Fototapety – nowe rozdanie - MrGentleman.pl

Dekoracja pokoju lub pomieszczenia firmowego za pomocą fototapet to zadanie, które możemy wykonać już po wykończeniu. Nie wymaga to kłopotliwego remontu i zajmuje dosłownie kilka godzin. Trzeba tylko odrzucić stare uprzedzenia i przekonać się do nowoczesnych fototapet.

Fototapety już kilka lat temu wróciły do naszych mieszkań i trafiły do pomieszczeń publicznych: biur, kawiarni, pubów. Co sprawiło, że fototapety uznawane kiedyś za tandetne, dzisiaj postrzegane są jako nowoczesne dekoracje? Przede wszystkim zadecydowała o tym wysoka jakość współczesnych produktów, które ze starymi fototapetami mają tylko jedno wspólne, są drukowane na podstawie zdjęć. Poza tym wszystko jest inne, począwszy od bazowego zdjęcia, poprzez materiały i technologię wydruku, a skończywszy na sposobie kreowania i zamawiania gotowej fototapety.

Przede wszystkim dzisiaj mamy możliwość zamawiania fototapety drukowanej w jednym egzemplarzu, na nasze zamówienie. Podstawą do wydruku takiej nowoczesnej fototapety jest zdjęcie cyfrowe (albo cyfrowa grafika), możliwie dużej rozdzielczości i doskonałej jakości od strony technicznej. Fototapeta to tak naprawdę bardzo duże zdjęcie, którego rozmiary liczymy w metrach. Każda niedokładność będzie więc doskonale widoczna, a duża rozdzielczość to mniejsze piksele na wydruku. Wydruk na mocnym papierze syntetycznym przypomina wydruk na drukarce atramentowej, a jego jakość określana jest jako fotograficzna.

Fototapety – nowe rozdanie - MrGentleman.pl

Najciekawszy i najbardziej innowacyjny jest sposób kreowania i zamawiania fototapety. Odbywa się to za pośrednictwem internetu i stron internetowych, działających jak klasyczny sklep internetowy. Żeby zamówić fototapetę musimy wcześniej określić jej wymiary, czyli zmierzyć ścianę lub część ściany, na której zamierzamy przykleić dekorację. Teraz siadamy przed komputerem i na stronie sklepu wybieramy zdjęcie. To fascynujące, ale niełatwe zadanie. Fascynujące, ponieważ wybieramy spośród milionów zdjęć i trudne z tego samego powodu. Na szczęście zdjęcia ułożone są w kategoriach: według tematyki, kolorystyki i przeznaczenia, a dodatkowo możemy skorzystać z wyszukiwarki zdjęć. Wybierając zdjęcie do wydruku powinniśmy pamiętać o kilku technicznych sprawach. Duże powiększenie może sprawić, że niektóre elementy na fototapecie będą zbyt duże. Dzieje się tak na przykład w małych pomieszczeniach z dużymi kwiatami, gdzie fototapeta oglądana z bliska może wyglądać jak kolorowe plamy. A jeśli w dodatku będzie to ostry kolor to możemy być niezadowoleni z efektu. Jeśli wybierzemy konkretne zdjęcie i wpiszemy wymiary fototapety, to otrzymamy ramkę do kadrowaniu. Możemy wybrać najlepszy fragment ze zdjęcia i tu niestety jest pułapka. Kadrując zdjęcie możemy wybrać zbyt mały fragment, który będzie miał tak duże powiększenie, że na gotowym wydruku będą widoczne piksele.

Tych kilka uwag technicznych pomoże nam uniknąć nieodwracalnych błędów, które mogą zniweczyć efekt dekoracyjny. Fototapeta to taka dekoracja, która może spełniać dodatkowe funkcje w pomieszczeniu. Jeśli pokój jest szary i trochę nam się znudził, to przyklejenie kolorowej fototapety ożywi go i odwróci uwagę od reszty aranżacji. W drugą stronę działa to podobnie, czyli fototapeta w tonacjach szarości uspokoi zbyt barwną, pstrą aranżację. Oglądajmy przykładowe aranżacje w internecie, jest ich bardzo dużo i mogą być dla nas znakomitym źródłem inspiracji.


Artykuł przygotowany wspólnie z serwisem fototapety.art.

Dodaj komentarz