Regularne badania profilaktyczne mogą uratować życie!

Spis treści

badania profilaktyczne

Co to są badania profilaktyczne i dlaczego warto przeprowadzać je regularnie? Diagnostyka zdrowotna jest zależna od wieku, płci oraz indywidualnych uwarunkowań związanych z genetyką czy stylem życia. Regularne badania pozwalają wykryć nieprawidłowości w działaniu narządów i zdiagnozować różne choroby w ich wczesnym stadium. Dbanie o swoje zdrowie to, wbrew stereotypom, nie jest żaden powód do wstydu. Jeśli już, to do dumy! Dowiedz się, jakie badania warto wykonywać systematycznie.

Badania profilaktyczne – co to?

Badania profilaktyczne to typ testów medycznych, który stosuje się w celu wczesnego wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Warto pamiętać, że nawet najmniejsze odchyły od normy mogą świadczyć o wczesnym etapie rozwoju różnych chorób. Szybkie doszukanie się nieprawidłowości zdrowotnych może więc zapobiec bardziej poważnym dolegliwościom.

Ze względu na ostrzegawczą funkcję badanie profilaktyczne powinieneś przeprowadzać regularnie. Stała kontrola ogólnego stanu zdrowia zalecana jest, zwłaszcza jeśli posiadasz przewlekłe choroby. Niemniej jednak nie tylko chorowite osoby powinny się badać. Regularną profilaktykę warto stosować nawet wtedy, gdy nie doświadczasz żadnych objawów. Pozornie możesz czuć się świetnie, ale nie zapominaj, że niepożądane dolegliwości często rozwijają się w organizmie bez Twojej wiedzy.

Jakie są badania profilaktyczne? – podstawowy pakiet diagnostyczny

Jednym z najbardziej znanych i najczęściej przeprowadzanych badań jest morfologia krwi. Szybkie ukłucie, pobranie, a potem czekanie na wyniki. Podstawowe badania krwi pozwalają sprawdzić jej ogólne parametry, takie jak skład i liczebność poszczególnych rodzajów krwinek. Określenie populacji leukocytów i erytrocytów pozwala natomiast na zdiagnozowanie ewentualnych zaburzeń hematologicznych, a także ułatwia podjęcie decyzji w kwestii przeprowadzenia poszerzonej diagnostyki.

Podstawowe badania profilaktyczne zawierają także badanie moczu. Jest ono ważne, ponieważ umożliwia wczesne stwierdzenie infekcji dróg moczowych oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek czy innych narządów. Jeśli w Twojej próbce moczu zostaną wykryte niepożądane związki lub ich nieodpowiednia ilości, zostaniesz skierowany na dodatkowe badania.

Warto, żebyś pamiętał, że profilaktyczne badania lekarskie nie kończą się na testach krwi czy moczu i obejmują jeszcze wiele różnorodnych aspektów zdrowotnych. Podczas takich badań sprawdza się między innymi stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, a także poziom kreatyniny oraz kwasu moczowego we krwi. Dodatkowo takie badania powinny zawierać testy na krew utajoną w kale, a także tzw. próby wątrobowe.

Wszystkie te profilaktyczne badania lekarskie umożliwiają wykrycie zaburzeń w poziomie określonych związków. Zbyt duża lub za mała ilość konkretnych składników pozwala natomiast na wskazanie nieprawidłowości w obrębie narządów odpowiedzialnych za ich produkcję. Wykrycie zaburzeń podczas profilaktycznych badań sprawi, że lekarz łatwiej postawi diagnozę dotyczącą Twojego zdrowia i wdroży odpowiednie leczenie.

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Chociaż badać powinni się wszyscy, niezależnie od płci, to istnieją specyficzne badania profilaktyczne przeznaczone jedynie dla mężczyzn. Do tego typu testów medycznych należy m.in. badanie PSA, czyli diagnoza antygenu gruczołu krokowego, znanego również jako prostata. Jest to narząd typowo męski, a więc logicznym jest fakt, że to właśnie faceci badają go podczas profilaktycznej kontroli.

Produkcja PSA związana jest z nieprawidłowym działaniem prostaty czy też jej przerostem. Zbyt duża ilość antygenów prostaty może świadczyć o nowotworze narządu lub też rozwoju innych dolegliwości związanych z całym układem moczowo-płciowym.

Choroby prostaty i ryzyko ich występowania wzrastają razem z wiekiem mężczyzny. Dlatego też badania profilaktyczne po 40 czy 50 roku życia powinny obowiązkowo zawierać test sprawdzający poziom PSA. Nie oznacza to jednak,, że młodsi mężczyźni nie muszą się badać. Diagnostykę poziomu antygenu prostaty każdy facet dla własnego bezpieczeństwa powinien przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Jeśli w Twojej rodzinnej historii chorób figuruje nowotwór prostaty, regularne badanie PSA jest tym bardziej konieczne. Osoby, których bliscy mieli raka, należą do grupy o podwyższonym ryzyku zachorowania na dane schorzenie.

Jakie badania profilaktyczne po 30?

Choć wiek to tylko liczba i lat masz tyle, na ile się czujesz, to organizmu nie da się oszukać. Wraz z wiekiem wzrasta nie tylko ryzyko chorób prostaty, ale i jąder czy tarczycy. Dlatego też już po 30-tych urodzinach warto regularnie badać się pod kątem prawidłowego działania tych narządów. Męskie badania profilaktyczne dobrze jest wzbogacić o test krwi z markerami wykrywającymi dany typ nowotworu lub też USG moszny, które umożliwia zlokalizowanie guzków w jądrach.

Natomiast w celu wykrycia dysfunkcji tarczycy musisz wykonać pomiar poziomu i stężenia hormonów oraz przeciwciał oddziałujących na jej funkcjonowanie. Regularne badania tego typu mogą zapobiec problemom z układem nerwowym, sercem czy stawami i kośćmi. Dodatkowo kontrolne sprawdzanie stanu tarczycy pomoże Ci w szybkim wykryciu i leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Skierowanie na badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne można wykonać prywatnie lub też w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W pierwszym przypadku nie musisz mieć skierowania na medyczne testy, ale za to nie uciekniesz przed koniecznością samodzielnego opłacenia takich badań. Gdy korzystasz NFZ, uzyskasz zdrowotne wyniki bezpłatnie, ponieważ koszt ich wykonania refunduje państwo. Na takie testy będziesz jednak potrzebował skierowania. Określony dokument może wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista.

12 / 100

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy