc są elementem budulcowym żywych organizmów;
to, jakie peptyd ma właściwości, zależy głównie od ilości i rodzajów aminokwasów, które go tworzą;
zawierają przeciwutleniacze (antyoksydanty), więc chronią przed nowotworami;
są składnikiem wielu suplementów przeznaczonych dla osób trenujących;
są składnikiem wykorzystywanym w kosmetykach.
Rodzaje peptydów
Jak się domyślasz, musi istnieć jakaś różnica między peptydami, które używane są w kosmetologii, a pomiędzy peptydami stosowanymi w kulturystyce. I istnieje – wszystko zależy od ich budowy; tego, jakiej są długości. Naukowcy zauważyli, że niektóre peptydy sprawdzają się lepiej tam, gdzie inne nie domagają. Przykładowo – PT-141 (bremelanotyd) sprawdza się lepiej w celu leczenia impotencji i zaburzeń seksualnych u mężczyzn niż TB-500 (tymozyna beta-4), który za to świetnie sprawdza się jako suplement wspomagający porost włosów.
W kosmetyce peptydy możemy podzielić na trzy główne grupy:
peptydy sygnałowe, umiejące zapoczątkować procesy w komórce skóry;
neuropeptydy, czyli substancje rozkurczające;
peptydy transportujące substancje aktywne, ułatwiające im wniknięcie w głębsze warstwy skóry.
Podejrzewam jednak, że Ciebie interesuje bardziej jakie rodzaje będą skuteczne jako środek pomocniczy podczas Twojej przygody z siłownią. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego peptydu dla siebie, powinieneś dobrać go oparciu o konkretny cel, który chcesz osiągnąć, bo dzielą się na:
wspomagające procesy anaboliczne;
wspomagające podczas okresu redukcji wagi ciała;
wspomagające podczas powrotu do pełni sprawności po kontuzji;
wspomagające samopoczucie;
poprawiające libido;
poprawiające jakość snu.
Oczywiście – podział ten nie jest podziałem oficjalnym. Jest to zazwyczaj rozkład, którym kierują się sklepy posiadające peptydy w swojej ofercie sprzedażowej.
Właściwości peptydów
W kosmetyce – ze względu na ich nadzwyczaj skuteczne działanie poprawiające jędrność skóry, porównuje się je do botoksu. Najlepsze kosmetyki z peptydami potrafią poprawić koloryt cery, spowolnić procesy starzenia się, a nawet pozbyć się niejednej zmarszczki. W kulturystyce zaś potrafią zostać za swoje efekty być porównane do… sterydów. Pytanie, czy sprawiedliwie, bo jak sam wiesz – używanie nielegalnych środków dopingujących owiane jest złą sławą i może budzić nieprzyjemne skojarzenia.
Działanie peptydów potrafi być różnorakie – wszystko zależy od tego, z jakich aminokwasów są zbudowane i jakiej są długości. Peptydy kosmetyczne, takie jak Matrixyl, zdają się stymulować produkcję m.in. kolagenu, czy elastyny w Twoim organizmie, aby pozytywnie oddziaływać na Twoją cerę. Peptydy kulturystyczne robią poniekąd to samo, ale dzięki temu, że przyjmujesz je doustnie – działają bardziej kompleksowo.
Przykładowo: po przyjęciu peptydu glutaminy Twój organizm będzie nią bardziej nasycony, a to spowoduje dodatkową ochronę Twoich mięśni przed szkodliwym działaniem katabolizmu. Dzieje się tak, ponieważ Twoje ciało traktuje ją jako źródło dodatkowej energii, dzięki czemu podczas wysiłku fizycznego, nie zużyje tej energii z innego miejsca, które będzie mogło potem służyć do budowy nowej masy mięśniowej.
Funkcje peptydów w kulturystyce
W świecie kulturystyki najbardziej cenione są za:
zwiększanie beztłuszczowej masy ciała,
spowodowanie wzrostu odporności organizmu,
wzmacnianie kości,
usprawnianie działania wątroby,
zwiększenie produkcji testosteronu.
Efekty stosowania peptydów w kulturystyce
Najważniejszym efektem stosowania odpowiednio dobranych peptydów jest stymulacja Twojego organizmu do wytwarzania większej ilości hormonu wzrostu w twojej przysadce mózgowej. Dlatego, że HGH (hormon wzrostu) jest bezpośrednim, naturalnym boosterem testosteronu. Cechuje się też silnym działaniem anabolicznym, co oznacza wzrost tkanek organizmu (w tym przypadku tkanki mięśniowej).
Pozytywne efekty wzrostu stężenia hormonu wzrostu to też:
przyśpieszenie procesu lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych;
zwiększenie siły mięśniowej, dzięki czemu możesz zwiększyć objętość w jednostce treningowej.
Negatywne efekty
Peptydy to związki, z którymi nie ma żartów – kosmetologia nie boi się z nich korzystać, ale Ty będziesz spożywać je głównie w formie doustnej, a nie nakładać miejscowo w postaci kremu. To wymaga od Ciebie zupełnie innego podejścia. Po pierwsze – powinieneś skonsultować się z lekarzem i poinformować go o swoim planie. Po drugie, jeżeli lekarz stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań – powinieneś je odpowiednio dawkować i zbliżać się do dawek maksymalnych, dopiero gdy Twój organizm zacznie je lepiej tolerować.
A po czym poznać, że Twój organizm nie toleruje ich dobrze? Mogą powodować u Ciebie skurcze, problemy z retencją wody, zwiększyć poczucie głodu, czy sprawić, że poczujesz większe zmęczenie. Pewnie znasz osoby ze swojej siłowni, które mają mało wiedzy na temat sportów sylwetkowych, a oczekują szybkich rezultatów. Takie osoby powinny unikać stosowania peptydów najbardziej, bo niektóre dostarcza się w postaci zastrzyku. Przykładowo, GHRP-6 podaje się do warstwy podskórnej, tłuszczowej – a osoba, która nie posiada przeszkolenia, doświadczenia i nie wie, jak poprawnie przeprowadzić iniekcję – może zrobić sobie dużo krzywdy. Mówię tutaj, chociażby o różnego rodzaju zakażeniach.
Peptydy – czy warto?
Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule – peptydy nie są niebezpiecznymi sterydami, ale do bycia idealnym boosterem testosteronu trochę im brakuje. Forma aplikacji niektórych pozostawia wiele do życzenia, bo strzykawki kojarzą się przyjemnie mało komu. A czy warto spróbować peptydów? Jak najbardziej. Pod warunkiem że jesteś skłonny poświęcić trochę czasu na odpowiednie zapoznanie się z tematem i wybierzesz te przyjmowane doustnie.