Specjalistyczna odzież dla pływaków i nurków – pianki pływackie

Spis treści

pianki do nurkowania

Sporty wodne choć wciąż uznawane są za niszowe w naszym kraju, to całkiem spora grupa śmiałków co roku okupuje najpopularniejsze akweny wodne idealne do stawiania pierwszych kroków w windsurfingu, skateboardingu czy nurkowaniu. Z własnego doświadczenia i z lekcji geografii pewnie wiesz, że polski klimat w połączeniu z charakterystyką naszych wód nie do końca sprzyja długiemu sezonowi. Średnio trwa on zaledwie kilka miesięcy i to pod warunkiem, że aura nie płata żadnych figli.

Choć Polski nie można uznać za raj dla miłośników sportów wodnych to wcale nie oznacza, że swoje marzenia o przekraczaniu kolejnych granic wytrzymałości musisz odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Oczywiście w najlepszej sytuacji są osoby, które na co dzień mieszkają w tak malowniczych miejscach jak Australia, Floryda czy wybrzeża Ameryki Południowej. To wręcz idealne miejsca do uprawiania najrozmaitszych sportów wodnych, jednak nie każdy może ot tak rzucić wszystko w pogoni za marzeniami o karierze nurka czy surfera z prawdziwego zdarzenia.

Dla chcącego nic trudnego, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś mógł swobodnie oddawać się swojej pasji do sportów wodnych i to bez przemierzania setek czy tysięcy kilometrów w poszukiwaniu w pełni sprzyjających do tego warunków. Pianka pływacka to dla Ciebie absolutny „must have”, nawet jeśli jesteś amatorem i niewiele jeszcze potrafisz. Odpowiedni strój do pływania to połowa sukcesu, bo dobrze dobrana pianka z pewnością ułatwi Ci poznawanie tajników niełatwej przecież sztuki nurkowania, a już na pewno zapewni Ci wysoki komfort podczas kolejnych nieudanych prób okiełznania deski windsurfingowej (pływanie na desce z żaglem tylko z pozoru wygląda na bułkę z masłem – jeśli nie próbowałeś, to sam powinieneś się przekonać, jak duże nosisz w sobie pokłady cierpliwości).

Pianka pływacka – dlaczego jest tak potrzebna?

Myślisz, że do pływania na desce windsurfingowej wystarczy para klasycznych spodenek kąpielowych i dobre chęci? Niestety wielu już się „przejechało” na podobnym podejściu do tego tematu. Środowisko wodne wbrew pozorom jest niezwykle wymagające, a nieodpowiednie nastawienie i brak poszanowania dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia to pierwszy krok do katastrofy.

Głównym zadaniem pianki pływackiej jest termoizolacja – doskonale zabezpiecza przed niską temperaturą wód, która w polskich akwenach jest niemal codziennością (często również w sezonie letnim). O nadmierne wyziębienie organizmu nie trudno, zwłaszcza podczas dłuższych sesji treningowych. Pianka do pływania to również ochrona przed palącymi skórę promieniami słonecznymi – nawet jeśli wydaje Ci się, że słońce nie operuje zbyt mocno, to kilka godzin na otwartej wodzie już niejednego śmiałka przyprawiła o bolesne poparzenia.

Dodatkowo, pianka pływacka stanowi pewien rodzaj bariery ochronnej, która zabezpieczy Twoje ciało przed zarysowaniami czy okaleczeniami powstałymi w wyniku nieoczekiwanego spotkania z ostrymi kamieniami, roślinnością, a także z podwodnymi śmietniskami, na które możesz się jeszcze gdzieniegdzie natknąć. Tutaj warto zaznaczyć, że rany znacznie wolniej się goją, kiedy mają stałą styczność z wilgotnym środowiskiem, dlatego z pozoru niegroźne przetarcia już niejednemu odebrały całą przyjemność z pływania.

Pianka pływacka idealna dla początkujących

Jesteś stałym bywalcem mazurskich jezior czy polskiego wybrzeża, ale zawsze tylko z ukrycia obserwowałeś imponujące wyczyny wprawionych w bojach kitesurferów, windsurferów czy nurków? Zawsze chciałeś stać się jednym z nich, ale zawsze znajdowałeś tysiące wymówek? Czas urzeczywistnić swoje pragnienia, bo kiedy jak nie teraz?

Nie wiesz od czego zacząć? W wielu polskich miastach z powodzeniem funkcjonują mniejsze czy większe szkółki dla początkujących w sportach wodnych. Nie bój się – przyjmują niemal wszystkich i to niezależnie od wieku, dlatego nawet jeśli myślisz, że Twój czas młodości bezpowrotnie minął, to nic nie stoi na przeszkodzie, by bez wyrzutów sumienia sprawdzić się w nowej dyscyplinie.

Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportami wodnymi i wydaje Ci się, że nie musisz posiadać odpowiedniej odzieży to warto już na samym początku wyjaśnić, że pianka pływacka powinna znaleźć się w Twoim wyposażeniu. Każdy profesjonalista przyzna, że istnieje ogromna różnica między pływaniem w specjalnej piance a poruszaniem się w środowisku wodnym w zwykłych slipkach czy spodenkach kąpielowych. To ostatnie rozwiązanie jest często spotykane wśród amatorów, którzy kompletnie nie mają pojęcia o sportach wodnych i ich specyfiką.

pianki dla nurkow

Pianka pływacka dla profesjonalistów

Jeśli środowisko sportów wodnych już od wielu lat jest bliskie Twojemu sercu to z duża dozą prawdopodobieństwa zużyłeś już kilka wysokiej jakości pianek do pływania. Jako „stary wyjadacz” na pewno zdajesz sobie sprawę, jak wielkie znaczenie ma wybór odpowiedniego stroju do pływania, zwłaszcza biorąc pod uwagę dość kapryśny i nieprzewidywalny klimat w największych polskich ośrodkach sportów wodnych.

Rodzaje pianek neoprenowych do pływania

Na wieszakach sklepowych najprawdopodobniej znajdziesz trzy podstawowe rodzaje pianek pływackich: suche, mokre, i półsuche/półmokre. Jeśli pierwszy raz masz do czynienia z podobnym nazewnictwem to może Ci ono niewiele powiedzieć. Jest to podział pianek pływackich ze względu na przepuszczalność materiału – w wielu przypadkach chodzi o neopren (kauczuk syntetyczny). Poziom izolacji stroju pływackiego jest niezwykle istotny w kontekście rodzaju aktywności, do jakiej ma być on przeznaczony. Dlatego pianka do nurkowania nie przyda Ci się w trakcie walki z deską kitesurfingową i odwrotnie. Zatem jakie pianki pływackie są dostępne na rynku?

Pianka sucha

Powinna znaleźć się w Twojej szafie, jeśli jesteś miłośnikiem pływania w zimnych zimnych wodach lub kochasz uprawiać windsurfing czy kitesurfing poza sezonem letnim. Jest to możliwe dzięki technologii zastosowanej w piankach suchych, która całkowicie izoluje ciało od zimnej wody, kiedy temperatury mogą sięgać nawet 0 st. Celsjusza. Piankę suchą możesz również wykorzystać w trakcie nurkowania w niskich temperaturach, jednak pod kombinezon musisz założyć specjalny ocieplacz. Jest on czymś w rodzaju bielizny termoaktywnej, która zabezpiecza przed wychłodzeniem.

Pianka mokra

Ten rodzaj pianki do pływania został zaprojektowany z myślą o podbojach wodnych akwenów w trakcie ciepłej i słonecznej pogody. Pianka mokra w porównaniu do suchej jest niezwykle lekka i stosunkowo cienka, dlatego jej noszenie jest niezwykle komfortowe. Chroni przed promieniowaniem UV, wiatrem, a także niweluje odczuwalność różnicy temperatur między wodą a lądem. Pianka mokra, jak możesz wydedukować z nazwy, absorbuje wodę, dlatego posiada zauważalnie mniejsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu do pianki suchej, jednak w sezonie letnim jest to wystarczająca ochrona dla Twojego ciała.

Pianka półsucha

Rozwiązanie kompromisowe, które często stanowi podstawowe wyposażenie sprzętu sportowego u triathlonistów. Pianka półsucha nie izoluje ciała od wody w sposób całkowity, ale z pewnością nie nasiąka wodą w takim stopniu jak typowa pianka mokra. Dlatego jeśli marzy Ci się nurkowanie, pianka półsucha nie sprawdzi się w takim stopniu jak pianka nieprzepuszczająca wody. Pianka półsucha to dobre rozwiązanie, kiedy chcesz cieszyć się sportową aktywnością wraz z ostatnimi tchnieniami sezonu letniego, kiedy temperaturą wciąż pozostaje na umiarkowanym poziomie 10-20 st. Celsjusza.

Pianka pływacka – wybierz idealny rozmiar

Nawet jeśli uda Ci się wybrać dobry rodzaj pianki, ale popełnisz błąd wybierając jej rozmiar to Twój kombinezon stanie się niczym więcej niż kolejną przeszkodą w doskonaleniu swoich umiejętności pływackich. Pianka powinna przylegać do Twojej sylwetki, jednocześnie nie ograniczając zakresu ruchów. Poza tym w zbyt ciasnej piance po prostu źle się oddycha, a najprostsze czynności sprawiają wielką trudność. Zbyt luźna pianka? Również totalny niewypał – materiał będzie nabierał wody, co wcale nie uchroni Cię przed wyziębieniem.

SZUKAJ W SERWISIE

Szukaj

najnowsze wpisy